Politikės karjerą namiškiai jai pranašavo dar ketverių. Panašu, kad jų pranašystė išsipildė. Sandra Barzdienė jau antrą kadenciją dirba rajono savivaldybės Taryboje, ji – jauniausia Tarybos narė.
Taryboje ji yra Verslo ir ūkio komiteto pirmininkė, vadovauja Smulkiojo verslo fondo komisijai, dirba su jaunimu Jaunimo reikalų taryboje ir priklauso kelioms darbo grupėms. Trečius metus ji eina Liberalų sąjūdžio Kėdainių skyriaus pirmininkės pareigas. Šiandien ji – kandidatė į Lietuvos Respublikos Seimą.
,,Esu jauniausia kandidatė į Seimą Kėdainių rinkiminėje apygardoje. Neslėpsiu, neseniai atšvenčiau 30-metį ir jau perkopiau jauno žmogaus statusą. Aš jau nesu pradedanti politikė – jaučiuosi pakankamai patyrusi“, – teigia Sandra Barzdienė, sutikusi pasidalinti politikės patirtimi, savo nuomone apie politinius sprendimus bei kaip atrasti laiko visur suspėti.
„Jaučiuosi pakankamai aktyvi tarybos narė. Kartais sunku su tiesioginiu darbu susiderinti, bet kažkaip pavyksta laviruoti. Žinoma norėčiau turėti galimybę skirti gerokai daugiau laiko politikai, žmonėms, jų problemoms, tai viena priežasčių kodėl kandidatuoju šiuose rinkimuose.
Žinoma, politika neatleidžia nuo mamos, žmonos, dukros ir visų kitų nuostabių pareigų. Turiu didžiulę pagalbą namuose, todėl daug procesų man palengvėja, visuomet padeda vyras, tėvai, sesės, kiti giminės. Nuolat žinau, jei užtrukau darbe, susitikime, posėdyje – šeima atliks namuose likusius neatliktus reikalus.
– Kaip namiškiai įžvelgė jūsų polinkį į politiką?
– Dešimt metų politinės patirties ir troškimas eiti į didžiąją politiką mano tėvams nėra naujiena. Mama vis primena: „Mes jau ketverių metų sakėme, kad tu būsi politikė“.
Kai kiti vaikai leido laiką žaisdami įprastus vaikų žaidimus, aš kartu su močiute stebėdavau „Žinias“ per televiziją. Praleisti šią laidą man atrodė tarsi praleisti svarbią akimirką – tai buvo ne tik informacija, bet ir mano ateities vizija. Po to mėgau įsitraukti į diskusijas su suaugusiais, dalindamasi savo mintimis ir klausimais.
Nuo pat mažens visi sakydavo, kad Sandra tikrai taps politike. Kažkaip natūraliai taip ir susiklostė – tai buvo ne tik mano svajonė, bet ir mano gyvenimo kelias.
– Iš kur esate kilusi?
– Esu kilusi iš Okainių – čia gimiau ir užaugau, todėl ši vieta man visuomet bus brangi.
Mano pirmieji darbai buvo tuometinėje žemės ūkio bendrovėje, kur dirbau laukininkystėje ir svėriau grūdus.
Tai buvo ne tik vertinga patirtis, bet ir puikus būdas pažinti žmones, jų kasdienybę ir problemas.
Džiaugiuosi, kad gyventojai kreipiasi į mane dėl įvairių bėdų ir iššūkių, su kuriais susiduria. Nuoširdžiai vertinu jų pasitikėjimą ir tai, kad nebijo pasidalinti savo rūpesčiais. Kartu sprendžiame įvairias problemas, ir tai man suteikia didžiulį džiaugsmą bei prasmę.
Nepaisant užimtumo, nuolat lankausi Okainiuose, kur vis dar gyvena mano tėvai, čia – viskas labai sava, artima. Kiekvienas apsilankymas man primena, iš kur aš kilusi, padeda „neužsidėti karūnos“, mūsų šeimoje paprastumas yra vertybė.
– Ir nutekėjot nelabai toli…
– Nutekėjau vos už 12 kilometrų, į Šėtą. Su vyru jau dešimt metų gyvename čia, ir man atrodo, kad ši vieta tapo neatsiejama mano gyvenimo dalimi. Šėta man labai artima, čia baigiau gimnaziją, žmonės ir namai čia jau visiškai sava.
Pradžioje, kai kūrėmės, buvome labai jauna šeima ir man džiugu matyti, kad čia atsikrausto vis daugiau jaunų žmonių, įskaitant sugrįžtančius iš užsienio. Džiugu, kad į Šėtą atsikrausto naujų šeimų, miestelis netuštėja, o aš esu laiminga būdama šios bendruomenės dalimi.
Tačiau Kėdainiai man taip pat labai artimi. Kiekvieną dieną važiuoju dirbti į Kėdainius, dalyvauju rajono savivaldybės Tarybos posėdžiuose ir dirbu komisijose bei tiesioginiame darbe. Šis ryšys su Kėdainiais leidžia man geriau suprasti, kaip galėčiau prisidėti prie mūsų regiono vystymosi. Aš džiaugiuosi galėdama būti aktyvi šios bendruomenės dalimi.
– Palaikote labai artimą ryšį su savo šeima?
– Esame trys seserys. Viena sesuo dar studentė, šeimos neturi, kita sesė jau sukūrusi savo šeimą, su abiem artimai bendraujame. Bendraujame ir su mamos seserimis, jos šeimoje – šešios seserys, ir su artimaisiais iš tėčio pusės, pusseserėmis, pusbroliais – esame viena didelė šeima.
Visuomet akcentuoju, kad daugiau susitinkame pabūti, pašvęsti, negu liūdnomis progomis, tai – labai didelė dovana. Turbūt natūraliai susiklostė, kad artimai bendraujame vieni su kitais, dažnai vykstame vien pas kitus. Dabar sunkiai įsivaizduojame, kaip galėtų būti kitaip.
– Neseniai paminėjote savo 30-tą gimtadienį, juokavot, kad jau ,,iškritot“ iš jaunimu įvardijamo sąrašo. Kaip išgyvenate šį laikotarpį?
– Neseniai paminėjau savo 30-ąjį gimtadienį, ir juokavau, kad jau „iškritau“ iš jaunimo statuso. Tačiau šis laikotarpis man yra ne tik laisvas ir lengvas – tai yra metas, kupinas permąstymų ir savianalizės.
Dabar atsidūriau tarpinėje stadijoje, kurioje nuolat peržiūriu, ką pavyko pasiekti per savo metus. Galvoju apie savo gyvenimo pasirinkimus – tiek profesinius, tiek asmeninius – ir stengiuosi suprasti, ar jie buvo geri ir teisingi.
Šis etapas man atrodo labai įdomus ir svarbus. Jaučiu, kad atėjo laikas ne tik reflektuoti, bet ir pasimokyti iš praėjusių patirčių, kad galėčiau drąsiau žengti į priekį ir kurti savo ateitį. Tai naujas iššūkis, ir man patinka galimybė jį išgyventi!
– Kokiais savo pasiekimais labiausiai džiaugiatės?
– Džiaugiuosi patirtimi Kėdainių rajono savivaldybės Taryboje. Kad turėjau galimybę patekti į Tarybą, kad manimi pasitikėjo, išrinko žmonės.
Didelis pasiekimas, jog ir antrai kadencijai patikėjo man Tarybos nario mandatą.
Kai pirmą kartą patenki į Tarybą, gali būti naujoko sėkmė, bet kai antrą kartą, reiškia tikrai tavimi pasitiki, tai yra labai didelis įvertinimas.
– Vėl esate studentė. Ką šiuo metu studijuojate?
– Esu baigusi Vytauto Didžiojo universitetą (VDU), kur įgijau viešojo administravimo bakalauro laipsnį.
Beveik po dešimties metų vėl sugrįžau į savo Alma Mater – įstojau į magistrantūrą Politikos mokslų fakultete, studijuoju Šiuolaikinės Europos politikos studijų programą.
Mano sprendimas vėl studijuoti kilo iš gilaus suvokimo, kad išsilavinimas yra neatsiejama asmeninio ir profesinio augimo dalis.
Noriu nuolat investuoti į savo žinių bagažą, nes man svarbu ne tik įgyti naujų žinių, bet ir tobulėti kaip žmogui bei politikui. Suprantu, kad nuolatinis mokymasis leidžia geriau suprasti pasaulio aktualijas ir iššūkius, su kuriais susiduriame šiandien.
Išsilavinimas man yra įrankis, padedantis daryti teigiamą pokytį savo bendruomenėje ir šalyje.
– Tiesioginis jūsų darbas, ką veikiate tuo metu, kai uždarote Kėdainių rajono savivaldybės duris?
– Bendradarbystės erdvėje „Spiečius“ kasdien dirbu su jaunais, pradedančiais verslais ir čia mano funkcija yra įgalinanti lyderystę, kad žmogų pamotyvuotume, suteiktume žinių ir paskatintume imtis veiksmų.
Smagu, kad jauni žmonės kuria čia, kad nori kurti mūsų regione, kad dirba, neišvyksta kitur. Smagu, kai ateina motyvuoti, degančiomis akimis ir tiesiog visa širdimi nori savo veiklos ir nori kažką daryti, veikti, kurti. Aišku, kyla visokių problemų, iššūkių.
Gerai jautiesi, kada gali padėti visa tai spręsti ir viskas išsisprendžia. Smagu matyti sėkmės istorijas, kurios nutinka. Kartais ir nebūtinai viskas pavyksta, tiesiog tai natūralus procesas. Matai, su kokiomis problemomis jie susiduria, kokias baimes turi, kad kai kuriose vietose yra perteklinės biurokratijos, kurią reikėtų mažinti.
Būtent čia dirbdama matau, kiek problemų jauniems verslininkams kelia mokesčių sistema. Turėtume dėl to visos partijos susitarti ir turėti ilgalaikę, tvarią strategiją, kuri nebūtų matuojama Seimo ar Vyriausybės kadencijomis.
Nuolat kintantys įvairūs procesai, staigūs pasikeitimai turi įtakos smulkiesiems ir vidutiniams verslams. Būtų gerai, kad atsirastų ilgalaikis susitarimas dėl mokesčių sistemos, kad tiek investuotojai, tiek smulkūs verslai galėtų jausti stabilumą, kad su kiekvienu politiniu ciklu viskas nesugrius, nesikeis ir t. t.
– Pareigų su metais nemažėja, bet vis daugėja, kaip viską suspėjate ir kaip sugebate suplanuoti laiką?
– Man atrodo, kad laiko neturi tas, kas nieko neveikia. Labai svarbu susidėlioti prioritetus. Gaunu pastabų, kad aš ar mano partiečiai liberalai mažai dalyvaujame viešuose renginiuose, miestelių šventėse.
Matai tas šventes, pasidžiaugi, kad jos gražios, bet prioritetus dėliojiesi ten, kur gali kurti didesnę vertę, nes šventėje žmonės ir be manęs pabus, o tuo metu darbas, kurį privalau atlikti yra pakankamai svarbus ir kuriantis vertę.
Jeigu galima rinktis ar šventę, ar darbą, aš renkuosi darbą. Tai nėra gerai politikoje – tu esi mažiau matomas, mažiau tave žmonės žino.
Iš tiesų, nepavyksta tuose renginiuose sudalyvauti tiek, kiek norėtųsi. Atrodo ir susiplanuoji darbus, bet vis tiek tokiame kiekyje renginių kaip kolegoms, nepavyksta sudalyvauti.
– Kas jus pačią paskatino dalyvauti Lietuvos Respublikos Seimo rinkimuose?
– Manau, kad jau turiu pakankamai patirties teisėkūros srityje, aišku savivaldos lygmenyje. Mano nuomone, ir Seime galėčiau pakankamai gerai dirbti ir atstovauti žmonėms.
Mane paskatino Liberalų partijos komanda, kad aš galiu eiti ir bandyti. Gal ir kritikai paskatino, kurie sako, kad ,,tu tikrai jau čia nieko nepasieksi, net nebandyk ir nieko gero čia tau tuose rinkimuose nebus“.
Bet aš galvoju, na vis tiek reikia bandyti kalbėti apie tai, kas man svarbu. Jeigu žmonės ras kandidatų sąraše mane kaip jiems artimą kandidatą, aš labai apsidžiaugsiu.
Kaip jaunam žmogui, bet jau patyrusiam politikoje, man svarbus kiekvienas balsas – didelis įvertinimas ir tai skatina judėti į priekį.
Jeigu jauti žmonių palaikymą, tada norisi ir dalyvauti, ir būti, ir kurti, o jeigu to nejauti, tuomet reikia daug ką permąstyti, pergalvoti ir kitus profesinius pasirinkimus daryti. Norisi pasimatuoti, įsivertinti, kiek yra žmonėms įdomu, ką aš veikiu.
– Kuo patraukli Liberalų sąjūdžio programa?
– Liberalų sąjūdžio programa labai išsami, įdomi, apimanti pagrindines kiekvieno žmogaus gyvenimo sritis. Kviečiu būsimus rinkėjus su ja susipažinti. Mūsų partijos ekonomikos ir finansų komitetas, kuriam aš priklausau, pakankamai aktyviai į programos rengimą įsitraukė. Ta programa – ne formali, o mūsų liberalų bendruomenės išjausta.
Man atrodo, kad svarbu balsuoti ne tik už gražų veidą, už gražų rinkiminį vaizdo klipą, bet ir pasižiūrėti, su kokia žinute tas kandidatas, to kandidato partija ateina. Sakyčiau, kad didelė mano stiprybė yra ta, jog esu kandidatė tos partijos, kuri jau turi svorį parlamente. Dirbdamas komandoje, gali daryti didesnę įtaką, nei vienas.
Su programa kviečiu susipažinti čia: 2024 Seimo rinkimai – Liberalų sąjūdis (liberalai.lt)
– Ko palinkėtumėte rinkėjams?
– Prieš žengiant į balsavimo apylinkę, labai raginu visus pasidomėti kandidatais. Informacijos šaltinis, kuris tikrai gali padėti, yra „Žinau ką renku“ internetinė svetainė, kurioje rasite išsamiai užpildytas kandidatų anketas. Tai puiki proga savarankiškai įvertinti, kurių kandidatų pažiūros ir vertybės jums artimiausios.
Tačiau svarbiausia – nepraleisti progos balsuoti! Jei nesate aktyvūs, kiti pasinaudos šia galimybe. Kviečiu jus atvykti ir pasirinkti tą kandidatą, kuris atitinka jūsų lūkesčius ir vertybes.
Nepamirškite, kad tie, kurie neateina balsuoti, neturi teisės skųstis valdžia. Ji bus išrinkta tų, kurie pasinaudojo savo balsu. Jūsų nuomonė yra svarbi, todėl pasinaudokite ja ir prisidėkite prie pokyčių!
Kalbino Ugnė Balčiūnienė
Politinė reklama bus apmokėta iš Liberalų sąjūdžio PK sąskaitos. Užs. Nr. 119