Kėdainiuose veikiančiai padažų ir pagardų gamintojai, bendrovei „Daumantai LT“ vos keleto mėnesių prireikė suderinti visas detales su dar viena Kinijos kompanija „Bon regal“, kuriai jau išsiųsta pirmoji partija mūsų krašte gaminamos produkcijos. Su jau antrąja Kinijos kompanija „Daumantai LT“ pradėjo bendradarbiauti lapkričio mėnesį vykusios maisto produktų parodos metu. Į Kiniją iškeliavo aštuonių skirtingų rūšių majonezas, majoneziniai bei barbekiu padažai.


„Kinijos rinka ir toliau sėkmingai auga, tad ten matome daug perspektyvų dirbti. Majonezas, kečupai šios šalies gyventojams yra gana naujas produktas, dar mažai atrastas. Tačiau kasmet augantys pardavimai rodo, kad tokią produkciją kinai vis labiau pamėgsta, nes kasmet suvartojami vis didesni jos kiekiai“, – teigia „Daumantai LT“ vadovas Saulius Grinkevičius.

Visa Kinijoje parduodama produkcija pažymėta kėdainiečių kurtu prekiniu ženklu „Wowmama“.

Bandymai įeiti į Kinijos rinką – nuo 2012 metų

„Daumantai LT“ atstovai parodose Kinijoje dalyvauja nuo 2012 metų, tačiau apčiuopiamas rezultatas pasirodė tik po šešerių metų, kuomet buvo sudarytas pirmasis kontraktas su kinų įmone. Taigi, norint įeiti į šios šalies rinką, reikia įdėti daug nuoseklaus darbo bei pasižymėti geležine kantrybe.

„Sistemingo darbo nebuvo iki praėjusių metų pradžios. Tačiau mes šiuo metu jau dirbame su viena kompanija, kuri ketvirtą kartą ima mūsų produkciją. Taigi, tai nevienkartinis, bet tęstinis projektas.

Be to, pastarasis mano vizitas į Kiniją buvo sėkmingas, nes buvau nuvykęs iš Šanchajaus į Pekiną susitikti su vienos iš Kinijos kompanijų prezidentu, su kuria mes sudarėme antrąjį kontraktą.

Ši Kinijos kompanija, kuri pradėjo pirkti mūsų produkciją, padarė rimtus paruošiamuosius darbus – atliko rinkos tyrimus, darė degustacijas ir iš mūsų gaminamų produktų plačios paletės atsirinko aštuonis produktus, kurie jiems pasirodė patys tinkamiausi“, – apie bendradarbiavimo su tolimos šalies verslo atstovais pasakojo pašnekovas.

„Dabar, kai į Kiniją iškeliavo dar viena siunta, galėsime daryti pirmąsias išvadas, kaip kinai reaguoja į mūsų produktus“, – sako bendrovės „Daumantai LT“ vadovas Saulius Grinkevičius.

Pradžioje – asortimento filtravimas

Praėjusiais metais „Daumantai LT“ į Kiniją jau eksportavo keturis konteinerius produkcijos – apie 80 tonų. Pasirašius antrąjį sandorį planuojama, kad iš Kėdainių bus išvežta apie 12–14 konteinerių produktų.

„Daumantai LT“ atstovai parodose Kinijoje dalyvauja nuo 2012 metų, tačiau apčiuopiamas rezultatas pasirodė tik po šešerių metų, kuomet buvo sudarytas pirmasis kontraktas su kinų įmone. Taigi, norint įeiti į šios šalies rinką, reikia įdėti daug nuoseklaus darbo bei pasižymėti geležine kantrybe.

„Dabar, kai į Kiniją iškeliavo dar viena siunta, galėsime daryti pirmąsias išvadas, kaip kinai reaguoja į mūsų produktus. Pasižiūrėsime, kurie jų bus labiau pamėgti, labiau įvertinti pirkėjų. Tada ir kiekiai koreguosis.

Turi kinas, tas paprastas žmogus, nueiti į parduotuvę ir nupirkti mūsų produktą. Aišku, tik tada mes galėtume pasiekti žymiai didesnius eksportavimo kiekius. Tačiau tikiu, kad mes juos ir padidinsime. Tikimės, kad šie metai parodys, kaip sėkmingai mums sekasi įeiti į Kinijos rinką“, – optimizmo nestokojo S. Grinkevičius.


Kinijos rinka – nuolat auganti

„Optimizmo prideda ir tai, kad Kinijos rinkoje majonezas, kečupai, majoneziniai padažai vis labiau populiarėja ir jų nuperkama vis daugiau. Rinka kasmet paauga po 10–15 proc., taigi tai – tęstinis procesas. Kai tuo tarpu Europos rinka jau stabilizavosi, ir, norint užsiimti geresnes pozicijas, jau reikia daug kovoti su konkurentais.

Prieš 15–20 metų kinai gal išvis beveik nežinojo, kas yra tas majonezas, jie tokių produktų nevartojo, nes pas juos yra visiškai kitokios kulinarinės tradicijos“, – pasakojo S. Grinkevičius.

Ši „Daumantai LT“ gaminama produkcija (majonezas, majoneziniai bei barbekiu padažai) jau iškeliavo į tolimąją Kiniją. Šiai milijoninei rinkai yra sukurta speciali pakuotė bei etiketės.

Patys kinai, pasak pašnekovo, labai daug keliauja, ir viešėdami Europos šalyse, JAV pamato vakariečiams jau įprastus produktus: jų paragauja, susižavi ir vėliau tokios produkcijos ieško savo šalies parduotuvėse. Todėl gamintojams, kurie specializuojasi majonezo bei kitų padažų gamyboje, šiuo metu jau būtina užsiimti kuo geresnes startines pozicijas šioje milžiniškoje rinkoje.

„Daugelis gamintojų tikriausiai svajoja apie Kiniją kaip apie begalinę rinką, kurioje gyvena milijardas keturi šimtai milijonų gyventojų, kurie ir yra potencialūs pirkėjai.

Tačiau ir ten prekių, produkcijos siūlytojų yra gausu. Tad akivaizdu – jei rinka yra didelė, tai dar nereiškia, kad į ją labai lengva patekti. Parduotuvėse visko yra, prekių pilna, tad reikia įdėti labai daug pastangų, kad nusišypsotų laimė“, – apie milijoninės šalies ekonomikos subtilybes kalbėjo S. Grinkevičius.