Vasario 24-osios rytą prasidėjęs karas Ukrainoje nepaliko abejingų. Ketvirtadienio vakarą, solidarizuojantis su ukrainiečių tauta, per Lietuvą nusirito palaikymo akcijos „Laisvė šviečia“. Vienybės ir solidarumo akcijai kėdainiečiai susirinko Didžiosios Rinkos aikštėje. Žmonės atsinešė žvakelių, Lietuvos trispalvių, Ukrainos vėliavų, geltonų ir mėlynų spalvų balionų, kitos atributikos.

Skambėjo Lietuvos ir Ukrainos himnai

Aikštėje nuskambėjo Lietuvos ir Ukrainos himnai, tylos minute pagerbti pirmąją karo dieną žuvę Ukrainos piliečiai, susikibus rankomis pasimelsta už ukrainiečius, pasiryžusius kovoti už savo šalies laisvę.

Degant laužams, kurie labai priminė tragiškus Lietuvai Sausio 13-osios  įvykius, į kėdainiečius kreipėsi rajono savivaldybės vadovai. Vėliau prie mikrofono prieidavo kėdainiečiai, kurie dalijosi jautriais prisiminimais, savo patirtimi viešint Ukrainoje.

Ne vienas savo pasisakymą užbaigdavo išreikšdami pagarbą šaliai ir tos šalies piliečiams: „Slava Ukraini!“

Didžiosios Rinkos aikštėje skambėjo ukrainietiškos dainos.

Dauguma žmonių šokiruoti

Kėdainių profesinio rengimo centro (PRC) direktorius Dangiras Kačinskas su gausiu būriu kolegų atvyko į akciją nešinas Ukrainos vėliava.

„Dauguma žmonių, kurie čia renkasi, yra šokiruoti dėl to, kas dabar vyksta Ukrainoje. Mums ypatingai skaudu, nes mes bendradarbiaujame su dviem Kijevo profesinėmis mokyklomis ir su Melitopolio profesine mokykla.

Šiandien susirašinėjom su kolege iš Kijevo. Jai šokas, pasakojo, kad būna namuose, nežino, kas bus toliau. Sakė negalinti patikėti, kad XXI amžiuje taip gali būti. Labai norėtųsi, kad tie žmonės, kurie čia renkasi, mūsų kolegas, draugus, simboliškai palaikytų“, – neslėpė jaudulio D. Kačinskas.

Atsinešė ukrainietės padovanotą vėrinį

Aikštėje sutikta kėdainietė  Dale Latušenkienė sakė, kad kartu su vyru Artūru dalyvauja palaikydama ukrainiečius.

„Dar prieš savaitę apie tai kalbėjomės, raminau kolegas darbe, kad negali būti karo, bet pasirodo – gali. Maždaug prieš septynerius metrus pas mus į svečius buvo atvažiavusi ukrainietė, man padovanojo iš karoliukų rankomis suvertą papuošalą su tautiniais raštais, kurį aš čia ir atsinešiau. Man jį norėjosi šiandien turėti šalia savęs.

Nežinau tos jaunos merginos likimo, kaip ji laikosi, ar ji Ukrainoje, ar kur kitur. Ne kartą esame buvę Ukrainoje, Odesoje, Kijeve, kuriuos dabar bombarduoja. Labai graudu, labai baisu ir labai liūdna“, – sakė moteris.

„Agresija, baisu, viskas, taškas. Reikia sulaikyt agresorius, daugiau nieko negaliu pasakyti“, – kalbėjo Artūras.     

Ir lietuviai padarytų tą patį

Vienybės ir solidarumo akcijoje dalyvavo ir būrys Kėdainių Povilo Lukšio 205 kuopos šaulių. Kuopos vadas Arvydas Ašmontas sakė negalėjęs čia neateiti – jis Ukrainos tautą palaiko. Šaulys išreiškė viltį, kad iš ryto prasidėjęs karas turėtų būti greitai baigtas.

„Darant spaudimą iš Europos Sąjungos šalių, iš NATO, jis neturėtų ilgai tęstis. Gaila tų žmonių, kurie aukoja gyvybes už savo šalį. Tai yra beprasmiškos mirtys. Bet, antra vertus, džiugu girdėti, kad Ukrainos žmonės yra tikrai pasiruošę žūti už savo šalį, tikiuosi, kad ir lietuviai tą patį padarytų, kaip ir ukrainiečiai dabar“, – patriotiškai nusiteikęs kalbėjo A. Ašmontas.

Tiki, kad taika laimės

Su geltonais ir mėlynais balionais rankose sutikti jauni žmonės prisistatė esantys kėdainiečiai, o čia atėję dėl to, kad norėję parodyti vienybę dėl bendro tikslo.

„Išgirdus  per žinias apie karinius veiksmus, jausmas tikrai nemalonus. Kaip ten bebūtų, žiūrint į istoriją, tokie dalykai gerai nesibaigia, matysime, kaip bus toliau“, – sakė Redas.

„Aš atėjau su viltimi, kad viskas bus gerai, kad išauš šviesus rytojus. Tikiu, kad taika laimės“, – kalbėjo Iveta.

Klausimas – dėl glaudesnio bendradarbiavimo su Melitopolio miestu  

Jautriais žodžiais taip pat dalijosi viena iš šios akcijos iniciatorių Kėdainiuose Sandra Barzdienė.

„Putinas pradėjo karą ir invaziją į Ukrainą. Ne tik Vakarų šalys privalo būti vieningos, solidarios ir duoti atkirtį agresijai Ukrainoje, tačiau ir mes, paprasti piliečiai turime parodyti, kad esame vieningi, todėl su bendraminčiais ir kvietėme šiandien Didžiosios Rinkos aikštėje susitikti vienybės ir solidarumo akcijoje“, – kalbėjo S. Barzdienė.

Tarybos narė S. Barzdienė taip pat inicijuoja, kad penktadienį vyksiančiame rajono tarybos posėdyje būtų apsvarstytas klausimas dėl glaudesnio bendradarbiavimo su Melitopolio miestu Ukrainoje išsiunčiant  palaikymo laišką ir suteikti humanitarinę pagalbą, jei toks poreikis yra. Su šiuo miestu Kėdainių rajono savivaldybė bendradarbiavimo sutartį yra pasirašiusi 2012 metais.   

A. Raicevičienės nuotr.