Prieš dvejus metus – 2018-aisiais – suplanuotos ir šiais metais baigtos savarankiškų gyvenimo namų, įsikūrusių visai greta Josvainių Socialinio ir ugdymo centro, statybos – puiki žinia ten įsikurti pageidaujantiems senoliams. Kadangi visos patalpos jau įrengtos, būsimuosius savarankiškų gyvenimo namų gyventojus jau buvo ruošiamasi priimti, tačiau visus planus sujaukė koronaviruso pandemija ir Lietuvoje įvestas karantinas.

Josvainių Socialinio ir ugdymo centro vadovė Erika Markova nuogastavo, kad jei ne pasaulinė pandemija, ne šis sudėtingas laikmetis, naujuose ir dažais kvepiančiuose namuose tikriausiai jau būtų apsigyvenę pirmieji senoliai.

„Visos patalpos jau įrengtos, artimiausiu metu turėtų būti pristatyti ir baldai. Tačiau dėl šiandieninės situacijos visi procesai daugiau ar mažiau stringa. Jau planavome ir senelius apgyvendinti, bet yra kaip yra. Tiesiog teks sulaukti pandemijos pabaigos, o tuomet sulauksime ir naujųjų gyventojų“,  – „Kėdainių mugei“ sakė E. Markova.


Įrengta dešimt atskirų kambarių

Senstant visuomenei šalies regionai susiduria su rimtais iššūkiais. Sparčiai daugėja senyvų žmonių, kuriems pasirūpinti savimi jau per sunku. Nemaža dalis šių senjorų nėra vieniši, turi artimųjų, tačiau šie dažniausiai emigravę.

Josvainių Socialinio ir ugdymo centro vadovė Erika Markova teigė, kad naujajame pastate jau visiškai įrengta 10 atskirų kambarių su virtuvėmis, tualetais ir dušais. Belieka laukti tik pirmųjų gyventojų.


Sugriežtinus priėmimo į senelių globos namus tvarką, savotiškoje nežinioje atsidūrė tie, kurie dar nėra sunkiai pasiligoję, kuriems nėra būtina nuolatinė globa, tačiau dėl savo amžiaus jau per sunku pasirūpinti buitimi.

Būtent šiems žmonėms Josvainiuose pastatyti pirmieji savivaldybės savarankiško gyvenimo namai. Nuo šiuo metu veikiančių globos įstaigų jie skirsis tuo, jog čia žmonės patys pirks produktus, gaminsis maistą, jiems nebus teikiama nuolatinė medicinos priežiūra.

Visos patalpos jau įrengtos, artimiausiu metu turėtų būti pristatyti ir baldai. Tačiau dėl šiandieninės situacijos visi procesai daugiau ar mažiau stringa. Jau planavome ir senelius apgyvendinti, bet yra kaip yra. Tiesiog teks sulaukti pandemijos pabaigos, o tuomet sulauksime ir naujųjų gyventojų.

Josvainių Socialinio ir ugdymo centro vadovė Erika Markova.


Kitaip tariant – šie namai duris atvers tiems, kurie dar pajėgūs aktyviai gyventi, bet susitvarkyti su buitiniais rūpesčiais jau per sunku. Tai bus tarsi tarpinė stotelė gyvenimo saulėlydyje link senelių globos namų.

Šiuo metu Josvainiuose pastatytose patalpose yra įrengta 10 atskirų kambarių su virtuvėmis, tualetais ir dušais. Taip pat – bendra virtuvė su valgomuoju, aktyvaus laisvalaikio praleidimo salė, kompiuterių kambarys, kabinetas darbuotojams ir pagalbinė patalpa su skalbykla.


Visaverčio gyvenimo erdvė

Kuriamuose namuose apsigyvens žmonės, neturintys artimųjų arba nesulaukiantys jų pagalbos. Pabrėžiama, jog tai bus tie žmonės, kuriems nuolatinės medicininės priežiūros nereikia, tačiau reikalinga socialinio darbuotojo pagalba.

Iki šiol svaikatos problemomis per daug nesiskundę, tačiau savo namuose savarankiškai gyventi jau nebegalintys, vieniši senoliai būdavo apgyvendinami socialinės globos įstaigose. Tačiau pati aplinka dar pakankamai guviems senoliams keldavo ne pačias maloniausias emocijas. Todėl įkurti savarankiško gyvenimo namai jiems taps ta erdve, kurioje senjorai galės gyventi visavertį gyvenimą prižiūrimi socialinių darbuotojų.

Tai bus pirmieji Kėdainių rajone valstybiniai, rajono savivaldybės valdomi savarankiško gyvenimo namai. Krakėse jau nuo 1995 metų veikia Švč. Mergelės Marijos senelių globos savarankiško gyvenimo namai, kuriuose sukurta 16 vietų senyvo amžiaus asmenims ir neįgaliesiems.


Maistą pirks ir gaminsis patys

Josvainių Socialiniame ir ugdymo centre šiuo metu prižiūrimi senoliai, kuriems reikalinga nuolatinė priežiūra.

„Šiuo metu turime 40 vietų, o pradėjus eksploatuoti naująjį pastatą, kuriame veiks savarankiško gyvenimo namai, bus jau pusšimtis vietų“, – sakė centro vadovė E. Markova.

Gyvenantys senelių namuose įstaigai atiduoda 80 procentų savo gaunamos pensijos, o 20 procentų lieka jų reikmėms.

Tačiau savarankiško gyvenimo namuose įsikursiantys senjorai įstaigai už komunalines bei kitas paslaugas turės perleisti tik 20 procentų savo pensijos. 80 procentų gaunamų pajamų liks patiems gyventojams, tačiau už šias lėšas senjorai turės savarankiškai išsilaikyti – pirkti maisto produktus, kitas prekes. Savarankiško gyvenimo namai taps savotiška stotele link institucinės globos senelių namuose.

Savarankiško gyvenimo namų projekto vertė – 501,4 tūkst. eurų.  Iš jų Europos Sąjungos lėšos – 426,2 tūkst. eurų, savivaldybės biudžeto – 75,2 tūkst. eurų.

2018 metais patalpos praplėstos ir Šėtoje

Socialinio ir ugdymo centro priestatas po dvejus metus trukusių rekonstrukcijos darbų 2018 metais metais atidarytas ir Šėtoje.
Jame įrengta 16 kambarių, erdvios higienos patalpos, virtuvėlė su valgomuoju, skalbyklėlė, salė laisvalaikio praleidimui, kineziterapeuto-masažuotojo kabinetas, socialinių, medicinos darbuotojų kabinetai, liftas. Taip pat atnaujinta katilinė: įrengta automatizuota šildymo ir vėdinimo sistema, priešgaisrinė signalizacija.

Panašios naujienos

2 Responses

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.