Šeštadienis, 18 sausio, 2025
4.9 C
Kėdainiai
PradžiaIš arčiauJubiliejiniai metai iškilmingai pradėti ir Kauno arkivyskupijoje

Jubiliejiniai metai iškilmingai pradėti ir Kauno arkivyskupijoje

-

Kalėdų išvakarėse popiežius Pranciškus atvėrė Vatikano šv. Petro bazilikos Šventąsias duris ir paskelbė 2025-uosius metus Jubiliejaus, arba Šventaisiais, metais. Tai išskirtinis įvykis, būnantis tik keturis kartus per visą šimtmetį. O vakar tai progai skirtos iškilmės vyko ir Kauno arkivyskupijoje.

Prie Kauno Šv. apaštalų Petro ir Povilo arkikatedros bazilikos susirinkusius tikinčiuosius, tarp kurių buvo ir kėdainiečių, pasveikinęs Kauno arkivyskupas metropolitas Kęstutis Kėvalas priminė popiežiaus kvietimą visus ateinančius metus būti vilties piligrimais. Nuskambėjus Evangelijai, visi turėjo galimybę žengti pirmuosius Jubiliejinės piligrimystės žingsnius. Nuo šventoriuje esančios Švč. Mergelės Marijos skulptūros ėjo procesija, kurios priekyje buvo nešamas kryžius. Pagerbiant šį žmonių kaltes atpirkusio Jėzaus ženklą, stabtelta prie arkikatedros bazilikos pagrindinių durų, o vėliau pro jas, kaip vilties slenkstį, visi žengė į šventovės vidų, prisimindami Viešpaties žodžius: „Aš esu vartai. Jei kas eis per mane, bus išgelbėtas.“

Eucharistijos liturgijai vadovavęs Kauno arkivyskupas metropolitas Kęstutis Kėvalas sakė, jog yra simboliška Jubiliejinius metus vyskupijoje pradėti švęsti būtent Šventosios Šeimos sekmadienį, nes šeima yra tarsi nedidelė bažnyčia, kurioje kiekvienas galime liudyti Dievo meilę.

„Šiais neramiais, nuolatinio skubėjimo laikais nebeturime laiko susitikti vieni su kitais, išklausyti, tad šie Jubiliejiniai metai tebūna proga stiprinti tarpusavio ryšius, atrasti šeimose bendrystę skatinančią kasdienę maldą. Raskime laiko vieni kitiems, prisiminkime, koks yra svarbus geras žodis, apsikabinimas. Tieskime pagalbos ranką, ugdykime kantrybę.

Kiekvienas namuose turėkite Kryžių, kaip Dievo suteiktos vilties ženklą, Šventąjį Raštą, kurį skaitydami atrasite paguodos ir įkvėpimo, bei stalą, prie kurio galima susirinkti ir pasidalinti ne vien valgiais, bet ir savo džiaugsmais ar išgyvenimais“, – sakė ganytojas.

Kviečia piligimystei

Šventieji metai – tai proga atrasti ryšį su Dievu, atnaujinti savo tikėjimą. Katalikų Bažnyčioje toks Jubiliejus pradėtas švęsti nuo 1 300 m., kai Popiežius Bonifacas VIII išleido pirmąją Jubiliejinių metų bulę, kurioje numatė atlaidus tikintiesiems, atvykusiems pasimelsti į Romą prie Šv. Petro ir Šv. Pauliaus kapų. Aplankyti didžiąsias bazilikas Romoje viso pasaulio katalikai kviečiami ir dabar.

Vasario 28–kovo 1 dienomis skelbiama Lietuvos piligrimystė Romoje. Mūsų tautiečiai turės progą ne tik įžengti pro Šventąsias bazilikų duris, bet ir dalyvauti popiežiaus audiencijoje, skirtoje būtent Lietuvos piligrimams. Leistis į piligrimystę galima ir savame krašte, aplankant Jubiliejines šventoves Lietuvoje. Toks statusas yra suteiktas 20-čiai bažnyčių (jų sąrašą, kaip ir daug kitos informacijos apie Jubiliejinius metus, jų prasmę bei renginius, galima rasti internetinėje svetainėje (https://jubiliejus2025.katalikai.lt/).

Jei neturite galimybių kur nors išvykti, dvasininkai ragina leistis į dar kitokią – dvasinę piligrimystę, pavyzdžiui, išeiti iš savo pačių pykčio ir atleisti tiems, kam iki šiol nenorėjote atleisti, nutraukti kivirčų grandines. Taip, kaip atsiveria durys, taip turi atsiverti ir žmogaus širdis.

Ragina artimo meilės darbams

Kaip rašo kun. A. Kazlauskas, LVK nacionalinis atstovas 2025 m. Jubiliejaus organizavimui Lietuvoje koordinuoti, šių Jubiliejinių metų pagrindinė žinia yra viltis, tad esame kviečiami tapti apčiuopiamais vilties ženklais sunkiomis sąlygomis gyvenantiems žmonėms. Tikintieji, sekantys Kristaus pavyzdžiu ir įgaliojimu, turėtų dažniau atlikti artimo meilės ir gailestingumo darbus, patarnaudami įvairių poreikių slegiamiems broliams bei seserims. Būtina iš naujo atrasti „gailestingumo darbus kūnui: išalkusį pavalgydinti, ištroškusį pagirdyti, nuogą aprengti, ateivį priimti, ligonį slaugyti, kalinį aplankyti ir mirusį palaidoti“, bei „gailestingumo darbus sielai: nemokantį pamokyti, abejojančiam patarti, nuliūdusį paguosti, pikta darantį sudrausti, įžeidimus atleisti, kantriai pakęsti mus skaudinančius žmones, melstis už gyvus ir mirusius“.

Viena iš malonių – atlaidai

Popiežiaus suteiktus jubiliejinius atlaidus galima gauti ne tik dalyvaujant piligriminėse kelionėse, pamaldžiai lankant šventas vietas, atliekant gailestingumo darbus, bet ir praktikuojant atgailą. Atgailos dvasia pasireiškia bent kartą per dieną susilaikant nuo tuščių išsiblaškymų ir perteklinio vartojimo, taip pat paaukojant pinigų vargšams; remiant religinio ar socialinio pobūdžio veiklą, ginant ir saugant gyvybę bei gyvenimo kokybę visais gyvenimo tarpsniais, globojant apleistus vaikus, sunkumus patiriančius jaunuolius, vargstančius ar vienišus vyresnio amžiaus žmones, migrantus iš įvairių šalių, skiriant savo laisvalaikį bendruomenei naudingai savanoriškai veiklai ar pan.

Visuotinius ar dalinius atlaidus (įvykdant įprastas dvasines, sakramentines ir maldos sąlygas) galima gauti ne tik sau, bet ir mirusiesiems.

Būkime vilties piligrimais

„Mes, gavę Krikštą ir galingą Viešpaties pažadą, turime būti vilties žmonės, kaip švyturiai, šviečiantys kelią kitiems broliams ir seserims, kurie vilties neturi arba jos nepažįsta, yra nusiminę dėl daugelio dalykų. Esame kviečiami būti vilties liudytojais. Šie jubiliejiniai metai – tai didžiulė malonė ir be galo brangus laikas, kai širdys gali naujai užsidegti, tikėjimas – atsinaujinti, viltis – būti sužadinta, kai Dievo artumas bei gailestingumas gali būti iš naujo išgyvenami. Kristus – mūsų ramybė ir viltis – telydi mus visus šiais malonės ir paguodos metais“, – kalbėjo Kauno arkivyskupas metropolitas Kęstutis Kėvalas, mišių pabaigoje suteikęs visuotinius atlaidus tikintiesiems, kurie išpildė numatytas sąlygas, ir šventinį palaiminimą.

Jubiliejiniai metai Romoje tęsis iki 2026 m. sausio 6 d., o nacionalinėse jubiliejinėse šventovėse jubiliejiniai metai bus iškilmingai uždaryti 2025 m. gruodžio 28 d.

Jubiliejinių metų pradžios Kauno arkivyskupijoje iškilmių akimirkos. (L. Pranckevičiūtės nuotr.)

Taip pat skaitykite