Kėdainių rajone kol kas priregistruotų gyvūnų nėra.

Kėdainių rajone kol kas priregistruotų gyvūnų nėra.

Nuo sausio 1-osios dienos įsigaliojo privalomas augintinių ženklinimas mikroschema ir registravimas valstybiniame Gyvūnų augintinių registre. Gyvūnų globos tarnybos PIFAS darbuotojai informuoja apie tvarką, kaip turi vykti ši procedūra.

Nuo sausio 1-osios dienos privaloma ženklinti ir registruoti šunis, kates ir šeškus, mat būtent šios rūšys yra imlios pasiutligei. Reikalavimas ženklinti augintinius užtikrina, kad daug daugiau į prieglaudas patekusių gyvūnų yra grąžinami namo ir mažiau jų yra numarinama, taip prisidedant prie pasiutligės kontrolės.

Užtikrins geresnę gyvūnų gerovės apsaugą

Privalomas augintinių ženklinimas užtikrina, kad žalą padariusių gyvūnų savininkai negalėtų atsiriboti nuo atsakomybės už savo augintinio laikymą. Ženklinimas užtikrins ir geresnę gyvūnų gerovės apsaugą, nes bus galima lengvai identifikuoti savininką, netinkamai besirūpinantį savo gyvūnu.

Būtina įsidėmėti, kad jeigu augintinis pabėgs ar bus pavogtas, jį suradus bus galima greitai nustatyti jo savininką ir sugrąžinti jį namo tik tuo atveju, kai jis bus ne tik paženklintas mikroschema, bet ir užregistruotas registre.

Kokiu būdu augintinius galima suženklinti?

Teisę ženklinti šunis, kates ir šeškus Lietuvoje turi tik galiojančią veterinarinės praktikos licenciją turintys veterinarijos gydytojai.

Šunys, katės ir šeškai yra ženklinami mikroschema, kuri nėra kenksminga augintiniui. Mikroschema yra mažas, ryžio grūdo dydžio elementas, kuriame užkoduotas unikalus numeris, nuskaitomas elektroniniu skaitytuvu. Kadangi mikroschema yra labai maža, po gyvūno oda ji įleidžiama specialia injekcine adata ir įtvirtinama. Viską atlieka veterinarijos gydytojas, pati procedūra užtrunka tik keletą minučių ir yra nė kiek neskausmingesnė už paprastą vakcinaciją ir yra nepavojinga augintiniui. Gyvūnui įterpus mikroschemą, jį visą gyvenimą galima atpažinti pagal unikalų identifikacinį numerį.

Kodėl turėčiau ženklinti ir registruoti savo katę, kurie niekada neišeina iš namų arba šunį, kuris niekada nėra paleidžiamas?

Neįmanoma nustatyti kiek procentų gyvūnų yra netyčia pabėgę pro neapdairiai paliktas praviras buto duris, langus, balkoną, paleidus laisvai pabėgioti ir pan., o kiek jų yra paleidžiama į gatvę tikslingai. Papuolus tokiam gyvūnui į prieglaudą, jis patiria didelį stresą, gali užsikrėsti įvairiomis užkrečiamosiomis ligomis nuo kitų gyvūnų, susirgti, nugaišti. Paėmus neženklintą gyvūną į prieglaudą neįmanoma nustatyti ar jis turėjo savininką, todėl nėra galimybės sužinoti ar gyvūnas buvo skiepytas nuo užkrečiamųjų ligų, pasiutligės, kaip gyvūnas buvo šeriamas, ar neturi ūmių, lėtinių, nepagydomų susirgimų, alergijos, dėl ko jis turi būti šeriamas specializuotu pašaru ar taikomas atitinkamas veterinarinis gydymas. Suėjus 14 dienų terminui gyvūnas teisėtai gali būti perduotas kitam savininkui arba nugaišinamas, nes į jo vietą reikės priimti kitą benamį gyvūną. Atsižvelgiant į tai yra būtina užtikrinti augintinių identifikavimą mikroschema ir registraciją registre, kad gyvūnui būtų suteiktos visos įmanomos galimybės kuo greičiau ir saugiau grįžti atgal į namus.

Kokiu būdu galima augintinį užregistruoti Gyvūnų augintinių registre?

Yra dvi galimybės paženklintą augintinį užregistruoti valstybiniame Gyvūnų augintinių registre:

  • Tai gali atlikti teritorinės Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektorius (nemokamai). Su savimi reikės turėti prašymą bei asmens dokumentą.
  • Tai gali atlikti veterinarijos gydytojas (už atitinkamą, jo paties nustatytą šios paslaugos kainą arba nemokamai paties gydytojo sprendimu).

Iki kada turiu suženklinti ar perregistruoti savo augintinį?

Iki 2015 m. gruodžio 31 d. paženklinti mikroschema šunys, katės ir šeškai, turi būti įregistruojami Gyvūnų augintinių registre per 15 mėnesių laikotarpį – iki 2017 m. balandžio 1 d.

Iki 2015 m. gruodžio 31 d. gimę šunys, katės ir šeškai, kurie nėra paženklinti mikroschema, ženklinami ir įregistruojami Gyvūnų augintinių registre per 15 mėnesių laikotarpį – iki 2017 m. balandžio 1 d., bet ne vėliau kaip iki šuns, katės ar šeško perdavimo kitam savininkui ar laikytojui.

Nuo 2016 m. sausio 1 d., gimę šunys, katės ir šeškai, turi būti paženklinami
per 4 mėn. nuo jų gimimo (bet ne vėliau kaip iki šuns, katės ar šeško perdavimo kitam savininkui ar laikytojui) ir įregistruoti Gyvūnų augintinių registre ne vėliau kaip per 7 dienas nuo jų paženklinimo mikroschema.

Kiek kainuoja augintinio ženklinimas?

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos paskaičiavimais, vieno gyvūno paženklinimas (įskaitant mikroschemos kainą) ir įregistravimas Gyvūnų augintinių registre preliminariai kainuoja apie 10 eurų. Didesnė kaina už gyvūnų augintinių ženklinimą ir registravimą gali būti siejama tik su papildomomis paslaugomis, pavyzdžiui, – kai veterinarijos gydytojas atvyksta individualiai paženklinti gyvūną jo laikymo vietoje, suteikia paslaugas pasibaigus darbo valandoms, ar suteikiant dar ir kitas, papildomas veterinarijos paslaugas. Be to, galutinė kaina galėtų būti mažesnė, kai vienu metu ženklinami ar registruojami keli to paties asmens augintiniai, nes užpildžius prašymą dėl pirmojo gyvūno, kitiems naudojamas tas pats prašymo šablonas, keičiasi tik nedidelė duomenų dalis.

Ar dėl privalomo ženklinimo nepablogės gyvūnų gerovės situacija šalyje?

Kasmet Lietuvoje į gyvūnų globos organizacijas ir savivaldybių gyvūnų karantinavimo tarnybas patenka tūkstančiai gyvūnų augintinių. Tik vos keli iš priimtų gyvūnų būna paženklinti mikrochema ir grąžinti savininkui. Gyvūnų prieglaudos ir karantinavimo tarnybos yra perpildytos bešeimininkiais tapusiais augintiniais.

Reikalavimas ženklinti augintinius ims mažinti šiuo metu visuomenėje egzistuojančias benamių gyvūnų problemas, sumažins nevyriausybinėse prieglaudose ir savivaldybių karantinavimo tarnybose globojamų gyvūnų skaičių, valstybės patiriamas išlaidas dėl benamių gyvūnų gaudymo ir sustabdys nekaltų, benamiais tapusių gyvūnų naikinimą.

Jei turite klausimų kreipkitės į Gyvūnų gerovės tarnyba PIFAS tel. 868140309 arba el. paštu greta@pifas.org.

Priregistruotų gyvūnų kol kas nėra

Pasak Kėdainių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko Alfonso Genio, iki šiol gyventojai dar nėra priregistravę nė vieno naminio gyvūno, tačiau aktyviai šia procedūra domisi. „Besikreipiantieji į mus teiraujasi, kokių dokumentų reikia registracijai, juos išsiima, pradeda tvarkytis“, – sakė viršininkas.

Šiuo metu rajone gyvūnus ženklinti licenzijas turi ar siekia gauti 6 veterinarijos gydytojai.

Panašios naujienos