Socialdemokratų koalicija su „Nemuno aušra“ susilaukė JAV Senato atstovų pasmerkimo. JAV senato užsienio reikalų komiteto pirmininkas Benas Cardinas tvirtina, kad koalicijos sudarymas su antisemitizmu kaltinamo Remigijaus Žemaitaičio partija griauna fundamentalias demokratijos vertybes Lietuvoje.
Šiandien, šeštadienį, savo nuomonę „Kėdainių mugei“ išsakė politikai, partijų skyrių, veikiančių Kėdainiuose, atstovai.
(„Kėdainių mugei“ šiandien nepavyko pasiekti Pauliaus Aukštikalnio, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ Kėdainių skyriaus pirmininko. Tačiau „Kėdainių mugė“ tikisi sužinoti ir jo vertinimą, gavę – papildysime straipsnį.)
ELTA primena, kad apie tai, jog socialdemokratai sutarė naująją valdančiąją daugumą formuoti iš demokratų „Vardan Lietuvos“ bei „Nemuno aušros“ paaiškėjo penktadienį.
Minėtų trijų politinių jėgų koalicija naujajame Seime turėtų užtikrintą daugumą – 86 iš 141 mandato.
Tiesa, dar prieš rinkimus LSDP lyderiai tikino, jog koalicija su „Nemuno aušra“ yra neįmanoma. Tą partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė, iš pradžių ketinusi vadovauti ir būsimai Vyriausybei, patvirtino ir po pirmojo rinkimų turo.
Iš pradžių koalicinės derybos vyko su demokratais ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), tačiau pastaroji politinė jėga kvietimo iš socialdemokratų negavo.
JAV senatas pasisakė griežtai
JAV Senato užsienio reikalų komitetas laikomas vienu iš įtakingiausiu ir daugiausiai prestižo turinčių komitetų, kadangi turi didelę įtaką JAV užsienio politikai, yra atsakingas už diplomatų ir ambasadorių skyrimą ir svarsto sutartis su kitomis valstybėmis.
„Lietuva yra artima JAV sąjungininkė ir svarbi partnerė propaguojant demokratines vertybes. Tačiau socialdemokratų sprendimas sudaryti koalicija su „Nemuno aušra“ – partija, kurios lyderis yra apkaltintas smurto ir neapykantos prieš žydus kurstymu – griauna mūsų tautas vienijančias vertybes.
Kai visame pasaulyje matome augantį antisemitizmą, platformos tokiai retorikai ir veiksmams suteikimas yra ne tik demokratinių vertybių išdavimas, bet kelia tiesioginę grėsmė žydų ir kitų mažumų bendruomenėms“, – rašoma penktadienį paviešintame JAV senato užsienio reikalų komiteto pirmininko B. Cardino pareiškime.
Senato išplatintame pranešime tvirtinama, kad jokie politiniai sumetimai nepateisina bendradarbiavimo su antisemitinėmis ir kitokią neapykantą skleidžiančiomis jėgomis.
„Lietuva turi pareigą saugoti visų savo piliečių, tarp to ir žydų bendruomenės, teises ir orumą. O tiek žodžiai skatinantys smurtą ar to veiksmai turi turėti pasekmes.
Antisemitizmas neturi vietos jokioje visuomenėje ir yra nepriimtina, kad politiniai sumetimai galėtų sušvelninti pasipriešinimą tokiems įsitikinimams“, – rašoma pranešime.
„JAV ir Lietuva turi toliau bendradarbiauti kovojant prieš visas neapykantos formas ir užtikrinti, kad bendros vertybės išlieka nepajudinamos“, – pabrėžiama tekste.
Kaip naujos koalicijos Seime formavimą vertina politikai, Kėdainiuose veikiančių partijų skyrių pirmininkai
Sandra Barzdienė (Liberalų sąjūdžio Kėdainių skyriaus pirmininkė):
– Vertinu, kaip siaurą politikų požiūrį, jei nevertinant tarptautinėje erdvėje – kokį poveikį šalies saugumui turės.
Žala jau padaryta ir gaila, kad žiūrint asmeninių interesų, kažkokių nesutarimų, pralaimi aukštesnis gėris – šalies gyventojų gerovė.
Tarp rietenų dingsta esmė, kad šalis saugi būtų ir tarptautiniu lygmeniu Lietuva gerai atrodytų, nes nuo partnerių tai yra priklausoma.
Kadangi JAV prezidentu išrinktas Donaldas Trumpas, atrodo, jog jis bus dar aktyvesnis Izraelio klausimais ir manau, jog Lietuvai nenaudinga, kad žmogų su tokiomis pažiūromis (apie „Nemuno aušros” pirmininką Remigijų Žemaitaitį – red.) priima į valdančiąją koaliciją.
Ir šalies Prezidentas Gitanas Nausėda kalbėjo, kad tikrai nemato Vyriausybėje „Nemuno aušros“, ir socdemų lyderė Vilija Blinkevičiūtė, kuri sakė, kad su Prezidentu Vyriausybę formuos… Tiesiog vertinu, kaip dar vieną rinkėjų apgavystę.
Tomas Bičiūnas (LSDP Kėdainių skyriaus pirmininkas):
– Vertinu dalykiškai. Politika kompromisų sritis. Priimdami sprendimus partijoje visada aptariame įvairias galimybes.
Esu LSDP Prezidiumo ir Tarybos narys, todėl dalyvauju diskusijoje dėl sprendimų priėmimo.
Noriu priminti, kad “Nemuno Aušra” gavo didelį balsų skaičių šalyje, o Kėdainiuose pagal rinkimų rezultatus liko 2 vietoje po Socialdemokratų. Taigi, nemaža Kėdainių rajono rinkėjų dalyvavusių Seimo rinkimuose atidavė savo balsus “Nemuno Aušrai”.
Iš pradžių siekėme kitokios valdančiosios koalicijos, tačiau ne su visais pavyko rasti susitarimų dėl darbo koalicijoje.
Dabar turime susitelkti į esamas problemas ir dirbti darbus naudingus Lietuvos žmonėms tokioje koalicijoje dėl kurios priimsime sprendimus partijoje.
Noriu sutelkti visą dėmesį ir jėgas darbui, o ne politikavimui, žmonių priešinimui. Todėl, žinodamas, kad kitokio varianto šiandien neturime, darbą koalicijoje, kurioje būtų “Nemuno Aušra” šiandien vertinu dalykiškai – toks sprendimas reikalingas.
Jekaterina Karmelavičienė (LVŽS Kėdainių skyriaus pirmininkė):
– Lietuvos socialdemokratų partija (LSPP) vedė konsultacijas dėl galimos koalicijos ir su „valstiečiais“. Tačiau galiausiai naujoji koalicija formuojama su Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir „Nemuno aušra“.
„Sakėme, kad žmogus, kurio istorijoje yra tam tikri teistumai, kurie nedaro garbės jokiam politikui, nėra labai graži naujiena.
Kaip ir nėra graži naujiena, kad valdančiojoje daugumoje bus partija, kurios pirmininkas pažeidė Konstituciją“, – referuodamas į naujosios valdančiosios daugumos narės „Nemuno aušros“ pirmininką Remigijų Žemaitaitį teigia LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis.
Mes, Kėdainių valstiečiai ir žalieji, palaikome partijos ir partijos pirmininko išsakytą poziciją.
Kęstas Šlama (TS-LKD Kėdainių skyriaus pirmininko pirmasis pavaduotojas):
– Tai yra valstybės interesų išdavimas plačiąją prasme, kai vardan trumpalaikio tikslo „paimti valdžią“, formuojant koaliciją atsisakoma bet kokių moralės normų, spjaunama į Konstitucinio teismo nustatytus faktus, politikų reputaciją, negalvojama apie tarptautinę reakciją ir būsimas tokios koalicijos pasekmes tolimesnei valstybės raidai ir jos saugumui.
Manau, kad dėl tokio pasirinkimo didžiausia atsakomybė tenka visiems kuriamos koalicijos partneriams, ypač – didžiausiai koalicijos politinei partijai – socialdemokratams ir neabejotinai šalies Prezidentui.
Saulius Grinkevičius (verslininkas, politikas, buvęs rajono meras):
– Einam labai labai blogu keliu, formuodami tokią koaliciją.
Ar neužteko pamokų dėl sugadintų santykių su Kinija, su kuria jau gal net prieše Lietuva tapo?
Tai dabar susipyksime ir su JAV?
Kai JAV senato užsienio reikalų komiteto pirmininkas Benas Cardinas tvirtina, kad koalicijos sudarymas su antisemitizmu kaltinamo Remigijaus Žemaitaičio partija griauna fundamentalias demokratijos vertybes Lietuvoje, tai sarkastiškai galiu tik paklausti: Lietuvai belieka tik su Indija dar susipykti ir būsim nedraugais su pusės Pasaulio gyventojų.