Sekmadienis, 15 gruodžio, 2024
-1.2 C
Kėdainiai
PradžiaVerslas PLIUSJ. Dastikas – apie „Lifosą“: situacija sudėtinga

J. Dastikas – apie „Lifosą“: situacija sudėtinga

-

Savo įžvalgomis apie situaciją „Lifosoje“ sutiko pasidalinti buvęs ilgametis įmonės vadovas Jonas Dastikas. Pasak jo, kalbėti apie galimus sprendimus ar tolimesnius scenarijus dabar sudėtinga, o jei „Lifosos“ nepalaikys valdžios institucijos, įmonei teks užsidaryti.

„Sunku susiorientuoti dėl sankcijų, nes jos kiekvieną dieną keičiasi. O šiaip situacija yra labai bloga. Buvo ir anksčiau visokių situacijų, buvo užblokuotos sąskaitos. Bet viena uždaroma, kita atidaroma kitame banke. Dabar visai paralyžiuotas darbas. Advokatai turi aiškintis, kaip toliau dirbi. Čia sprendžia Užsienio reikalų ministerija“, – kalbėjo J. Dastikas.

Pasaulyje trūksta fosfatinių žaliavų

Paklaustas, kokia jo nuomonė dėl įmonės nacionalizavimo, J. Dastikas tai pavadino nesąmone: „Mes jau savarankiškai esame dirbę. Tai baigėsi 240 milijonų litų skola. Įmonė išsikapstė, kai ją nupirko dabartinis  akcininkas.“

Esminė problema, pasak J. Dastiko – pasaulyje trūksta fosfatinių žaliavų, o geriausios žaliavos yra Rusijoje.

„Ir Rusijoje žaliavų trūksta, bet mes dar gaudavome jų. Gaminome praktiškai geriausią pasaulyje tokią produkciją. Ir pardavimai buvo. Ar „Lifosa“ gali dirbti be žaliavų iš Rusijos? Jos būtų labai brangios. Mes ir iki šiol kai kurias vežėme iš Afrikos, tačiau pagrindinės žaliavos – iš Rusijos“, – kalbėjo J. Dastikas.

Kėdainiams „Lifosos“ uždarymas reikštų rajone išaugsiantį nedarbą, taip pat – brangesnį šildymą. Įmonėje dirba daugiau nei 1000 žmonių. Per metus, teigė J. Dastikas, jiems išmokama apie 35 milijonai eurų atlyginimo, panašiai tokia ir sumokamų mokesčių suma.

A. Melničenka – vienas iš įtakingiausių Rusijos verslininkų

Kėdainių fosforo trąšų gamyklos „Lifosa“ netiesioginis savininkas yra Rusijos oligarchas Andrejus Melničenka. A. Melničenkai priklauso Rusijos koncernas „Eurochem“, kuris nuo 2014 metų valdo „Lifosos“ akcijas.

A. Melničenka yra vienas iš įtakingiausių Rusijos verslininkų, turintis glaudžius ryšius su Rusijos valdžia. Kaip teigia Europos Sąjungos pareigūnai, A. Melničenka yra susijęs su ekonomikos sektoriumi, kuris užtikrina didelių pajamų šaltinį Rusijos vyriausybei, taip pat jis yra vienas iš 37 oligarchų, kurie, prasidėjus karui Ukrainoje, buvo pakviesti į susitikimą su V. Putinu aptarti Rusijai taikomas sankcijas.

Pasak J. Dastiko, A. Melničenka įmonės valdyme nedalyvavo, o pačiam J. Dastikui kalbėtis su juo teko keturis kartus: „Jis turi daugiau įmonių, o mūsų fabrikėlio pelnas jam nebuvo svarbus.“

Buvęs įmonės vadovas J. Dastikas su V. Putinu siejamą A. Melničenką vadino „nuoširdžiu ir šiltu“ žmogumi ir negailėjo jam pagyrų. „Tarp kitko, Melničenkai buvo priekaištas iš Putino: kam tau šelpti Lietuvą, laikyti Lietuvoje savo įmonę?“ – pasakojo J. Dastikas.

Rusijos vykdomos agresijos ir V. Putino veiksmų nepasmerkė

Areštavus „Lifosos“ sąskaitas žiniasklaidos dėmesio centre atsidūręs akcininkas A. Melničenka agentūrai „Reuters“  sakė, kad karas Ukrainoje yra tragedija ir „skubiai reikia taikos“. Priešingu atveju kils pasaulinė maisto krizė, nes daugeliui ūkininkų trąšų kainos nebeįkandamos.

A. Melničenka pokalbyje su „Reuters“ teigia, kad tiekimo grandinė, kuri ir taip buvo sutrikdyta dėl pandemijos, dėl karo Ukrainoje nukentėjo dar labiau. 

„Įvykiai Ukrainoje tikrai tragiški. Mums skubiai reikia taikos, – pabrėžė M. Melničenka, primindamas, kad yra „rusas pagal tautybę, baltarusis pagal kilmę ir ukrainietis pagal kraują. – Jaučiu didelį skausmą ir netikėjimą, stebėdamas, kaip broliškos tautos kovoja ir miršta“, –  „EuroChem“ vadovo žodžius cituoja kommersant.ru.

Duodamas interviu A. Melničenka Rusijos vykdomos agresijos ir V. Putino veiksmų nepasmerkė.

Pristatyti galimi tolesnės įmonės veiklos scenarijai

Kėdainių fosforo trąšų gamybos bendrovė analizuoja visas galimybes tęsti veiklą, apsirūpindama visomis reikalingomis žaliavomis iš Europos Sąjungos valstybių bei kitų trečiųjų šalių. Tokią poziciją ataskaitiniame susirinkime „Lifosos“ darbuotojams kovo 18-ąją išsakė įmonės generalinis direktorius Rimantas Proscevičius, rašoma pranešime spaudai.

Pasak jo, radus išeitį iš padėties, kurioje atsidūrė įmonė pritaikius sankcijas ir apribojus bendrovės galimybes disponuoti turimais ištekliais, „Lifosa“ ilgainiui būtų visiškai pajėgi tęsti gamybą ir eksportą, užtikrindama, kad būtų laikomasi tarptautinės bendruomenės sankcijų visiems asmenims ir organizacijoms, kurioms jos pritaikytos. 

„Glaudžiai bendradarbiaujame su visomis atsakingomis valstybės institucijomis ir nepriklausomais teisės ekspertais, kad rastume būdų darbo vietoms „Lifosoje“ išsaugoti ir įmonės veiklai tęsti. Esame tam pasirengę: turime ryšių su žaliavų tiekėjais, eksporto rinkomis, kurios niekaip nesusijusios su kariniame konflikte dalyvaujančiomis valstybėmis ar sankcionuotais subjektais“, – pažymėjo R. Proscevičius.

Pasak jo, įmonė gavo teisę vykdyti dalį būtiniausių finansinių operacijų. Užsienio reikalų ministerijai pritaikius išimtį apribojimams disponuoti turimais ištekliais, bendrovė gali mokėti darbo užmokestį ir kitas išmokas darbuotojams, atsiskaityti už paslaugas, būtinas įmonės veiklai vykdyti ir saugumui užtikrinti.

„Nedelsdami pagal galimybes vykdysime visus būtiniausius mokėjimus. Esame dėkingi valstybės institucijoms už konstruktyvumą ir pastangas drauge ieškoti išeičių iš susidariusios padėties. Vis dėlto, ji išlieka itin sudėtinga, bendrovės veikla tebėra pristabdyta“, – kalbėjo AB „Lifosa“ generalinis direktorius.

Bendrovės darbuotojams pristatyti galimi tolesnės įmonės veiklos scenarijai. Vadovo teigimu, „Lifosa“ yra pasirengusi skelbti ir visišką arba dalinę prastovą. Vis dėlto, R. Proscevičius pažymėjo tikįs, kad to neprireiks, ir „Lifosa“ galės dirbti toliau.

„Įmonė yra viena didžiausių mokesčių mokėtojų Lietuvoje ir Kėdainių rajone, su ja glaudžiai susijusi didelė dalis regiono verslo. „Lifosos“ veiklos sustabdymas turėtų skaudžias pasekmes ir krašto, ir šalies ekonomikai, jau nekalbant apie socialinę įtampą, kurią sukeltų daugiau kaip tūkstančio gerai apmokamų ir aukštą pridėtinę vertę kuriančių darbo vietų praradimas. Taigi dabar būtini skubūs, paties aukščiausio lygmens sprendimai, kad ši bendrovė galėtų dirbti toliau. Bendrovės veiklos tęstinumas turėtų būti ne tik Kėdainių krašto, bet ir visos valstybės prioritetas“, – susirinkime kalbėjo Kėdainių rajono meras Valentinas Tamulis.

AB „Lifosa“ yra Lietuvoje registruota ir veikianti įmonė, viena stambiausių ir didžiausius atlyginimus mokančių darbdavių regione. Per 2021 metus bendrovė valstybės iždą papildė daugiau kaip 32,6 mln. eurų mokesčių.

AB „Lifosa“ atstovai tikina šiuo metu negalintys nutraukti įmonės veiklos dėl bendrovės teritorijoje esančių pavojingų medžiagų, tokių kaip amoniakas bei nuotekų, užterštų fosforu. Įmonės techninio direktoriaus Tomo Janonio teigimu, „Lifosa“ yra Lietuvos Respublikos pavojingų objektų sąraše ir kažkokiu būdu dalį veiklos vis tiek teks vykdyti.

Taip pat skaitykite