Penktadienis, 22 lapkričio, 2024
-0.7 C
Kėdainiai
PradžiaIš arčiauGyvenimas taupant vandenį: į skalbyklę – laistytuvais, praustis – „bliūde“

Gyvenimas taupant vandenį: į skalbyklę – laistytuvais, praustis – „bliūde“

-

Vilainių seniūnijoje esantis Gineitų kaimas nėra didelis – čia gyvena apie 50 žmonių. Didžiausias žmonių džiaugsmas – kad kelios šeimos turi traktorius, o tai reiškia, kad traktorių turintis kaimynas padės parsivežti vandens. Kaimas neturi vandentiekio, tik gręžinį ir vandens stotelę. Tačiau dar didesnė pastarųjų metų problema – vandens stinga šuliniuose, o kaimo žmonių kasdienybė kartais primena dvidešimtojo amžiaus pradžios Lietuvos kaimą.

Šuliniuose baigėsi vanduo

Vandentiekio Gineituose nėra ir nebuvo. Pernai čia įrengtas vandens gręžinys ir vandens stotelė šiek tiek palengvino gyventojų kasdienybę. Gineitiškiai sako esantys už jį dėkingi, tačiau iš kaimo viduryje esančios vandens stotelės atsigabenti didesnius kiekius vandens nėra nei paprasta, nei lengva. Dar viena problema – gyventojų šuliniuose jau antrus metus dėl vasaros sausrų stinga vandens.

Tiskūnų seniūnaitijos seniūnaitė Vilma Živatkauskienė sako, kad buvo kalbų apie individualius gręžinius, tačiau tai pasirodė per didelė finansinė našta, o Gineitų vandentiekio klausimas pakibęs – artimiausiais metais tam lėšų nėra numatyta.

„Žmonės vandenį vežėsi „bambaliais“ iš miesto, semdavo iš upės. Įrengus gręžinį ši problema iš dalies išsisprendė, tačiau tik iš dalies. Kaimas yra išsitęsęs maždaug apie pusę kilometro, tad ypač pakraščiuose gyvenantiems žmonėms iš vandens stotelės atsigabenti didesnius kiekius vandens tikrai sudėtinga. Nešasi tik maisto gamybai.

Taip, mes dėkingi už gręžinį, bet jo mažai. Žmonės nori normalių gyvenimo sąlygų, jie nenori būti išlaikytiniai. Sulaukėme kritikos, kad išnaudojame mažai gręžinio vandens, nors jį turime. Taip yra dėl to, kad fiziškai to vandens atsigabenti sunku“, – sakė seniūnaitė.

Vieni kaimo gyventojai sako, kad Gineituose gyvena 49 žmonės (buvo 50, bet vienas mirė), kiti – kad lygiai 50 (nes vienas – gimė).

Pasak V. Živatkauskienės, kaimo šuliniuose esantis vanduo nėra tinkamas gerti, tad gręžinio vanduo svarbus visų pirma maisto gamybai, gėrimui: „Ištirta, kad šuliniuose esantis vanduo kai kuriais atvejais nitratų normą viršijo iki dešimties kartų.“

Tačiau įrengti vandentiekį, sakė seniūnaitė, yra didelė investicija – greičiausiai dėl to šie darbai ir stringa. Be to, kainavo ir gręžinio įrengimas – apie 64 tūkst. eurų.

Koks gyvenimas be vandentiekio?

Gineitų kaimo gyventoja Janina Babenskienė sako, kad žmogui, kurio namuose nestinga vandens, situaciją suprasti ir įsivaizduoti sunku. Tarkime, kada paskutinį kartą teko į skalbyklę rankiniu būdu pilti vandenį? Arba praustis „bliūde“? Vandenį Gineituose žmonės jau seniai įpratę taupyti.

„Mes jau dvejus metus vargstame be vandens. Jei lyja – vandens statines užpildo lietus. Į skalbimo mašiną vandenį pilame laistytuvais ir taip skalbiame. Kai gyvenome dviese – mums užtekdavo šulinio vandens. Bet jei daugiau žmonių, jei vaikai suvažiuoja – baigiasi vanduo.

Janina nelinksmai juokauja: maudytis tenka „bliūde“, nes nėra vandens. O kai moteris važiuoja į parduotuvę ar pas giminaičius į Kėdainius – visada stengiasi parsivežti kuo daugiau vandens.

Pamenu, vasaromis, kai buvo sausra, dievo maldaudavome, kad lytų“, – kalbėjo moteris.

Nors šiemet nestigo lietaus, tačiau kol kas kaimo šuliniuose jo nėra daug. Ypač sudėtinga vasarą, kai reikia laistyti daržus ir vandens reikia daug. Arba tada, kai sugenda kaimyno traktorius ir iš gręžinio atsivežti vandens nėra su kuo.

Janina nelinksmai juokauja: maudytis tenka „bliūde“, nes nėra vandens. O kai moteris važiuoja į parduotuvę ar pas giminaičius į Kėdainius – visada stengiasi parsivežti kuo daugiau vandens, kad užtektų bent kelioms dienoms.

Savarankiškai įsivesti vandentiekį, sako Janina, kaimo žmonėms yra tiesiog per brangu.

Gitana: vandenį vežame bačkomis

Gineitų kaime kartu su tėvais gyvenanti Gitana Dailidaitė pasakoja, kad jų ūkiui šulinyje esančio vandens nepakanka – jo atsargas tenka pildyti nuolat. Be to, šeima gyvena ūkiškai, turi gyvulių, daržų. Laimei – turi ir traktorių, tad juo vandens talpas parsiveža ne tik sau, bet ir kaimynams.

„Vežam bačkomis. Namuose visada stovi kanistrai, kibirai. Gyvenimas be vandens yra labai sudėtingas, dėl tokių gyvenimo sąlygų jaučiamės pažeminti“, – kalbėjo moteris.

Be to, ūkininkaujant vandens reikia daugiau – jo tenka gabentis ir galvijų girdymui. Pasak Gineitų kaimo gyventojos, 21-ajame amžiuje vanduo, elektra turėtų būti elementarūs dalykai, prieinami kiekvienam žmogui.

„Mes tikėjomės, kad čia iš karto viską padarys, bet niekas nieko nepadarė. Todėl turime tik gręžinį. Vasarą indus, pavyzdžiui, plauname Nevėžio vandeniu“, – kalbėjo moteris.

Šeima maudosi pirtyje, kuriai vandenį taip pat vežasi iš gręžinio, o kol nebuvo kolonėlės – buvo naudojamas upės vanduo.

Gitana taip pat patvirtino, kad jų šulinyje irgi nėra vandens: „Seniau būdavo sočiai, bet, matyt, kelių metų sausros padarė savo darbą ir vandens neliko“.

Tuo tarpu Gineitų kaimo gyventojas Juozas sako, kad net ir vandens stotelė įrengta keistai – vanduo bėga tol, kol laikai mygtuką, jį atleidus – sustoja.

„Mes jau dvejus metus vargstame be vandens. Jei lyja – vandens statines užpildo lietus. Į skalbimo mašiną vandenį pilame laistytuvais ir taip skalbiame. Kai gyvenome dviese – mums užtekdavo šulinio vandens. Bet jei daugiau žmonių, jei vaikai suvažiuoja – baigiasi vanduo“, – sakė J. Babenskienė.

„Taip, tai patogu „Camino Lituano“ keliu, kuris driekiasi per mūsų kaimą, einantiems piligrimams – jie sustoja, prisipildo vandens atsargas ir eina toliau. Tačiau jei reikia didesnio kiekio vandens – stovi, laikai mygtuką ir lauki, kol pribėgs. Lauki 30-40 minučių, lyja ar sninga. Darė tą vandens stotelę, bet žmoniškai nepadarė“, – kalbėjo Juozas.

Kėdainių savivaldybė: kaimų be vandentiekio yra

Gineitiškiai sako, kad jų kaimas beveik atitinka kriterijus, kada vandentiekis privalo būti – šiuo metu čia gyvena apie 50 žmonių. Tiesa, vieni kaimo gyventojai sako, kad Gineituose gyvena 49 žmonės (nes vienas mirė), kiti – kad lygiai 50 (nes vienas – gimė). Tačiau visi sutaria: kaimas balansuoja ties 50 žmonių riba, o tai reiškia, kad vandentiekis turi būti.

Gineitų kaime gyvena apie 50 žmonių, o vandentiekio čia nebuvo niekada. (R. Valionio nuotraukos)

Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Statybos ir turto skyriaus vyr.specialistas Robertas Baltrimavičius, paklaustas apie vandentiekį Gineituose, sako, kad čia įrengti požeminio vandens gręžinys, vandens gerinimo įrenginiai, vandens paėmimo punktas (pastatas) ir vandens paėmimo kolonėlė.

„Tinklų nėra. Iki šiol vanduo tiekiamas nebuvo, kadangi geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatyme numatyta savivaldybės prievolė užtikrinti vandens tiekimą gyvenvietėse, kuriose gyvena ne mažiau kaip 50 gyventojų. Gineituose tiek nėra. Kaimų, kuriuose nėra vandentiekio – daugybė. Tai – Mantviliškis, Jaunakaimis, Pilioniai ir kiti“, – teigė specialistas.

reklama

Taip pat skaitykite