Lazdynų viršūnėse subrandintos riešutų kekės kvieste kviečia riešutauti. Vieni šių gardėsių ieško miške, parduotuvėse arba turguje, kiti jų užsiaugina patys. Riešutmedžių augintojai sako, kad šiemet riešutų derlius nors ir nemažas, bet kokybė nėra šimtaprocentinė.

Sodininkė Julija kolektyvinio sodo sklype turi pasisodinusi du lazdynus, dabar nuo jų riešutus raško, o anksčiau riešutauti važiuodavo į mišką.

„Kai buvome jaunesni, su vyru važiuodavome riešutauti į jo tėviškę Panevėžio rajone. Jis lazdyno šakas palenkdavo, o aš nuskindavau riešutų kekes – parsiveždavome ne vieną kibirą. Vakarais pavėsinėje besišnekučiuodami juos raškydavome – ir laiką gerai praleisdavome, ir skanių riešutėlių žiemai turėdavome. O kai ėmėme senti, nutarėm porą lazdynų pasisodinti savame sode. Per 12 metų jie išsikerojo ir kasmet duoda neblogą derlių – užtenka ir mums, ir anūkams.

Tiesa, nors riešutų šiemet yra nemažai, jų kokybė nekokia – yra ir nemažai su skylutėmis, ir pajuodusių. Žmonės sako, kad gal koks žaibas buvo trenkęs.

Lazdynams daug priežiūros nereikia, vienintelis didesnis rūpestis – rudenį susigrėbti nukritusius lapus, nes jų labai daug prikrenta. Na, dar ir stambesnes šakas, kurias jau sunku nulenkti, išpjauname, kad nereikėtų riešutauti pasistačius kopėčias. Kaimynė, mačiau, dar kitaip „riešutauja“ – aplink lazdyną pakloja kokią plėvelę ir purto šakas, tada lieka tik susirinkti riešutus. Beje, ji įsigudrino ir graikinius riešutus auginti, bet jų pirmojo derliaus laukė net 8-erius metus.

Lazdyno riešutų derlius šiemet neblogas, tik kokybė truputį nuvilia.

Kai kas sako, kad miške subrandinti lazdynų riešutai skiriasi nuo augintų namuose, esą jie būna sodresnio skonio, bet aš to skirtumo nejaučiu. Mums tinka ir namuose auginti riešutai, o miške augantys tegul voverytėms lieka“, – šypsosi sodininkė.

Kas neturi savų – perka

„Pirkti riešutus parduotuvėje gan brangu, nesinori mokėti keliolika eurų už kilogramą, tad tenka laukti akcijų. Yra pasitaikę nusipirkti apkartusių riešutų, todėl dabar mieliau einu į turgų. Kaina – tik 5 eurai už lazdyno riešutų kilogramą, nusiperku ir nereikia eiti į mišką erkių gaudyti.

Riešutus mėgstu ir vienus valgyti, ir į pyragus dedu, skanu ir sveika“, – sako turgelyje sutikta Valerija.

Riešutai – vertingas produktas

Kaip pranešime spaudai sako gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė, riešutai vertinami dėl juose esančių mononesočiųjų riebalų, mažinančių širdies ligų riziką, organizmui svarbių mineralų, baltymų ir antioksidantų. Lazdyno riešutus gydytoja vadina vienais vertingiausių, tad jais kviečia paįvairinti mitybos racioną nors ir kasdien.

Tačiau ir kitų rūšių riešutų neverta pamiršti. Tiesa, nereikėtų jų padauginti, bendra riešutų dienos norma neturėtų viršyti 30 gramų (tai maždaug saujelė).

Ar reikia plauti ir mirkyti?

„Svarbu paminėti, kad prieš valgant riešutus reikėtų juos nuplauti arba nuplikyti karštu vandeniu. Tokiu būdu sumažinamas toksinų ar kitų žalingų medžiagų kiekis, kuriais riešutai gali būti užteršti juos transportuojant. Riešutų mirkymas didelės įtakos sveikatai neturi, bet taip gali paryškinti jų skonį, o kai kuriems tokia forma riešutus bus ir paprasčiau valgyti. Be to, pašalinus išorinę riešuto luobelę sumažinamas skaidulų kiekis, todėl tokius riešutus gali valgyti dažnai pilvo pūtimo varginami asmenys“, – pasakoja E. Gavelienė.

Išbrinkintus riešutus geriausia vartoti iškart, galima juos pakartotinai išdžiovinti arba įdėti į šaldytuvą, tačiau suvartoti tokius riešutus geriausia per 1–2 savaites.

Dietologė įspėja, kad riešutais gali mėgautis ne visi. Kai kuriems jie gali sukelti stiprią alergiją: „Pasaulyje viena dažniausiai pasitaikančių alergijų yra žemės riešutams. Alergiški žmonės savo mitybos racione turėtų vengti arba visai atsisakyti šio produkto, taip pat atidžiai skaityti ir kitų produktų etiketes, mat riešutų pėdsakų gali pasitaikyti tiek kruopose, tiek įvairiuose saldumynuose.“

Kaip laikyti riešutus namuose?

Prieš valgant spintelėje užsigulėjusius riešutus turėtume atkreipti dėmesį į jų išvaizdą: „Jeigu riešutai patamsėję, suskilę, sudžiūvę, tai galėtų būti indikatorius, kad riešutai jau nebėra tinkami vartoti. Taip pat riešutai sendami gali suminkštėti, prarasti traškumą bei įgauti karstelėjusį ar rūgštesnį skonį.

Norint ilgiau riešutus išlaikyti šviežius namuose, patartina juos laikyti ne aukštesnėje nei 20 laipsnių temperatūroje, o geriausia – šaldytuve, sandariai supakuotus ir toliau nuo aštrų kvapą turinčių produktų.“

Titulinė nuotrauka: Pasak medikų, lazdyno riešutai yra vieni vertingiausių, juose daug organizmui reikalingų medžiagų.

Panašios naujienos