Neslėpkite – bent kartą tikrai esate įvedę savo vardą ir pavardę į „Google“ paieškos laukelį. Nors dažniausiu atveju rezultatuose pamatysite tik tą informaciją, kuria patys esate dalinęsi socialiniuose tinkluose ar kitose interneto platformose, kartais rezultatai gali atskleisti ir tokius jūsų duomenis, kuriais dalintis norite toli gražu ne su visais.
Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų ekspertas, sako, kad internete galima surasti ir žmonių namų adresus, telefono numerius, el. paštus bei kitą asmeninę informaciją. Vis dėlto, „Google“ neseniai pristatė būdą, kaip dalį šios informacijos galima ištrinti.
Internete – asmeniška informacija
„Google“ paieškoje rasti asmeninę informaciją apie save – nemaloni staigmena. Gali būti, kad jums nežinant įmanoma „išgooglinti“ net jūsų namų adresą ar telefono numerį. Tokią paviešintą informaciją anksčiau pašalinti iš paieškos rezultatų buvo sudėtinga, tačiau „Google“ neseniai pristatė atnaujintą politiką.
„Prieš porą metų „Google“ išplėtė būdus, kuriais naudotojai galėjo pateikti prašymus pašalinti paieškos rezultatus su jų asmenine informacija. Tačiau tuomet reikėjo atitikti labai aukštus reikalavimus, kad rezultatai iš tiesų būtų pašalinti. Dabar bendrovė kartelę sumažino ir daugiau žmonių gali teikti pareiškimus ištrinti jų duomenis“, – sako A. Lukošius.
„Google“ paskelbė, kad atsižvelgs į naudotojų prašymus iš paieškos rezultatų pašalinti informaciją, kuri pažeidžia asmenų privatumą, taip pat nepilnamečių atvaizdus, pornografinį ir kitą jautrų turinį.
„Tačiau svarbu pabrėžti, kad „Google“ gali tik neberodyti šios informacijos paieškos rezultatuose. Tai reiškia, kad tie interneto puslapiai, kurie skelbia, pavyzdžiui, jūsų telefono numerį ar namų adresą, šią informaciją vis tiek skelbs, tačiau nebebus rodomi paieškoje ir juos bus sudėtingiau atrasti“, – pabrėžia „Tele2“ Inovacijų ekspertas.
Anot jo, žmonių asmeninė informacija internete gali atsidurti įvairiais būdais. Ji gali būti nutekinta iš senų arba nesaugių tinklalapių, internetinių parduotuvių, taip pat socialinių tinklų paskyrų, buvusių darboviečių tinklalapių ir kitų šaltinių. Dėl šios priežasties A. Lukošius pataria niekada nesidalinti savo duomenimis nepatikimose interneto svetainėse, neatskleisti informacijos apie save įtartiniems asmenims internete.
Kaip ištrinti duomenis?
„Tele2“ Inovacijų eksperto teigimu, norint pašalinti asmeninę informaciją iš interneto paieškos rezultatų, reikės atlikti kelis žingsnius. Apsilankius specialiame „Google“ puslapyje, jo apačioje paspauskite mėlyną mygtuką „Start removal request“. Iš pateiktų parinkčių pasirinkite „Content contains your personal information“ ir savo šalį, tada spustelėkite mygtuką „Next“.
Kitame puslapyje būsite paprašyti nurodyti, kokio tipo asmeninę informaciją norite pašalinti iš „Google“ paieškos. Priklausomai nuo kategorijos, jūsų gali būti paprašyta pateikti išsamesnės informacijos apie įvykį. „Google“ taip pat prašo nurodyti pažeidžiančio turinio ar paveikslėlio adresą. Vienu metu galite pateikti iki 1000 nuorodų.
„Prie užklausos pridėkite ekrano nuotrauką, kurioje matytųsi paviešinta jūsų asmeninė informacija. Atlikus reikiamus žingsnius, „Google“ paprašys jūsų nurodyti savo vardą, pavardę, gyvenamosios vietos šalį ir el. pašto adresą. Tai reikalinga tam, kad gautumėte visą informaciją apie užklausos įgyvendinimą“, – pataria A. Lukošius.
Tiesa, teks būti kantriems – neaišku, kiek laiko užtruks jūsų atvejo nagrinėjimas, o kai kuriais atvejais „Google“ gali pranešti, kad užklausa neatitiko reikalavimų, todėl nebus įvykdyta. Apie visus veiksmus „Google“ žada informuoti kiekvieną paraišką pateikusį naudotoją.
Pranešimas žinniasklaidai