Praėjusį šeštadienį Kėdainių kultūros centro Vilainių skyriuje nuo 10 val. šurmuliavo tradicinis „Kazimierinių kermošius“, o nuo 14 val. nusėdėti neleido XII respublikinis liaudiškų šokių festivalis „Kaziūnės suktinis.“ Viso renginio metu buvo renkamos lėšos Ukrainos kariuomenei paremti.

Be verbų, bet su velykinėmis dekoracijomis

Kėdainių kultūros centro Vilainių skyriaus vadovė Vitalija Augulienė teigė, kad dėl karantino ir pandeminio laikotarpio renginys į Vilainius sugrįžo po dvejų metų pertraukos.

Aušra Muznikienė ir jos riešinių įvairovė.

Jau devyniolikti metai vykstanti tautodailės dirbinių mugė ,,Kazimierinių kermošius“ – pirmoji pavasario šventė.

,,Kadangi toje pačioje salėje vyks ir šokių festivalis, mugės dalyvių vietų skaičius buvo ribotas. Neturime tokios galimybės visų norinčių sutalpinti, todėl buvo teikiama pirmenybė Vilainių skyriaus būrelio ,,Rankdarbių kraitė“ moterims. Dalyvauja ir keletas viešnių iš Kėdainių. Su savo kurtais rankdarbiais gausiai dalyvauja ir Kėdainių rajono paraplegikų asociacija.

Ilonos Macionienės odinių papuošalų kolekcija.

Kazimierinių kermošiuje verbų, kurios yra tikrasis šios mugės simbolis, nebuvo. Užtat buvo tokiose mugėse populiarių iš vytelių pintų dirbinių. Kadangi ne už kalnų ir kita pavasario šventė – Velykos, mugėje buvo gausu velykinių dekoracijų – įvairiomis technikomis dekoruotų margučių. Tačiau karaliavo rankdarbiai – dirbiniai iš odos, megzti ir nerti darbeliai, šaliai, papuošalai, riešinės“, – sakė V. Augulienė.

Po pandemijos paklausa mažėja

Pati Vitalija mugėje dalyvavo su savo darbais – karoliais iš natūralių akmenukų, specialia technika nertais vėriniais iš karoliukų, odinėmis vazomis, dėžutėmis, įvairia technika – linu, šiaudeliais, gintaru, dekupažu – dekoruotais margučiais.

Eugenija Baužienė teigė, kad daug ko išmokusi ,,Rankdarbių kraitėje“

Pasidomėjus, ar mugėse paklausūs papuošalai, V. Augulienė sakė, kad anksčiau buvo labai paklausūs, bet dabar viskas pasikeitė: „Mugėse visos sulaukiam labai daug komplimentų, pagyrų. Čia vis dėlto yra ne pirmo būtinumo prekė, bet jei kam labai gražus kažkoks dirbinys, ima ir įsigyja. Kai su mugės prekeiviais važiuojame į kitus miestus, daug kas stebisi, kodėl taip pigiai parduodame. Jei paskaičiuotum realią kainą – kiek kainuoja medžiagos ir kiek darbas, už tokią sumą niekas nepirktų. Visoms mugės dalyvėms rankdarbiai – pomėgis ir malonus laisvalaikio leidimas. O jeigu pavyksta parduoti savo dirbinį – dar smagiau.“

Mugės naujiena – dėklas šašlykų iešmams

Į mugę su savo dirbiniais atvykusią Aušrą Muznikienę iš Lančiūnavos galima vadinti riešinių mezgimo profesionale. Ant jos stalo kelios dešimtys riešinių – ir visos skirtingos. Yra vaikiškų, jaunimui, su lietuviška atributika, lininių vasarai. Dauguma jų – su įmegztais biseriais, kurie sukuria įvairiausius raštus, bet yra ir megztų kiauraraščiu, su stiklo karoliukais. Pasak Aušros, anksčiau jos turėjo didesnę paklausą, dabar perka tie, kurie yra išbandę jas nešioti, mat jos labai gerai šildo rankos riešą. Kaip dovaną riešines lietuviai siunčia gyvenantiems Anglijoje, Italijoje, Prancūzijoje.

Paklausta, ką naujo ir dar nematyto pagaminusi šiai mugei, Aušra demonstruoja naują dirbinį – odinį dėklą, skirtą šašlykų iešmams laikyti. Jį galima pakabinti virtuvėje ant sienos ir tai bus kaip dekoro detalė. Šiame dėkle galima laikyti ir virtuvės įrankius. Šalia jų puikiai dera odinės pusmėnulio formos vazos, kurias sujungę gausime apvalią vazą. Į ją įstačius stiklinį indą, galima merkti ir gyvas gėles.

Vanda Kuzmičienė pristatė Kėdainių rajono paraplegikų asociacijos narių kūrybinius darbus.

Odinių papuošalų įvairovė

Ilona Macionienė iš Vilainių į mugę atvyko su išskirtiniais odiniais papuošalais.

,,Tai mano pomėgis, išaugęs iki tokių darbelių. Kai vasarą išvažiuojam į muges kituose miestuose, žmonės džiaugiasi, perka. Vieni nori ilgesnio papuošalo, kiti – arčiau kaklo, su natūraliais akmenimis ar be jų, o gal su vario ar žalvario detalėmis.

Norint tokį pagaminti, reikia įdėti ne tik darbo, bet ir kūrybos bei meilės. Koks papuošalas išeis, paaiškėja jį darant – dažniausiai pradedi daryti ir nežinai, kuo baigsis,“ – pasakojo kūrėja. Ilonos nuomone, rankų darbo papuošalai yra madingi visada. Būna, kad žmonės pasigroži, nueina ir sugrįžta. Šio meno moteris mokosi lankydama Dailės mokyklą, suaugusiųjų dailės būrelį. O ko išmoksta, pamoko būrelio ,,Rankdarbių kraitė“ moteris. Kainų, sako, nekelia – norisi, kad žmonės galėtų nusipirkti.

Akį traukė originalios odinės vazos. (A. Raicevičienės nuotraukos)

Rankdarbiai – maloni dovana

Kita mugės dalyvė Eugenija Baužienė iš Vilainių pasakojo, kad daug ko išmokusi ,,Rankdarbių kraitėje“. Svarbiausia, kad galima pasidalyti idėjomis, pasidžiaugti savo darbeliais, kažką naujo viena kitai parodyti, pamokyti.

Mugės naujiena – odiniai dėklai šašlykų iešmams laikyti.

,,Tai toks yra savęs realizavimas, laisvalaikio praleidimas. Kad ir vieną gaminuką kažkas nuperka ar pasidžiaugia – pakanka, juk mes ne verslininkai. Ateina šventės – Velykos, bus Kalėdos ar gimtadieniai – labai malonu saviems žmonėms, draugams padovanoti savo darbelį. Kas supranta, tas pasidžiaugia“, – teigė Eugenija, kurios darbai – dėžutės, dekoruotos dekupažo technika, kaklo papuošalai iš odos, su natūraliais akmenimis, riešinės.

Papuošalu dalinsis su dukra

Kėdainių rajono paraplegikų asociacijai atstovavusi Vanda Kuzmičienė pasakojo, kad mugėse su savo darbeliais paraplegikai yra dažni svečiai.

Nors asociacijos narių gerokai per šimtą, bet, žinoma, darbeliais užsiima ne visi. Yra pynėjų iš vytelių, darančių velykines dekoracijas, veriančių iš karoliukų papuošalus. Ji pati daro žvakes, sages, mezga rankines telefonui. Uždarbis atitenka asociacijai ir už jį perkamos medžiagos kitiems darbeliams.

Mugėje su dukra Milda apsilankiusi Sandra Rimkuvienė neatsispyrė odinio kaklo papuošalo išskirtinumui ir jį įsigijo iš auksarankės Eugenijos. ,,Į mugę ėjome turėdamos tikslą nusipirkti verbų, nors dar ankstoka, bet Kaziuko mugėje jų visad būdavo. Verbų neradome, o kad neišeitume tuščiomis, nusipirkom papuošalą. Su dukra galėsime dalintis. Be to, labai norėjosi paremti mugės dalyvius. Aišku, gaila, kad pirkėjų mažoka, gal renginys per mažai reklamuotas“, – teigė ji.

Sukosi ,,Kaziūnės suktinis“

Kėdainių kultūros centro l. e. p. direktorė, direktoriaus pavaduotoja kultūrinei veiklai Genovaitė Gustytė pasakojo, kad liaudiškų šokių festivalis ,,Kaziūnės suktinis“ yra tradicinis, rengiamas kas dvejus metus. Šiemet į jį atvyko septyni kolektyvai.

,,Festivalis pradėtas rengti ,,Lankesos“ bei kolektyvo vadovės, šviesios atminties Irenos Šukienės iniciatyva. Karantino metu jis nevyko, o šiemet skaičiuojame jau dvyliktą respublikinį liaudiškų šokių festivalį ,,Kaziūnės suktinis.“

Liaudiškų šokių festivalis ,,Kaziūnės suktinis“ – tradicinis renginys.(Kėdainių kultūros centro nuotr.)

Kadangi festivalis nemokamas, žiūrovai buvo kviečiami paremti Ukrainą, aukoti į čia pat stovinčią aukų dėžutę, nes šiandien tai yra labai svarbu. Ukrainiečiai gina ir mūsų laisvę“, – teigė G. Gustytė.

Festivalyje kėdainiečiams atstovavo Kėdainių kultūros centro liaudiškų šokių grupė ,,Lankesa“, Kėdainių kultūros centro Vilainių skyriaus liaudiškų šokių grupė ,,Volungė“ (abiejų kolektyvų vadovė Virginija Čereškienė-Beviršė), dainomis džiugino Kėdainių kultūros centro Vilainių skyriaus vokalinis-instrumentinis ansamblis ,,Prie Nevėžio“ (vadovė Gražina Lapienienė).

Panašios naujienos