Riaušių prie Seimo banga atvilnijo iki Kėdainių. Kėdainiečių nuostabą ir nepasitenkinimą sukėlė Kėdainių rajono mero viuomeninio konsultanto dalyvavimas prie LR Seimo įvykusioje akcijoje, peraugusioje į riaušes, kuriose buvo užpulti žurnalistai ir Seimo nariai, o į policijos pareigūnus skriejo akmenys.

Rėmė ar nerėmė?

 • Kaip vertinate, kad jūsų kolegos Seimo nariai dalyvavo vakariniuose įvykiuose? – trečiadienio rytą paklausėme Seimo nario Viktoro Fiodorovo.
 • Nemačiau, kad mano kolegos dalyvautų. Tuo metu pats nebuvau Vilniuje. Mačiau ten Petrą Gražulį. Nepateisinu, jei Seimo narys dalyvavo kurstant tokius įvykius.
 • Bet jūsų Darbo partija dalyvavo organizuojant ar bent jau labai palaikė tą mitingą.
 • DP neorganizavo to mitingo, nerėmė jokiomis priemonėmis. Pats pirmininkas buvo pakviestas, pasakė kalbą ir iš karto išvyko. Į Lietuvą buvo grįžęs trumpam, pasakyti kalbą mitinge. „Darbiečio” Mindaugo Puidoko nevertinu, jis tokiuose renginiuose dalyvauja labai dažnai. Partija neorganizavo mitingo nei kažkokių kitų palaikymo dalykų.
 • Bet partijos pirmininkas finansiškai parėmė šitą renginį.
 • Kiek man yra žinoma, partijos pirmininkas, kaip ir pati partija, nėra finansiškai parėmęs šito renginio.
 • Kokia jūsų asmeninė nuomonė dėl šito renginio idėjos?
 • Pats aš esu pasiskiepijęs ir nekeliu to klausimo.

Rėmė

Tačiau po pokalbio sulaukėme V. Fiodorovo skambučio telefonu – neva jis pasikalbėjęs su partijos pirmininku Viktoru Uspaskichu ir sužinojęs, kad šis vis dėlto finansiškai parėmė mitingo organizavimą. Nors apie savo finansinę paramą mitingui V. Uspaskich viešai kalbėjo ne vienoje Live transliacijoje dar gerokai prieš mitingą, kviesdamas į žmones į jį.

Seksekspertės reportaže – mero konsultantas

Praėjus vos porai mėnesių nuo „įšventinimo“ į visuomeninius Kėdainių rajono mero Valentino Tamulio konsultantus, Ruslanas Linevas „išplaukė į didžiuosius vandenis“.

R. Linevas Vilniaus Neries krantinėje mitingo metu. (Feisbuko stop kadras)

Socialiniame tinkle „Facebook” pradėjo sklisti anksčiau sekso eksperte prisistatydavusios veikėjos Mildos Bartašiūnaitės nufilmuotas reportažas, kuriame R. Linevas Vilniuje, vykstant mitingui, demonstruoja atsivežtas stilizuotas kartuves. Feisbuko paskyroje „Laisvi Kėdainiai“ pasirodžiusiame reportaže kėdainiečiai atpažino mero konsultantą.

Meras nesuprato

 • Tokiu laikotarpiu, kai turime problemą su pabėgėliais, dar organizuoti šitokį renginį…  –  „Kėdainių mugei“ trečiadieno rytą sakė rajono meras V. Tamulis. – Suprantu, kad žmonės nori išreikšti savo nuomonę, bet ten jau buvo neteisėti veiksmai, kurių pateisinti negaliu.
Meras V. Tamulis. („K. m.” archyvo nuotr. Fotgrafas Algimantas Barzdžius)
 • Mere, turbūt žinote, kad toje akcijoje dalyvavo ir simbolines kartuves pasistatęs demonstravo jūsų visuomeninis konsultantas?
 • Taip, mačiau aš tuos vaizdelius, suprantu, kad jis yra mano konsultantas, – sakė meras. – Bet jis yra suaugęs žmogus, pasišnekėsiu su juo, nežinau, ką jis ten daugiau pridarė. Mačiau, kad buvo Neries krantinėje virtuvėlę su kartuvėmis pasistatęs. Nežinau, ką jis tuo norėjo išreikšti. Esu pastatytas prieš faktą.
 • O po fakto? R. Linevas ir toliau gali likti jūsų visuomeniniu konsultantu?
 • Nemanau, kad vien dėl to turėčiau jį atleisti.

„Tokie renginiai taip paprastai neįvyksta“

Kaip situaciją vertina praėjusios kadencijos Kėdainių rajono meras, dabartinis opozicinės frakcijos rajono savivaldybės taryboje lyderis Saulius Grinkevičius?

 • Jeigu tai yra politinio pasitikėjimo asmuo, tai meras turėtų užimti tikrai kur kas konkretesnę ir kategoriškesnę poziciją, – apie mero konsultanto elgesio įvertinimą sako S. Grinkevičius. – Mano nuomone, jei meras nesiima jokių veiksmų, gali reikšti, kad jis pritaria tam dalyvavimui.
S. Grinkeviičius, opozicinės frakcijos rajono taryboje seniūnas. (Nuotr. iš „K. m.” archyvo)
 • Ar manote, kad riaušės Vilniuje buvo neišvengiamos?
 • Matėme, kad renginys susidėjo iš dviejų dalių. Pirmoji – taikesnė, antroji – smurtinė. Aš tikrai ne prieš, kad žmonės išsakytų savo nuomonę, gyvename demokratinėje valstybėje. Yra dalis žmonių, kuriems tie ribojimai atrodo per griežti ir jie tikrai turėjo teisę ateiti ir taikiai išsakyti savo nuomonę.

Bet kokie buvo kiti šūkiai, kokie buvo plakatai dar iki tų riaušių, jau matėsi, kad ten yra didelė dalis žmonių, kurie atėjo ne dėl apribojimų, bet atėjo kelti sumaišties, kelti įtampos.

Tai pasitvirtino vakariniuose įvykiuose, kai turėjęs būti taikus mitingas peraugo į smurtinį. Kyla daug abejonių, ar tas renginys nebuvo organizuotas tam tikrų jėgų? Kas už jų stovi, tegul sprendžia atitinkamos tarnybos. Bet šitokie renginiai taip paprastai neįvyksta. Tam reikia didelio organizacinio darbo.