Penktadienis, 25 liepos, 2025
19.2 C
Kėdainiai
PradžiaKraštiečiams aktualuInvazinių šliužų naikinimui bus skiriama parama

Invazinių šliužų naikinimui bus skiriama parama

-

Šią savaitę, antradienį, Aplinkos apsaugos departamentas paskelbė apie iš Europos Sąjungos fondų lėšų planuojama pradėti įgyvendinti jungtinį projektą „Invazinių rūšių naikinimas ir kontrolė“.

Jame turės galimybę dalyvauti visi – tiek savivaldybės, tvarkant valstybinius bei fizinių ir juridinių asmenų žemės sklypus, tiek fiziniai ir juridiniai asmenys savarankiškai.

Aplinkos ministerija prašo gyventojus ir savivaldybes registruoti pastebėtas invazines rūšis, tarp jų ir šliužus, Invazinių rūšių informacinėje sistemoje (INVA) , kad būtų galima stebėti jų plitimą ir planuoti naikinimo veiksmus.

Norėdamas dalyvauti jungtiniame projekte pareiškėjas, teikdamas paraišką ir rengdamas veiksmų planą turės pateikti išrašą iš šio modulio.

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kvietimą invazinių rūšių naikinimui ir kontrolei planuoja skelbti 2025 m. rudenį.

Invazinių šliužų naikinimo būdai – bendrosios rekomendacijos (galioja visą sezoną):

  • Stebėkite aplinką – net jei nematote šliužų, jie gali slėptis – kuo anksčiau juos pastebėsite ir sunaikinsite, tuo kovos priemonės bus efektyvesnės.
  • Naikinkite kiaušinius – tai veiksmingiausia kovos priemonė. Rekomenduojama juos sutrinti, sutraiškyti arba sutrypti. Kiaušinių reikėtų ieškoti kilnojant ant žemės numestas medžio lentas, senus daiktus, buitines šiukšles, šiferio lakštus, apieškant komposto krūvas ir kt. Padėję kiaušinius šliužai patys numiršta.
  • Pašalinkite slėptuves – lentas, senus daiktus, atliekamas medžiagas.
  • Kompostą laikykite uždengtuose konteineriuose – negalima to daryti grioviuose, prie vandens ir pavėsingose vietose.
  • Reguliariai rinkite ir naikinkite šliužus rankiniu būdu. Surinkus šliužus privaloma sunaikinti, nes išmetant juos į kitą vietą yra plečiama jų populiacija. Rinkti geriausia anksti ryte arba vakare, ypač po lietaus. Surinkus juos – sunaikinti užpylus druska.
  • Naudokite skysto jauko gaudykles – rūgstantys kompotai, alaus raugai laikomi plastikiniuose induose kuriuose šliužai paskęsta. Svarbu, sekti, kad gaudyklės nepersipildytų.
  • Naudokite slėptuvių tipo gaudykles – medžio plokštės, drėgnos medžiagos atraižos, po kuriomis padėtas masalas (kitų sunaikintų šliužų kūnai, moliūgai ar kitas sugedęs maistas). Iš gaudyklių būtina kasdien šliužus ištraukti ir sunaikinti.
  • Naudokite moliuskocidus su geležies ortofosfatu.
  • Naikinkite su druska, rūgštimi, kalkėmis, pelenais.
  • Negabenkite šliužų ar jų kiaušinių su vazonais, kompostu ar daržovėmis į kitą vietą.
  • Alternatyva – gali padėti ir laisvai vaikštančios vištos bei kiti paukščiai. Labiausiai tinka antys bėgikės. Šie paukščiai ypač aktyviai renka šliužų jauniklius.

Dar daugiau informacijos apie invazinius šliužus ir jų naikinimo būdus čia https://aad.lrv.lt/lt/konsultacijos/atmintines/gyvunai/invaziniai-ir-svetimzemiai-sliuzai/

Tarybos nario rūpestis – šliužai

Nors Kėdainių rajono savivaldybės taryba į kitą posėdį rinksis tik rugsėjį ir kovai su šliužais tarybos sprendimų nereikia, Kėdainių „skvernelininkai“ pasišovė „užkirsti kelią“ jų plitimui rajone.

Vakar naktį (22:16 val.) Paulius Aukštikalnis pasiuntė elektroninį laišką rajono merui ir tarybos nariams.

„<…> Prašome artimiausiame Kėdainių rajono savivaldybės tarybos posėdyje informuoti, ar vykdoma invazinių šliužų paplitimo stebėsena, kokių veiksmų imtasi ar planuojama imtis siekiant suvaldyti invazinių šliužų plitimą rajone“, – kreipiamasi į merą.

O prie elektroninio laiško prisegtame rašte, kuriame, kaip pasirašiusieji įvardinti dar du tarybos nariai – Arūnas Kacevičius ir Alfredas Hofmanas – išdėstyta, koks siaubas yra invaziniai šliužai ir reikalavimas veikti.

Praėjusiame posėdyje nepavykus  „prastumti“ vyresnių žmonių tarybos įsteigimo savivaldybėje, ar nebus pasiūlyta dabar įsteigti šliužų naikinimo tarybą?

Taip pat skaitykite