Antradienis, 15 spalio, 2024
6.3 C
Kėdainiai
PradžiaIš arčiauGyvenamųjų namų tipai. Kokie jų privalumai ir trūkumai?

Gyvenamųjų namų tipai. Kokie jų privalumai ir trūkumai?

-




Renkantis naują būstą gali kilti daugybė klausimų. Taigi šiame straipsnyje norime plačiau pakalbėti apie tai, kokie namai šiuo metu yra populiariausi, ką dažniausiai renkasi lietuviai bei kokio tipo namai vyrauja šiuolaikinėje statybų rinkoje.

Naujas namas gali būti įvairių paskirčių – nuo pirmo būsto savo šeimai iki sodo namelio, vasarnamio ar sodybos, kur patogiai vasaroti galėtų visa šeima. Gyvenamieji namai gali skirtis savo dydžiu, paskirtimi, išplanavimu ir t. t. Taigi plačiau pasikalbėkime apie tai, iš ko galite rinktis jūs!

Gyventi nuolat ar tik kartais?

Gyvenamieji namai įprastai yra tie, kurie turi visus patogumus ir yra pritaikyti gyventi kiaurus metus. Taigi jie turi vandentiekį, kanalizaciją bei namo šildymą, o dažnu atveju – ir vėsinimą. Tačiau nepaisant to, kad dokumentuose šie namai įregistruoti kaip gyvenamieji, juose galima gyventi visus metus arba naudoti juos kaip antrą (atostogų) būstą.

Įprastai ekonominės klasės namai yra statomi nuolatiniam gyvenimui kaip pagrindinis šeimos būstas. Tačiau jei jau turite pagrindinį būstą ir ieškote variantų vasarnamiui, ekonominės klasės namai taip pat gali būti geras pasirinkimas. Kadangi čia negyvensite nuolat, namas mažiau dėvėsis, todėl galima rinktis žemesnės klasės apdailos medžiagas, įrangą. Kokybiški naujos statybos namai pasižymi geru energiniu efektyvumu, todėl juos bus sąlyginai pigiau išlaikyti. Žiemą tokį antrą būstą vis tiek reikės minimaliai šildyti, kad nuo užšalimo būtų apsaugota namo vandentiekio, šildymo sistema. Taigi ekonominės klasės gyvenamieji namai – puikus pasirinkimas tiek pagrindiniam jūsų būstui, tiek ir užmiesčio sodybai.

Mažieji namai, ekonominės klasės namai ar prabangūs būstai?

Kiekvienos šeimos poreikiai yra skirtingi, todėl egzistuoja ir įvairūs namų tipai, kad jums būtų lengviau išsirinkti savo svajonių namus. Nuo mažo, taupaus būsto vienam ar dviem iki prabangaus didelio namo, kuris puikiai tiks didelei šeimai, draugų ir giminių vakarėliams ar tiesiog tiems, kurie mėgsta prabangą ir išskirtinį komfortą. Čia trumpai apžvelgsime skirtingų kategorijų namų pliusus ir minusus.

Mažieji namai. Lietuvoje nėra oficialaus apibrėžimo ar reglamento, kuris nurodytų iki kiek kvadratinių metrų būstas dar gali būti laikomas mažuoju namu. Tačiau dažniausiai mažaisiais namais arba „tiny house“ laikomi būstai iki 50 kv. m.

Mažųjų namų privalumai:

  • Maži statybos ir išlaikymo kaštai.
  • Ekologija ir mažas taršos pėdsakas.
  • Galimybė pasistatyti būstą be paskolos.
  • Puikus pasirinkimas pirmam būstui.
  • Maža namų erdvė skatina daugiau laiko praleisti gryname ore. Puikiai tiks tiems, kas nori sodininkauti, turėti daržą, didelį kiemą.
  • Išsikrausčius galima išnuomoti kaip butą studentui / jaunai porai, ieškančiai pigaus būsto arčiau gamtos.

Mažųjų namų trūkumai:

  • Žinoma, pirmiausia – namo dydis. Toks namas patogiai tiks tik 1–2 žmonėms gyventi.
  • Reikėtų įvertinti mūsų klimatą, nes turint mažą būstą daugiau laisvalaikio norėsis leisti lauke, o žiemą tą gali būti sunku padaryti.

Ekonominės klasės namai. Tai – populiariausia namų kategorija. Jų dydis gali svyruoti nuo 80 kv. m iki 150–200 kv. m. Tačiau čia akcentas yra kainos ir kokybės santykiui, kai už adekvačiai kuo mažesnę kainą norima pastatyti ir įrengti geros kokybės, gana pigaus išlaikymo namą.

Ekonominės klasės namų privalumai:

  • Geras kainos ir kokybės santykis.
  • Namo sąmata tinkama daugeliui Lietuvos šeimų.
  • Paprasta gauti reikiamo dydžio paskolą statyboms.
  • Namas atitinka šiuolaikinius kokybės standartus ir energinio efektyvumo klasę.
  • Populiariausia namų kategorija, todėl rinkoje daug šios klasės medžiagų ir namų projektų pasirinkimų.

Ekonominės klasės namų trūkumai:

  • Galimi interjero ir eksterjero dizaino apribojimai dėl biudžeto.
  • Paprastesnis išplanavimas ir paprastesni, ekonomiškesni sprendimai buityje.
  • Gali trūkti namo išskirtinumo.

Prabangūs būstai. Žinoma, kad šioje kategorijoje rasite brangiausius ir įdomiausius būstus. Turint didesnį biudžetą galima įgyvendinti išskirtinius interjero ar eksterjero sprendimus, pritaikyti būstą pagal specifinius jūsų poreikius ir hobius. Namo dydis gali būti pasirenkamas pagal jūsų poreikius. Net ir mažasis namas gali būti įrengiamas išskirtinai prabangiai ir statomas iš aukščiausios kokybės medžiagų! Gyvenamieji namai šioje kategorijoje gali kainuoti ir dvigubai daugiau už ekonominės klasės namus.

Prabangių namų privalumai:

  • Galimybė rinktis aukščiausios kokybės medžiagas.
  • Galimybė rinktis naujausius technologinius sprendimus ir rinkos naujoves.
  • Namo individualizavimas ir pritaikymas jūsų poreikiams.
  • Aukšta išliekamoji vertė namą parduodant ar nuomojant.

Prabangių namų trūkumai:

  • Kaina yra turbūt vienintelis faktorius, kurį išties galima laikyti trūkumu. Visa kita tėra jūsų norų ir fantazijos klausimas.

Nors ekonominės klasės namai yra populiariausias pasirinkimas, tačiau atsižvelgus į savo biudžetą ir poreikius, reikėtų apsvarstyti ir kitų namų tipų variantus. Jei nesate tikri, koks būstas geriausiai tiktų jums – pasižvalgykite po namų projektų katalogus, jog susidarytumėte aiškesnį vaizdą ir pamatytumėte dar daugiau galimybių.

Užs. Nr. 395.



reklama

Taip pat skaitykite

Metų mokytoja Žydrė Vancevičienė: ,,Per muziką galime geriau pažinti save, kitus...

,,Šis apdovanojimas mano gyvenimo nepakeis – dirbsiu kaip dirbau puikiame ,,Ryto“ progimnazijos kolektyve, toliau...