Ketvirtadienis, 21 lapkričio, 2024
1.3 C
Kėdainiai
PradžiaKrašto žiniosGeradarius kraštiečius pažinsime iš Savanorio ženklelio

Geradarius kraštiečius pažinsime iš Savanorio ženklelio

-

Į pabaigą ritantis 2022-iesiems, Seimo paskelbtiems Savanorystės metais, gruodžio 5 dieną Kėdainiuose šventiškai paminėta Tarptautinė savanorių diena ir Padėkos savanoriams diena. Ne vien sveikinimais, padėkomis ir koncertu – pirmą kartą daugiau kaip 140 kraštiečių įteikti Savanorio ženkleliai.

Iššūkiai sutelkė

Ne taip seniai praūžusios kovido pandemijos ir siaučiančio karo Ukrainoje kontekste gražių padėkos gestų žmonėms, sąmoningai pasirinkusiems savanorystę, nebūna per daug.

Visi puikiai atsimename ir vertiname savanorių indėlį prisidedant prie pandemijos pasekmių suvaldymo, tačiau visiškai neplanuotai 2022 metų pradžioje savanorystė įgavo ir kitą prasmę. Karas Ukrainoje sutelkė mus į pagalbą nukentėjusiems žmonėms teikiančią bendruomenę: tai būtinoji pagalba maistu, drabužiais, buities reikmenimis, medicinos ir higienos priemonėmis, pagalba suteikiant gyvenamąją vietą. Tačiau pati svarbiausia parama buvo ir yra savanoriai.

Prie pagalbos ukrainiečiams daug prisideda asociacija „Kėdainių samariečiai“, Kėdainių rajono moterų krizių centras, Kėdainių šv. Juozapo parapijos „Caritas“, Maltos ordino kėdainiečių grupė ir kitos organizacijos. Ne mažiau svarbų darbą atlieka organizacija „Mes kitokie vaikai“, kiekvienas kaimo bendruomenės centras, jaunimo savanoriškos organizacijos, „Sidabrinės linijos“ savanoriai, senjorus ar negalią turinčius žmones vienijančios organizacijos, kultūros, sporto sklaida, vaikais ir jaunimu besirūpinančios nevyriausybinės organizacijos.

Ne už vienkartinę pagalbą

„Savanorystė organiškai tapo labai svarbia dalimi prisidedant prie pagalbos karo pabėgėliams, apsigyvenusiems Kėdainiuose, renkant kitą humanitarinę pagalbą ir siunčiant ją į Ukrainą. Iš tiesų, savivaldybės nevyriausybinių organizacijų taryba gana ilgai galvojo, kaip įprasminti savanorystę mūsų rajone, kaip pamatyti kiekvieną savanorį ir kaip pasiekti, kad visuomenei jie taptų matomi. Taip gimė Savanorio ženklelis“, – apie Kėdainių rajono savivaldybės iniciatyvą, įprasminančią reikšmingą savanorių indėlį, pasakojo savivaldybės vyriausioji specialistė, nevyriausybinių organizacijų koordinatorė Audronė Stadalnykienė.

Pristatydama šį įvertinimą A. Stadalnykienė sakė: „Tai ženklelis, turintis vertę. Jis nebus teikiamas už mažą prisidėjimą, už vienkartinę pagalbą. Jis bus teikiamas žmogui, kuris savanoriauja ilgiau nei tris mėnesius, metus. Šis ženklelis parodys, kad tai žmogus, neabejingas šalia esančiam, darantis daugiau, nei jam priklauso, kuris atiduoda savo laiką ir jėgas, kad galėtų pagelbėti kitiems. Šiandien Savanorio ženklelis įteiktas daugiau nei 140 savanorių. Šis skaičius rodo, kad mūsų rajono žmonės yra gana tolerantiški, supratingi. Būkite stiprūs, tegul savanorystė mus jungia bendrystei, pagalbai ir atjautai.“

Geri darbai – visame rajone

Vilainių kultūros centre vykusios šventės metu į sceną vienas po kito kopė įvairių nevyriausybinių organizacijų, veikiančių mūsų rajone, vadovai ir savanoriai. Jiems įteiktos rajono vadovų padėkos ir Savanorio ženkleliai, o Ukrainos žmonių vardu dėkojusi atlikėja Rima Volosevič skyrė dainą.

„Nuoširdžiai galiu pasidžiaugti, kad savo veiklos taip produktyviai ir empatiškai negalėtume vykdyti, jei neturėtume didelio būrio savanorių. Moterų krizių centre jų yra 15, kai kurie su mumis žengia koja kojon jau 7–8 metus, kai kurie įsiliejo per pandemiją ir kilus karui Ukrainoje. Turime ir vyrų savanorių, ne vien moterų. Savanoriai jautrūs, empatiški, puikiai suprantantys bendruomenės problemas ir padedantys jas spręsti“, – sakė Kėdainių rajono moterų krizių centro vadovė Rita Stakniūnienė.

Pašnekovės nuomone, savanorystę renkasi tam pribrendę žmonės, kurie pajunta, kad atėjo momentas, kai iš gyvenimo ne tik imi, bet ir gali kažką duoti: „Tuomet renkiesi save realizuoti. Viena iš savirealizacijos formų ir yra savanorystė. Mes savanorystę taip pat skatiname: organizuojame bendrus renginius, daug dėmesio skiriame organizacijos psichologiniam klimatui, savanorių emocinio intelekto, asmeninio atsparumo ugdymui.“

„Švęsdami Padėkos savanoriams dieną, mes atkreipiame dėmesį tų žmonių, kurie ne kasdien susiduria su savanoryste, kurie galbūt svarsto, ar verta būti savanoriais. O dėkoti savanoriams reikia kiekvieną dieną – ne kiekvienas žmogus gali pasirinkti tokį kelią, kad be jokio atlygio, be jokio postūmio savo jėgas skirtų pagalbai“, – mano Lietuvos samariečių bendrijos vadovė kėdainietė Sonata Patkauskaitė. Ji pasidžiaugė, kad Kėdainių samariečiai turi beveik 30 savanorių, jų ratas plečiasi: „Ateina motyvuoti žmonės. Ne iš neturėjimo ką veikti, o atvirkščiai, turintys tikslą gyvenime ir didelę širdį. Su tokia komanda mes galim padaryti nepaprastai daug gražių darbų.“

Savanoriauja ne dėl pagyrimo

Šventės metu ne kartą pasidžiaugta, kiek daug mūsų krašte yra gerų žmonių, nuo jaunimo iki senjorų. Pakalbinus grupelę Kėdainių šv. Juozapo parapijos „Carito“ jaunų savanorių, jie pabrėžė savo laiką ir jėgas kitiems skiriantys ne dėl pagyrų ar kad būtų pastebėti. „Iš tikrųjų savanoriaujančio jaunimo yra labai mažai ir man džiugu, kad Kėdainių rajono „Caritas“ turi tokį didelį jaunų savanorių būrį. Mūsų pagalba reikalinga. Pagrindinis darbas kiekvieną penktadienį – maisto dalinimas, taip pat remiame žmones rūbais, daiktais. Dabar esame labai susitelkę į pagalbą ukrainiečiams, važiuojame pas juos, lankome, užsiimame su jų vaikais. Stengiamės pralinksminti, nes kasdienybė jų nelengva, ir dar svetimoje šalyje… Žinoma, pradžioje susikalbėti buvo sunkiau – mes nemokame rusiškai, ukrainietiškai, tačiau savanorystė naudinga ir mums patiems, plečiame savo žinias ir jau susikalbame dviejų kalbų mišiniu“, – šypsojosi Augustė Balsevičiūtė, „Carito“ jaunimo grupės seniūnė.

Po iškilmingos dalies savanoriai klausėsi aktorės ir atlikėjos Linos Rastokaitės solinio koncerto „Muzika, pakeitusi pasaulį“, akomponavo pianistas Feliksas Zakrevskis.

Tarptautinę savanorių už ekonominę ir socialinę plėtrą dieną Jungtinių Tautų Organizacija pasiūlė minėti 1985 m. Ši diena skirta supažindinti visuomenę su savanorių tarnybomis ir skatinti žmonių norą įvairiose srityse pasiūlyti savo paslaugas – ir savo šalyje, ir užsienyje.

2022-uosius Seimas paskelbė Savanorystės metais. Taip siekta ne tik pažymėti savanorystės įteisinimo Lietuvoje dešimtmetį, bet ir atkreipti dėmesį į visuomenės įsitraukimo į savanorišką veiklą svarbą ir savanorių indėlį prisidedant prie Covid-19 pasekmių suvaldymo.

reklama

Taip pat skaitykite