Koks jausmas būti 50° C karštyje? Ar ūkininkavimas persikels į kosmosą? Klaipėda po vandeniu – niūri prognozė ar neišvengiama ateitis? Į šiuos ir panašius klausimus atsakymų padės ieškoti mobilus Klimato muziejus, kuris birželio 7 d. atvyksta į Kėdainius.

Klimato muziejus, įrengtas keturiuose spalvinguose 12-os metrų ilgio jūriniuose konteineriuose, yra vienintelis toks Baltijos šalyse. Parodos ekspozicijose interaktyviais ir lengvai suprantamais būdais lankytojai supažindinami su visomis pagrindinėmis ekologijos krizėmis: nuo kasmet vis labiau kylančios vidutinės oro temperatūros ir šiltnamio efekto iki mikroplastikų Baltijos jūroje ir rūgštėjančio jūros vandens. Nemokamose ekskursijose kiekvienas ne tik išgirs apie visuomeninį poveikį šioms problemoms, bet ir gali apytiksliai apskaičiuoti asmeninį CO2 pėdsaką keliaujant, renkantis pusryčius ar pietus, sužinoti, kokį poveikį aplinkai daro net ir nekaltas lindėjimas internete arba kiek žmonijai reikėtų planetų, jei visi gyventų pagal savo kasdienius įpročius.

Muziejuje bus galima mintimis nusikelti į kai kurias smarkiau klimato kaitos paveiktas šalis ir savo rankomis patirti 50 laipsnių kaitrą. Arba paversti į suprantamą skaičių, ką reiškia 13 milijonų hektarų miškų, pasaulyje iškertamų kasmet: tai – 35 futbolo stadionai per minutę!

Atvykusieji apžiūrėti ekspozicijų taip pat turės progą pabendrauti su gerai žinomu mūsų šalies aktoriumi ir laidų vedėju Leonardu Pobedonoscevu, kuris lydi per Lietuvą keliaujantį Klimato muziejų, bendrauja su lankytojais, dalijasi asmenine patirtimi. Kaip žinia, LEO daug dėmesio skiria ekologijai ir pats yra ėmęsis veiksmų, kurie leidžia gyventi tvariau, darant mažesnį poveikį aplinkai.

Kėdainiuose – tik 6 dienas

Mobilus Klimato muziejus kelionę po Lietuvą pradėjo nuo sostinės. Vilniuje jis sulaukė didžiulio susidomėjimo – per savaitę interaktyvias ekspozicijas apžiūrėjo daugiau kaip 6 000 žmonių. Šiuo metu muziejus įsikūręs Trakuose, o iš ten atvyks į Kėdainius. Senosios Rinkos aikštėje jūriniai konteineriai įsikurs birželio 7–12 d.

Šią mobilią ekspoziciją galės aplankyti visi norintieji – nuo vaikų iki senjorų. Tereikia užsiregistruoti svetainėje www.klimatomuziejus.lt ir galite atvykti pavieniui, su šeima arba su būriu draugų ar bendraklasių. Turo trukmė nuo 1 iki 1,5 val. Įėjimas nemokamas.

Nepraleiskite progos pagilinti savo žinias aktualiausiais aplinkosaugos klausimais tiek Baltijos šalyse, tiek visoje Europoje.

Keliaus po Lietuvą ir Latviją

Suplanuota, kad Klimato muziejus ant ratų iki rudens aplankys 16 Lietuvos miestų, o kitąmet jis keliaus į Latviją. Užsibrėžtas tikslas – mažiausiai 100 tūkst. gyventojų padėti paliesti, pamatyti ir suprasti klimato kaitą. Tikimasi, kad šiame keliaujančiame Klimato muziejuje išgirsti pasakojimai ir patirti potyriai padės suvokti, kokios ateities galime tikėtis, jei jau dabar nesiimsime veiksmų planetai išsaugoti, bei paskatins visus pagalvoti, ką gali padaryti kiekvienas asmeniškai.

Jei manote, kad klimato kaitos klausimai jūsų visiškai neliečia, žinokite, jog yra paskaičiuota, kad kiekvienas lietuvis sukuria dvigubai daugiau CO2 emisijų, nei turėtų. Dėl kylančio jūros lygio ateityje gali nelikti Klaipėdos. Arba gali išnykti eglės, nes žiemos darosi per šiltos – auga kenkėjų populiacija, o vasaros per sausos – spygliuočiai medžiai nebegamina sakų, reikalingų gintis nuo kenkėjų. Tai tik dalis iššūkių, su kuriais susidurs ateinančios kartos. Bet nemažai klimato kaitos padarinių jaučiama jau dabar. Praėjusi vasara leido patirti, kokie svilinantys karščiai ir alinančios sausros gali būti net ir Lietuvoje.

Parengta pagal Klimato muziejaus ir Aplinkos ministerijos inf.