Penktadienį prieš vidurnaktį Kėdainių rajone, Deveikiškių kaime vyras (gim. 1974 m.) smurtavo prieš metais jaunesnę moterį. Panašių pranešimų policija per metus sulaukia apie 56 000. Siekiant apsaugoti gyventojus nuo smurto priimtas įstatymas, kuris padės užtikrinti nukentėjusių asmenų teises, greičiau ir kokybiškiau suteikti nukentėjusiems būtinas paslaugas.
Nuo liepos 1-osios įsigaliojo apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis, kurį galės skirti į įvykio vietą atvykę policijos pareigūnai. Sprendimas skirti ar neskirti orderį galės būti priimamas nedelsiant, ne vėliau kaip per 12 valandų nuo pranešimo apie galimą smurtą artimoje aplinkoje gavimo. Sprendimą per 15 dienų nuo jo priėmimo bus galima skųsti apylinkės teismui per policijos įstaigos padalinį, kuriame tarnauja skundžiamą sprendimą priėmęs pareigūnas.
Skyrus apsaugos nuo smurto orderį, smurto artimoje aplinkoje pavojų keliantis asmuo 15 dienų laikotarpiui nuo orderio skyrimo momento bus įpareigojamas:
1) laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos, jeigu jis gyvena su smurto artimoje aplinkoje pavojų patyrusiu asmeniu, nesvarbu, kam nuosavybės teise priklauso būstas;
2) nesilankyti smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriančio asmens gyvenamojoje vietoje, nesvarbu, ar smurto artimoje aplinkoje pavojų keliantis asmuo gyvena ar negyvena joje kartu su smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriančiu asmeniu;
3) nesiartinti apsaugos nuo smurto orderyje nustatytu atstumu prie smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriančio asmens ir kartu su juo gyvenančių pilnamečių asmenų ir (ar) vaikų, gyvenančių aplinkoje, kurioje buvo sukeltas smurto artimoje aplinkoje pavojus;
4) nebendrauti, neieškoti ryšių su smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriančiu asmeniu ir kartu su juo gyvenančiais pilnamečiais asmenimis ir (ar) vaikais.
,,Nuo šiol pareigūnai turės veiksmingus įrankius greitai reaguoti ir apsaugoti auką nuo smurtautojo, o kitos institucijos galės laiku ir kokybiškai suteikti psichologinę ar kitą būtiną pagalbą nukentėjusiam asmeniui. Negalime toleruoti jokio smurto, taip pat ir elgesio, kuris kelia smurto pavojų kitam asmeniui. Kviečiu visuomenės narius nelikti abejingais ir sužinojus apie smurto atvejus, nedelsiant pranešti pareigūnams“, – teigia vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė.
Už įpareigojimų nesilaikymą numatyta atsakomybė
Administracinių nusižengimų kodekse įtvirtinta, kad už apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderiu nustatytų įpareigojimų nesilaikymą bus baudžiama nuo 80 iki 320 eurų, pakartotinai nusižengus – nuo 300 iki 780 eurų. Už šiuos nusižengimus taip pat galės būti taikoma administracinio poveikio priemonė – įpareigojimas dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos, ankstyvosios intervencijos, sveikatos priežiūros, resocializacijos, bendravimo su vaikais tobulinimo, smurtinio elgesio keitimo ar kitose programose (kursuose).
Svarbu žinoti
Bendrasis pagalbos centras yra sudaręs galimybę nukentėjusiems nuo smurto asmenims išsikviesti pagalbą SMS žinute. Policija užtikrina nuo fizinio, psichologinio ar seksualinio smurto artimoje aplinkoje nukentėjusių asmenų informavimą apie pagalbą specializuotuose centruose, paskambinus bendruoju policijos numeriu 8 700 60 000.
Parengta pagal LRS ir VRM inf.
Nuotraukos prierašas
Smurtavusiam asmeniui policijos pareigūnai galės skirti apsaugos nuo smurto orderį ir taip jį atskirti nuo nukentėjusio asmens iki 15 dienų laikotarpiui.
(Asociatyvi nuotr.)