Penktadienio vakarą Kėdainiuose esančiuose Justinavos kolektyviniuose soduose nugriaudėjo sprogimas, kurio metu apgriautas namas, nukentėjo pusamžis vyras.
Kaip informavo Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos vyresnioji specialistė Džiuginta Vaitkevičienė, pranešimas apie Nevėžio g. įvykusią nelaimę gautas 20.18 val. Teigta, kad sprogo dujų balionas.
,,Atvykus ugniagesiams, name degimo nebuvo, paaiškėjo, kad ketinant gamintis maistą, atsukus dujas, įvyko sprogimas, per kurį nukentėjo vyras (g. 1970 m.). Vyriškis sąmoningas, tačiau apdegė rankas, galvą, plaukus, po medikų apžiūros išvežtas į gydymo įstaigą.
Nuo sprogimo deformavosi namo sienos ir perdanga. Pastatas 1 a., 8×6 m, stogas šlaitinis, dengtas skarda.
Dujų balioną iki ugniagesių atvykimo iš pastato išnešė policijos pareigūnai. Atjungtas elektros tiekimas“, – daugiau detalių apie įvykį Justinavoje pateikia ugniagesių atstovė spaudai.
Panašios nelaimės jau būta
Su dujų balionu susijusių nelaimių Justinavoje jau buvo ir anksčiau. Štai 2023 metų birželį Sodininkų g. name užsidegė balionas. Suskubta jį išnešti į lauką. Tąsyk balionas nesprogo, bet nukentėjo du žmonės. Vyriškis apdegė rankas, o moteris – rankas ir veidą.
Su dujomis reikia elgtis ypač atsargiai
Kaip teigia specialistai, dujos kelia didžiulį pavojų, tad keičiant dujų balioną privalu laikytis visų saugumo reikalavimų. Geriausia, kad keitimą atliktų dujų balionus į namus atvežantys tiekėjai.
,,Prieš įnešant dujų balioną į patalpą, muilo emulsija būtina patikrinti jo ir ventilio sandarumą. Jeigu yra dujų nuotėkis, tokį balioną prie dujinio įrenginio draudžiama jungti.
Nešant balioną į patalpą, ant ventilio turi būti užsukta aklė. Viryklės degikliai irgi turi būti užsukti. Į reduktoriaus veržlę įdedama nauja tarpinė ir jis sujungiamas su baliono ventiliu. Jungiamoji veržlė užveržiama raktu. Pasukus baliono ventilio ratuką pusę apsisukimo, muilo emulsija dar kartą patikrinama ventilio ir reduktoriaus sujungimo vieta bei ventilio sandarumas. Draudžiama tikrinti uždegus degtuką ar žiebtuvėlį. Uždegus vieną dujinės viryklės degiklį, užsukamas baliono ventilis ir įsitikinama, kad dujų tiekimas nutrauktas.
Svarbu, kad degiklis degtų ryškia mėlyna liepsna. Jeigu dega raudona liepsna, tai rodo, kad tiekiama labai daug dujų. Jeigu viršuje mėlyna liepsna, o apačioje jos nematyti – per daug oro. Pasitelkus specialistus, tai būtina sureguliuoti parenkant tinkamą žiklerį. Patiems reguliuoti nepatartina.
Dujų balionas prie viryklės prijungiamas žarnomis. Jos jokiu būdu negali būti suskilusios. Negalima naudoti vandentiekio žarnų. Perkant jas būtina žiūrėti į markiruotę.
Jeigu įėjus į patalpą jaučiamas dujų kvapas, pirmiausia reikia išjungti dujas, išnešti balioną ir jokiu būdu nenaudoti atviros ugnies. Patalpas būtina išvėdinti.
Dujų balionas turi būti patalpoje, esančioje aukščiau žemės. Laikant jį žemiau, dujų nuotėkio metu gali įvykti sprogimas, nes propanas ir butanas yra sunkesni už orą, todėl kaupiasi palei žemę.
Jei ugnis įsiplieskia, pirmiausia būtina užsukti dujų čiaupą, tam, kad dujos nebetekėtų. Jei to padaryti neįmanoma, ugnį gali prislopinti specialus nedegus audeklas (patariama tokį įsigyti ir, kaip ir gesintuvą, turėti šalia).