Kėdainių kultūros centras kartu su rajono savivaldybe, Kėdainių Rotary klubu ir Valentina Zeitler kviečia į knygos „Jonušas Radvila. Likimo spąstai“ pristatymą miesto Rotušėje, kuri, beje, ir pastatyta Jonušo Radvilos valdymo laikais.

Šiemet sukanka 410 metų, kai gimė didysis LDK etmonas ir Vilniaus vaivada, didžiojo etmono Kristupo Radvilos ir Onos Kiškaitės sūnus, Kėdainių miesto savininkas kunigaikštis Jonušas Radvila. Jis, pasak istorikų, buvo viena ryškiausių savo epochos asmenybių, žymus politikas ir karvedys, kultūros mecenatas, evangelikų reformatų globėjas, išsilavinęs žmogus, tačiau tuometiniai laikai nebuvo ramūs, vykstant karams, dėl Kėdainiuose pasirašytos sutarties su Švedija Jonušas Radvila užsitraukė kai kurių lietuvių ir lenkų neapykantą dėl jo tariamos antilenkiškos veiklos ir tariamo Liublino unijos sulaužymo. Tai laikyta išdavyste. Apie į likimo spąstus patekusį Jonušą Radvilą istorinį romaną parašiusi Valentina Zeitler skaitytojui tarsi užduoda klausimą: kas buvo J. Radvila – didvyris ar išdavikas, tačiau tiesioginio atsakymo nepateikia.

„Autorė palieka abejonę, kviečia mąstyti, vertinti ir tai suvokti pačiam skaitytojui“, – teigia prof. dr. Raimonda Ragauskienė.

Autorės kraityje – ne viena istorinė knyga

Būdama istorikė ir dirbdama diplomatinėse Lietuvos atstovybėse Austrijoje, Vokietijoje, Ukrainoje ir Šveicarijoje, V. Zeitler smalsiai nagrinėjo šių šalių istoriją, glaudžius ir kartais visai netikėtus gyvenimo vingius, prieš šimtmečius tapusiu ryšių su Lietuva pagrindu. Visa tai padėjo gimti jos istorinėms knygoms apie Boną Sforcą, Tadą Kosciušką, pirmąjį popieriaus malūną Lietuvoje, ne kartą susikirtusius Lietuvos ir Ukrainos kelius, kovas su turkais ir totoriais bei Jonušą Radvilą, kuris, beje, palaidotas Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje esančiame didikų Radvilų mauzoliejuje.

Pernai dienos šviesą išvydusio Valentinos Zeitler istorinio romano „Jonušas Radvila. Likimo spąstai“ pristatyme, kuris vyks miesto rotušėje liepos 20 d. 17.30 val., dalyvaus pati knygos autorė, istorikė Audronė Pečiulytė ir akordeonininkas Povilas Neliupšis.