Grįžtame į žiemos laiką. Laikrodis bus sukamas spalio 29 d. (sekmadienį) 3 val. ryto, viena valanda į atgal. (Tai daroma kiekvienų metų spalio paskutinį sekmadienį).

Kai kurių prietaisų laikrodžiai bus automatiškai persukami viena valanda atgal. Jei naudojate mechaninį laikrodį, turėsite rankiniu būdu iš naujo nustatyti laiką.

Žiemos laikas galios iki paskutinio kovo sekmadienio, kai laikrodžių rodyklės pasukamos valanda pirmyn ir bus įvedamas vasaros laikas.Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje (ES), laikas keičiamas dukart per metus.

Sukti laiką visose ES valstybėse narėse buvo nutarta dar 1980 m. Sprendimas buvo grindžiamas tuo, jog tai esą padės racionaliau išnaudoti šviesųjį paros metą.Vis tik, ši tvarka jau ne vienerius metus kelia diskusijas.

2018 m. Europos Komisijos vykdyta apklausa parodė, kad iš 4,6 mln. apklaustų europiečių tik 16 proc. palaiko sezoninio laiko sukimą.

2019 m. Europos Parlamentas nubalsavo už tokios praktikos atsisakymą, kuris turėjo įsigalioti nuo 2021 m. balandžio. Visgi valstybės narės nesugebėjo pasiekti susitarimo dėl atsisakymo, tad praktika tęsiama.  

Nors teigiama, kad rudenį laiko sukimas yra lengvesnis negu pavasarį, visgi žmonės tokias pasekmes, kaip sutrikęs miegas, nuovargis ir dirglumas, gali justi ir savaitę, o jautresni – netgi tris savaites. „Eurovaistinės“ vaistininkė Toma Gečienė dalijasi patarimais, kaip pasirengti laiko sukimui, išvengiant miego sutrikimų, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Kokios laikrodžio sukimo pasekmės sveikatai?

Vos viena valanda pasukto laikrodžio pasekmes žmonės gali justi iki savaitės. Vaistininkė T. Gečienė sako, kad dažniausiai iš pradžių pajuntami miego sutrikimai.

„Įprastai vakarais mūsų organizme reguliariu metu pradeda gamintis melatoninas, kuris paskatina mus eiti miegoti. Visgi, atsukus valandą atgal, išsiderina melatonino gamybos procesas – jis prasideda vėliau nei įprastai, dėl ko vakare mums sunkiau užmigti. O užmigę vėliau nei esame įpratę, kitą rytą prabusime nepailsėję. Nuovargį po to gali lydėti nerimas, padidėjęs streso lygis, išsiblaškymas, suprastėjęs darbingumas“, – pasakoja vaistininkė T. Gečienė.

Dėl to, anot vaistininkės, kita savaitė bus sudėtingesnė tiems, kurie yra įpratę keltis itin anksti rytais. Ji priduria, kad su iššūkiais taip pat gali susidurti širdies ir neurologinių sveikatos problemų turintys žmonės bei kenčiantys nuo depresijos.

Pataria, kaip iš anksto ruoštis laiko sukimui

1. Melatoninas. Žmonėms, kurie itin jautrūs laiko pokyčiams, jau šią savaitę patariama vartoti melatoniną likus valandai iki miego. Reguliariai jį vartokite kasdien ir dar bent 2 dienas po laiko persukimo. Tai paskatins melatonino gamybą organizme ir įpratins jį anksčiau užmigti.

2. Vaistažolių arbatos. Vakare, likus bent porai valandų iki miego, išgerkite puodelį vaistažolių arbatos – tai gali būti melisos, suktažolės, pipirmėtės. Išgerkite nedidelį kiekį arbatos, ypač jeigu esate linkę naktį keltis į tualetą, kad tai nesutrikdytų jūsų miego.

3. Daugiau fizinės veiklos gryname ore. Artimiausiomis dienomis skirkite daugiau laiko fizinėms veikloms – tai gali būti paprasčiausias pasivaikščiojimas lauke.

4. Pasirūpinkite širdies veikla. Laiko persukimas gali turėti įtakos širdies ir kraujagyslių ligų paūmėjimui. Pasirūpinkite ne tik savo, bet ir vyresnio amžiaus artimųjų vaistinėle, kad joje būtų vaistų nuo spaudimo ir širdies lašų.

5. Jeigu galite – pailsėkite sekmadienį. Kadangi laikrodis bus sukamas naktį iš šeštadienio į sekmadienį, patariama paskutinę savaitės dieną praleisti ramiai. Tad namų ruošos darbus ar didesnius planus, esant galimybei, nukelkite kitai dienai, o vietoje to pailsėkite šią dieną ir nepervarkite prieš pirmadienį.

Šaltiniai: ELTA ir pranešimas žiniasklaidai