Nuo balandžio jau leidžiama važiuoti su vasarinėmis padangomis, o nuo balandžio 10-osios bus draudžiama eksploatuoti transporto priemones su dygliuotomis padangomis, tad vairuotojai skuba jas pasikeisti. Apie tai byloja ne tik eilės prie servisų, bet ir pakelėse ar pamiškėse augančios senų padangų krūvos. Aplinkosaugininkai įspėja, kad už tai gresia baudos.

Kur dėti senas padangas ir kitas automobilines atliekas?

• Paprastai padangas vairuotojai keičia autoservisuose, todėl ten jie gali nemokamai palikti tiek padangų, kiek keičia.   

• Pagal galiojančius įstatymus už padangų tvarkymą atsakingi padangų gamintojai ir importuotojai, pardavėjas turi pranešti pirkėjui, kad į padangos kainą jau įskaičiuotos ir jos sutvarkymo išlaidos. Taigi pirkėjas į prekybos vietą gali atvežti tiek nusidėvėjusių padangų, kiek pirko.  

• Panaudotos padangos, alyva, filtrai, aušinimo skysčiai, akumuliatoriai ir kitos transporto priemonių priežiūros ir remonto atliekos iš gyventojų nemokamai surenkamos stambiųjų atliekų surinkimo aikštelėse. Jų adresus, darbo laiką ir kitą informaciją galima rasti savivaldybių svetainėse arba www.atliekos.lt.

• Neribotais kiekiais automobilines atliekas galima priduoti atliekų tvarkytojams, bet ši paslauga gali būti mokama.

• Veiklos vykdytojas (pvz., automobilių servisai) privalo priimti visas transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto veiklos metu susidariusias nepavojingąsias ir pavojingąsias atliekas. Jas grąžinti transporto priemonės savininkui ar naudotojui draudžiama. Šis punktas netaikomas pakartotiniam naudojimui tinkamoms detalėms.

• Senas padangas ar jų atliekas galima perduoti turintiems teisę jas tvarkyti atliekų tvarkytojams, kuriuos rasite viešame atliekų tvarkytojų valstybės registre (ATVR). Šios paslaugos yra mokamos. Atkreipiame dėmesį, kad tiek autoservisai, tiek padangų prekybos vietos surinktas iš vairuotojų padangas turi priduoti teisėtiems atliekų tvarkytojams.

Didelių gabaritų transporto priemonių padangų tvarkymas

Didelių gabaritų transporto priemonių: traktorių, kombainų, vilkikų, autobusų ir pan. padangos taip pat turi būti tvarkomos laikantis aplinkosaugos reikalavimų.

Ūkininkai gali kreiptis į importuotoją ar pardavėją, iš kurio pirko padangas. Pardavėjas turi nemokamai jas išvežti ir sutvarkyti. Padangos negali būti grąžinamos klientui, o turi būti perduotos atliekų tvarkytojams. Vilkikų, autobusų padangos taip pat surenkamos. Įmonės, kurių veikloje susidaro didelių gabaritų padangų atliekos, turi tvarkyti jas pagal teisės aktų reikalavimus.

Pasitaiko atvejų, kai gyventojas nusipirkęs žemės sklypą jame randa didelių gabaritų transporto priemonių padangų atliekų. Tuomet reikia kreiptis į savivaldybę dėl galimybės priduoti atliekas surenkant jas apvažiavimo būdu arba kreiptis į atliekų tvarkytojus tiesiogiai. Kai kurios didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės priima dideles padangas už mokestį.

Atsakomybė 

Baudos už į aplinką išmestas atliekas numatytos Administracinių nusižengimų kodekso 247 straipsnyje. Baudos dydis gali svyruoti nuo 30 iki kelių tūkstančių eurų, priklausomai nuo atliekų kiekio ir nuo to, ar išmestos atliekos pavojingos, ar ne.

Taip pat gali būti skaičiuojama ir aplinkai padaryta žala. Tais atvejais, kai padangos deginamos, skiriama bauda ir skaičiuojama žala aplinkai.

Nenumokite ranka į padangų kokybę

Nors nedraudžiama važinėti su žieminėmis padangomis be dyglių, visgi rekomenduojama rinktis vasarines. Jos turi būti kokybiškos, nesenos ir nenusidėvėjusios. Protektoriaus gylis turi būti ne mažesnis nei 1,6 mm (geriausia būtų 3–4 mm). Specialistai pataria naujas padangas pirkti kas 3–5 metus, vėliau jų guma sukietėja.

Pakeitus padangas pirmosiomis balandžio dienomis, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad naktimis kartais dar pasitaiko minusinė oro temperatūra, tad dėl prastesnio vasarinių padangų sukibimo su kelio danga automobilis gali pradėti slysti, todėl svarbu pasirinkti tinkamą greitį, ypač važiuojant ant tiltų ar viadukų.

Jei vairuotojai nesuskubs pasikeisti dygliuotų padangų iki balandžio 10-osios, gali būti panaikintas automobilio techninės apžiūros galiojimas.

Parengta pagal AAD ir policijos departamento  inf.

Viršelio nuotr.: Pakelėse jau dygsta senų padangų krūvos. Už tokį veiksmą aplinkos teršėjui gresia nemenkos baudos. (L. Pranckevičiūtės nuotr.)