Po trejų metų pertraukos Šiauliuose vyko Lietuvos stipriausio ugniagesio gelbėtojo varžybos. Tarp beveik 70-ies dalyvių savo jėgas išbandė ir keturi kėdainie­čiai. Nors varžybos pareikalavo maksimaliai daug jėgų ir ištvermės, nė vienas iš jų nesigailėjo dalyvavęs – patirtis pravers kasdieniame darbe.

„Kėdainių priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje dirba 40 ugniagesių gelbėtojų. Į stipriausių šalies ugniagesių gelbėtojų varžybas vyko ne tik daugiau nei 15-os metų darbo patirtį turintis Linas Černiauskas, jau ne kartą laimėjęs šias varžybas ir tapęs prizininku, bet ir mūsų tarnybos naujokai, dirbti pradėję visai neseniai. Manau, tai jiems buvo gera proga pasitikrinti savo ištvermę ir patirti maksimalius iššūkius, kurių gali pasitaikyti ir tiesioginiame darbe.

Apskritai, ugniagesiai gelbėtojai turi būti pasiruošę įvairioms situacijoms. Kartą metuose atvyksta speciali komisija, kuri pagal nustatytus normatyvus vertina ugniagesių pasirengimą. Taip pat periodiškai yra rengiamos pratybos, kurių metu lavinami praktiniai įgūdžiai, įgyjama daugiau žinių“, – teigia Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Andrius Eidimtas.

Dar tik apšyla kojas

Tadas Pavolis Kėdainių priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje dirba nuo gegužės 25 dienos. Ir vos po dviejų savaičių darbo nepabūgo išmėginti savo jėgas respublikinėse varžybose.

„Aš šioje tarnyboje esu naujokas. Kol kas teko važiuoti tik į vieną iškvietimą, kurio metu lipome autokopėčiomis į 4 a. tam, kad į butą galėtume įleisti policijos pareigūnus ir medikus.

„Manau, tai jiems buvo gera proga pasitikrinti savo ištvermę ir patirti maksimalius iššūkius, kurių gali pasitaikyti ir tiesioginiame darbe“, – sakė Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Andrius Eidimtas.

Dalyvauti varžybose mane ir kitus kolegas paskatino mūsų tarnybos viršininko pavaduotojas L. Černiauskas. Jis papasakojo, kas mūsų laukia varžybose, žiūrėjome ir vaizdo įrašus. Taip ir tikėjomės, kad lengva nebus“, – pasakojo ugniagesys gelbėtojas T. Pavolis.

Tadui, kaip ir kitiems varžybų dalyviams, teko su pilna ugniagesio gelbėtojo ekipuote ir kvėpavimo apa­ratu (ugniagesių teigimu, visa tai sveria apie 20 kilogramų) bėgant laiptais į 4 aukštą užnešti 20 kg sveriančią gesinimo žarną, ten užlipus, tokią pačią žarną virve užtraukti į viršų. Nulipus žemyn, varžybų dalyviams reikėjo, daužant kūju į stakles įdėtą 70 kilogramų metalo gabalą, pastumti jį maždaug 1,5 m. Po to dar teko bėgti slalomo rungtyje ir, paėmus žarną bei ją nutempus 25 metrus, vandens srove užgesinti tariamą ugnies šaltinį. Galiausiai varžybų dalyviams reikėjo dar apie 30 metrų nutempti 80 kilogramų sveriantį manekeną.

Lietuvos stipriausio ugniagesio gelbėtojo varžybose Kėdainiams atstovavo Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos komanda. (Kėdainių PGT nuotrauka)

„Sunkiausia rungtis buvo „nukentėjusiojo“ (manekeno) tempimas link finišo. Prieš varžybas bandėm truputį treniruotis, bet kiti tam ruošiasi net pusę metų ar ilgiau. Ten, galima sakyti, susirenka elitiniai sportininkai, kurie tuo gyvena ir aktyviai ruošiasi. Nėra taip, kad ateini į varžybas ir gali iškart parodyti stebuklą, vis tiek turi daug treniruotis.

Komandinėje įskaitoje tarp 11-os komandų mes užėmėm 8 vietą, o asmeninėje – aš buvau 48-as iš beveik 70-ies dalyvių. Kaip pirmam kartui, tai, manau, neblogai“, – sakė T. Pavolis.

Užgrūdinanti patirtis

„Ugniagesių varžybos yra tokia specifinė sporto šaka, kur viską lemia galia, ištvermė ir labai didelis greitis. Man taip pat sunkiausia rungtis buvo tempti manekeną, galbūt todėl, kad tai buvo paskutinė iš 5 rungčių. Nors buvo sunku, manau, verta buvo dalyvauti. Tai įdomi patirtis.

Pastebėjau, kad varžybose daugiausia dalyvavo vidutinio amžiaus ugniagesių, jie ir aukštesnes vietas užėmė. Galbūt tai lėmė ir patirtis, ir specifinės treniruotės, čia neužtenka tik paprasto bėgiojimo ar svorių kilnojimo“, – tikino dar vienas respublikinėse varžybose dalyvavęs kėdainietis Mantas Paškevičius.

Geriausiai iš kėdainiečių ugniagesių gelbėtojų pasirodė Linas Černiauskas. Anksčiau jis ne kartą tapo šių varžybų nugalėtoju bei prizinininku. (Kėdainių PGT nuotr.)

Kiek daugiau nei metus Kėdainių priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje dirbantis Mantas pasakojo, kad jau ir realybėje yra tekę vykdyti nelengvas užduotis, pavyzdžiui, gesinant didelius gaisrus irgi prireikia daug ištvermės, nes būna ir karštis, ir didelis darbo krūvis. O varžybos jį tik dar labiau užgrūdino, tai bus papildoma motyvacija nuolat palaikyti gerą fizinę formą.

Varžybose gal net sunkiau nei darbe

„Stipriausio šalies ugniagesio gelbėtojo varžybų laimėtojas trasą įveikė per 1 minutę 36 sekundes. Vos keliolika dalyvių sugebėjo įtilpti į 2 minutes. Aš finišą pasiekiau tik per 2 min. 40 sek., nes tuo metu lietus pylė kaip iš kibiro, laiptai buvo slidūs. Be to, pavyzdžiui, aš pats sveriu 75 kg, o turėjau papildomai į aukštį laiptais nešti kokių 40-ies kg svorį arba su 20-ies kilogramų amunicija tempti 80 kg sveriantį manekeną. Žodžiu, buvo tikrai didelis iššūkis.

Geriausiai iš mūsų pasirodė Linas Černiauskas, jis užėmė 23 vietą. Beje, Linas ir paskatino važiuoti į varžybas. Labiausiai įstrigo tai, kad per tą labai trumpą laiką iš savęs turi išspausti viską maksimaliai. Jau net pirmoji rungtis, kur su visa amunicija ir dar papildomai su gesinimo žarna turi užbėgti į 4 aukštą, pareikalauja labai daug jėgų, bet labiausiai „pribaigia“ manekeno tempimas. Darbe dar nėra tekę to daryti. Manau, jei tektų tempti gyvą žmogų, pavyzdžiui, iš gaisravietės, būtų dar sunkiau, nes už gyvą žmogų jauti didžiulę atsakomybę.

Tai, ką patyrėme per varžybas, tikrai gali praversti ir tiesioginiame darbe, nes irgi gali tekti bėgti į degantį daugiabutį, neštis gesinimo žarnas ir pan. Kol kas turėjau vos kelis budėjimus, nes dirbu tik pusantro mėnesio“, – teigė ugniagesys gelbėtojas Justinas Maniokas.

Justinas tikino, kad ir kitąmet žada dalyvauti respublikinėse varžybose, tik šįkart pasiruošti skirsiantis gerokai daugiau laiko, nes, kaip pastebėjo varžybų organizatoriai, šalies ugniagesių gelbėtojų pasirengimas gerėja, dalyvių varžybose tik daugėja, tad ir konkurencija yra didesnė.

Titulinė nuotrauka: Varžybų metu dalyviai turėjo įveikti 5 užduotis, kaip pačią sunkiausią iš jų ugniagesiai įvardijo 80 kg sveriančio manekeno tempimą. (V. Lebedžio nuotr.)