Paleisti sena ir susitelkti į nauja

Paskutinioji metų diena, gruodžio 31-oji, vadinama Blogų minčių atsikratymo diena. Mat įžengiant į Naujuosius metus visą blogį reikia palikti, kad jis nesektų iš paskos.

VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos skyriaus medicinos psichologas Donatas Lučunas teigia, jog nemažai tradicijų turi ir didelę psichologinę prasmę. Labai svarbios tradicijos, kurios paleidžia tai, kas sena (įvairius buvusius neigiamus dalykus, nuoskaudas, nesėkmes, klaidas, neišsipildžiusius lūkesčius, įvairias disfunkcines mintis, nuostatas ir įsitikinimus), ir susitelkia į ateitį.

Psichologo patarimai pravers kiekvienam, stovinčiam ant Naujųjų metų slenksčio.

Pasirinkimas nieko nesirinkti

Mes neturime laiko mašinos, nenusikelsime į praeitį: kad ir kaip išgyventume, kad ir kiek galvotume, kad ir ką darytume – praeities jau nebepakeisime, net jei praeityje ir padarėme kažką ne taip ar pasielgėme netinkamai, patyrėme nesėkmę ar kokią nelaimę, netektį.

Todėl svarbu praktikuoti paleisti sunkius jausmus (liūdesį, kaltę, gėdą, pyktį ir pan.), susijusius su praeitimi. Praktikuoti priimti praeitį kaip likimą (tai, kas buvo mums lemta Dievo, Aukštesniųjų jėgų). Praktikuoti atsigręžti į ateitį, nes ateitis yra pasirinkimas (nieko nesirinkti kartais taip pat yra pasirinkimas). Praktikuoti susitelkti į dabartį, akimirka po akimirkos, nes tik dabartyje žingsnis po žingsnio mes darome įtaką ateičiai. Nebeturi reikšmės tai, kas buvo vakar, užvakar ar prieš daugiau dienų, ši diena gali būti tokia, kokios norėtume, t. y., kad stengtumėmės daryti tai, kas mums svarbu ar svarbiausia.

Taip pat reikia neperlenkti lazdos, neperdegti, išmokti kasdien ir tinkamai pailsėti, atgauti jėgas, atstatyti resursus ir energiją, t. y. – pasirūpinti savimi.

Galime praktikuoti dėkingumą

Palydėdami besibaigiančius metus ir pasitikdami Naujuosius, galime skirti laiko apmąstyti per šiuos metus gautas patirtis, jas apibendrinti ir pagalvoti, ko norėtume kitais metais. Atsigręždami į praėjusius metus, galime praktikuoti dėkingumą – permąstyti, už ką galėtume būti dėkingi gyvenimui. Tyrimai rodo, kad ši praktika gerina savijautą, daro mus laimingesnius. Net ir sunkumai, sunkios situacijos, nelaimės, stiprūs iššūkiai gali mus auginti, stiprinti, duoti kai ką teigiamo, pozityvaus.

Kuo daugiau bus teigiamų emocijų, tuo didesnė tikimybė, kad sieksime savo tikslo, jo nevengsime, neatidėliosime. (asociatyvi nuotrauka)

Geras tikslas ateinančiais metais – mokyti save būti labiau laimingam nei nelaimingam. Mokyti save atkreipti dėmesį į tai, kas kiekvieną dieną nutiko gero, už ką galime būti dėkingi sau, kitiems, Dievui.

Atsikratyti senais daiktais

Turėtume nepamiršti vadovautis auksine (ar net deimantine) taisykle (malda): „Dieve, suteik man ramybės susitaikyti su tuo, ko negaliu pakeisti, drąsos keisti tai, ką galiu pakeisti, ir išminties tą skirtumą suprasti“. Svarbu palikti Aukštesniosioms jėgoms tai, kas nuo mūsų nepriklauso, kam negalime padaryti įtakos ir ko negalime (pa)keisti. Tačiau labai svarbi ir antroji taisyklės dalis: išdrįsti keisti tai, ką galime pakeisti, kas priklauso nuo mūsų.

Taigi, Naujaisiais metais svarbu išsikelti sau naujų tikslų, naujų iššūkių. Kartais galime pradėti ir nuo paprastesnių dalykų: pvz., išdrįsti atsikratyti dalies senų, nebereikalingų daiktų (taip tarsi paleidžiant tai, kas nereikalinga, kas pasenę, ir atsigręžti ruošiantis kažkam nauja) ir pan. O po to drąsos žengti ir ryžtingesnį žingsnį sudėtingesniais atvejais: pvz., nutraukti toksiškus santykius, pakeisti daug distreso suteikiantį darbą, toksišką aplinką ir pan.

Dažnai žmonės prieš Naujuosius metus užsibrėžia daug naujų tikslų. Tačiau pirmomis metų dienomis jie gali nusiminti supratę, kad naujametinių pažadų išpildyti gali ir nepavykti.

Tikslus – užsirašyti

Noras atidėlioti, vengti kažką daryti lydi be išimties visus žmones. Tai žinodami, galime būti sau atlaidesni, praktikuoti didesnę atjautą sau. Natūralu, kad žmogus vengia diskomforto, to, kas nemalonu. Kuo labiau save bausime už atidėliojimą, tuo blogiau jausimės, taigi impulsas vengti ar atidėti bus dar didesnis.

Norėdami padidinti savo tikslų ar pažadų įvykdymo tikimybę, visų pirma galime juos užsirašyti ir laikyti matomoje vietoje. Taip galėsime juos lengviau įsiminti ir nepamiršti. Didesnė tikimybė yra pasiekti tiksliau, konkrečiau nustatytus tikslus. Tikslai, lūkesčiai turi būti optimalūs – nei per maži, nei per dideli. Tada tikslą svarbu suskaidyti į mažus žingsnelius, kuriuos žengti būtų pakankamai lengva.

Visai nesvarbu, kas buvo vakar ar užvakar, kai nieko nepadariau dėl savo pažadų ar tikslų. Laiko mašinos neturime, nenusikelsime į praeitį, todėl svarbu praktikuoti atsisakyti savigraužos ir susitelkti į dabartį – į pakankamai lengvą ėjimą mažais žingsneliais šiandienos tikslo link. Čia kaip rūpintis augalu: geriau jį laistyti šiek tiek kiekvieną dieną, negu užpilti pilną kibirą vieną kartą per mėnesį.

Nepamirškime pasidžiaugti

Svarbu pasidžiaugti kiekvienu žingsneliu tikslo link, periodiškai save už juos apdovanoti. Kuo daugiau bus teigiamų emocijų, tuo didesnė tikimybė, kad sieksime savo tikslo, jo nevengsime, neatidėliosime.

Gera pradžia – pusė darbo. Laikui bėgant, tikslo siekti tampa įpročiu. Dar geriau, kai tikslą įsisąmoniname kaip vertybę (tai, kas mums svarbu). Tai padeda išgyventi teigiamas emocijas, kai mes, siekdami vertybės, išeiname iš komforto zonos į diskomfortą. Tada teigiamas emocijas, laimės išgyvenimą ima teikti pats vertybės praktikavimas, pats tikslo siekimas, pati veikla. Tuomet nesusiejame savo laimės su tikslo įgyvendinimu, rezultatu, kad būsime laimingi tik tada, kai pasieksime tikslą, o laimę teikia pats tikslo siekimas, judėjimas tikslo link.

Laimingi tampame tiesiog praktikuodami savo vertybes, darydami įvairias mums svarbias veiklas bei tose veiklose tobulėdami, didindami meistrystę, meistriškumą ir kiekvieną kartą pasidžiaugdami.

Taip pat svarbu suprasti, kad klaidos, nesėkmės yra natūrali mūsų mokymosi, gyvenimo dalis.

Titulinė nuotrauka: Medicinos psichologas Donatas Lučunas žengiant į Naujuosius metus pataria pasilikti tik gražias ir pozityvias mintis, linki teigiamų emocijų ir gerų Naujųjų metų! (A. Raicevičienės nuotr.)

Panašios naujienos