„Vitoliui Laumakiui – jau devyniasdešimt! Ar gali kas tuo patikėti?!“ – į V. Laumakio kūrybos vakarą Daugiakultūriame centre susirinkusių žmonių paklausė renginio vedėja Audronė Pečiulytė. Priešpaskutinę spalio savaitę savo garbingą jubiliejų atšventęs Kėdainių krašto garbės pilietis, Kultūros premijos laureatas V. Laumakys atidavė duoklę ir savo kūrybos gerbėjams, pakvietęs juos į susitikimą.


Linksmo ir nuotaikingo vakaro metu legendinės kino studijos „Mėgėjas“ vienas kūrėjų, V. Laumakys, pasakojo apie savo gyvenimą, kūrybinį kelią, ateities planus bei kasdienybę, kuri yra įdomi, aktyvi ir, žinoma, kupina kūrybos.

Daug pomėgių ir nuopelnų

Vakaras prasidėjo griausmingais aplodismentais – tik pristačius pagrindinį šio vakaro kaltininką, visa salė atsistojusi ėmė ploti. O pradėjus vardinti V. Laumakio nuopelnus, išties gali pagalvoti, kad tai ne vieno, o kelių žmonių gyvenimai.

Kėdainiuose V. Laumakys gyvena nuo 1961 metų, ir per šį laikotarpį spėjo pasižymėti įvairiose veiklose. Beveik prieš dešimt metų, 2010 m. jam buvo suteiktas Kėdainių krašto garbės piliečio vardas už aktyvią ilgametę visuomeninę ir kūrybinę veiklą, istorines krašto aktualijas ir gyvenimo kasdienybės akimirkas, užfiksuotas dokumentinėse ir meninėse kino juostose bei Kėdainių vardo garsinimą.

Be to, dar 1996 metais jam suteikta Kėdainių krašto kultūros premija. V. Laumakys yra pirmojo šaukimo (1990–1994 m.) Kėdainių rajono tarybos narys, ilgus metus Kėdainių ligoninėje dirbęs stomatologu. 1962 metais kartu su Adolfu Morėnu įkūrė kino studiją „Mėgėjas“. Taip pat yra ir poetas – yra išleista daugiau nei dešimt jo kūrybos rinktinių, Kėdainių literatų klubo „Varsna“ vienas įkūrėjų. Bei, kaip pats sako, didelis krepšinio bei šachmatų mėgėjas.

Kėdainiuose V. Laumakys gyvena nuo 1961 metų, ir per šį laikotarpį spėjo pasižymėti įvairiose veiklose. Beveik prieš dešimt metų, 2010 m. jam buvo suteiktas Kėdainių krašto garbės piliečio vardas už aktyvią ilgametę visuomeninę ir kūrybinę veiklą, istorines krašto aktualijas ir gyvenimo kasdienybės akimirkas, užfiksuotas dokumentinėse ir meninėse kino juostose bei Kėdainių vardo garsinimą. Be to, dar 1996 metais jam suteiktas Kėdainių krašto kultūros premija.

„Žinoma, smagu kai esi įvertinamas, bet tos regalijos yra tiesiog mažas gyvenimo akcentas. Juk viskas yra laikina“, – sakė legendinis kėdainietis.


„Pastabos, pastabėlės, stabtelėjimai“

Viso vakaro metu netrūko gerų emocijų bei juoko – ne paslaptis, kad V. Laumakys visada pasižymėjo humoro jausmu, sarkazmu ir ironija. Kino filmo kūrėjo dėmesį kurį laiką kaustė poezija, kurios rinktinių yra išleidęs daugiau nei dešimt. Nors dabar poezija, pasak pašnekovo, po truputį užleidžia vietą kitam žanrui – trumpiems, ironiškiems, kaip sako pats V. Laumakys, „pastebėjimams“.

Tai – tik dalis Vitolio Laumakio kūrybos knygelių. Kūrėjas žada jau netrukus išleisti ir kėdainiečiams pristatyti dar penkias jų.

„Dabar visą laiką sukasi smegenys, nemiegu ramiai. Iš pradžių labai vertinau poeziją, nes ji sukondensuoja mintį. Žaidimas, norėjimas mintį įsprausti į tam tikrą posmelį, eilutę ir gauti atitinkamą rezultatą labai masino. Bet paskui ateina laikas, kai poezija pasilieka jaunimui – myliu, nemyliu, šalia, greta ir visi kiti dalykėliai. Sako, kad poezija baigiasi penkiasdešimt metų sulaukus…

Visa tai man po truputį atlėgo, ir tada pas mane atsirado socialinių, politiškų pastebėjimų. Interesų sandūrose atsiranda požiūris, pozicija. Man tai tarsi žaidimas aukštesnėje klasėje“, – apie savo dabartinę kūrybą kalbėjo V. Laumakys. Tokių „pastabų, pastabėlių“ jau yra susikaupę keliolika šimtų, kurios dar laukia savo laiko, kada bus išleistos naujų knygų pavidalu.

Visų knygų dizainu rūpinasi pats kūrėjas. „Man įdomiausia visas procesas, o ne galutinis tikslas“, – šyptelėjo jis.


Galva nuolat užimta

Būsimose knygose bus galima perskaityti jo pastaraisiais metais sukurtus „toptelėjimus“, kurie, kaip sako pats kūrėjas, yra persmelkti ironija, sarkazmu, humoru. Dabartinė V. Laumakio kūryba susijusi gyvenimu.

„Ne vien Kėdainių, bet kaip matau jį dabar, koks jis yra aplink mane, kaip jis sukasi. Noriu visu tuo pasidalinti, todėl artimiausiu metu planuoju išleisti dar kelias knygas savo kūrybos. Jas pristatysiu iš karto keturias – penkias. Po vieną neapsimoka – brangu“, – šypteli jis.

V. Laumakys pasakojo, kad neapleidžia ir kino studijos reikalų – iki šiol vyksta sukurtųjų filmų skaitmenizavimas.

„Likome dviese iš penkių asmenų. Palaikome ryšius su Vilniumi, Kaunu, Panevėžiu. Turime daug kabančios medžiagos, kurią reikia suskaitmeninti. Kiek liko laiko, tiek padarysime, džiaugiuosi ir tuo, ką jau esame padarę“, – sakė menininkas.

Šiuo metu V. Laumakys gyvena daugiausiai būsiančių knygų išleidimo nuotaikomis.

„Galva užimta knygomis, ateina minčių įvairių, norisi užbaigti ir su kinu. Reikia kažkaip suvesti galus, bet tai nėra lengva“, – šyptelėjo spalio 22-ąją savo devyniasdešimtąjį gimtadienį atšventęs kėdainietis.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.