Nerūkyti nieko nekainuoja

Šios dienos proga VšĮ Kėdainių PSPC Psichikos dienos skyriuje parengtas stendas, kuriame pateikta informacija, kas yra tabakas, kokia jo sudėtis, koks yra tabako sudedamųjų dalių poveikis organizmui. Rasite 10 priežasčių, dėl kurių turėtumėte atsisakyti rūkymo.

Tabakas (isp.tabaco) – vienmetė ir daugiametė žolė arba krūmas Nicotiana; paplitęs daugiausia Amerikoje ir Australijoje; daugelyje šalių auginamas kaip narkotinis, dekoratyvinis augalas. [Tarptautinių žodžių žodynas,1985].

Cheminė perdirbto tabako sudėtis:

2 – 4 % nikotino,

5 – 20% angliarūgščių,

4 – 12% baltymų,

5 – 15% organinių rūgščių,

7 – 12 % dervų,

0,1 – 1,5 % eterinių aliejų.

Tabako sudedamųjų dalių poveikis organizmui

Širdies ir kraujagyslių ligos nusineša daugiausia gyvybių, daug ligonių lieka neįgalūs. Šių ligų naštą galima sumažinti pakeitus gyvensenos įpročius. Vienas iš pagrindinių veiksnių, turinčių įtakos širdies ir kraujagyslių ligoms yra rūkymas.

Tabako dūmai kenkia ne tik pačiam rūkančiajam, tačiau pasklidę aplinkoje įtakoja kitų asmenų sveikatą.

Tabako dūmai aplinkoje kasmet nusineša maždaug 600 tūkst. žmonių gyvybių, o beveik trečdalį šių aukų sudaro vaikai, teigia Didžiojoje Britanijoje leidžiamas medicinos žurnalas „The Lancet“. Kitaip nei „gyvenimo būdo“ sukeliamų ligų aukos, kurių sveikatą labiausiai lemia jų asmeninis pasirinkimas, kenčiantys nuo pasyvaus rūkymo sumoka didžiausią kainą už kitų žmonių, dažniausiai šeimos narių, žalingus įpročius.

Rūkymas sukelia priklausomybę nikotinui:

Psichologinė – tai sąmoningai nevaldomas įprotis.

Fizinė – sunkesnė, nes rūkant staigiai ir gausiai išsiskiria dopaminas, suteikiantis laikiną malonumą. Jei surūkius cigaretę, norisi antros, o rytinė cigarėtė tampa poreikiu, priklausomybė fizinė.

Apie 70 proc. visų rūkančiųjų norėtų mesti rūkyti, dauguma jų yra bent kartą tai bandę, tačiau tik 1 – 5 proc. bandžiusiųjų savarankiškai mesti pavyko nerūkyti ilgiau nei metus. Todėl rūkantiesiems yra reikalinga dvejopa pagalba: vienus reikia skatinti mesti rūkyti ir stiprinti jų motyvaciją, kitiems, jau norintiems ir pasiryžusiems mesti, reikalinga įvairaus pobūdžio medicininė ir psichologinė pagalba.

Rūkymas – brangus malonumas

Pamėginkite paskaičiuoti, kiek jis jums kainuoja per savaitę, per vienerius metus, per penkerius metus. Turėtumėte pakraupti ir imti graužtis – juk tikrai galite išleisti pinigus naudingiau. Jei norite sužinoti, kiek pinigų sutaupytumėte nerūkydami ar metę rūkyti galite paskaičiuoti pasinaudodami interaktyvia skaičiuokle

Nerūkyti nieko nekainuoja”http://ntakd.lt/images/all/skaiciuokle/skaiciuokle.htm

Ar žinote, kad …

apie 80 proc. rūkančiųjų pradeda rūkyti dar paauglystėje.

Lietuvoje savo „pirmąją cigaretę“ būdami 13 metų ir jaunesni surūko 58 proc. berniukų ir 44 proc. mergaičių.

Lietuvoje bent kartą per savaitę rūko 21 proc. 15 metų amžiaus mergaičių ir 34 proc. to paties amžiaus berniukų.

Priklausomybė nuo nikotino paaugliams išsivysto greičiau nei suaugusiems.

Paaugliams, kurie rūko, gresia 3 kartus didesnė tikimybė pradėti vartoti alkoholį, 8 kartus didesnė tikimybė pradėti vartoti kanapes ir net 22 kartus didesnė tikimybė pradėti vartoti kokainą, lyginant su nerūkančiais paaugliais.

Paauglių rūkymas yra susijęs ir su kitu rizikingu elgesiu.

10 priežasčių, dėl kurių turėtumėte atsisakyti rūkymo

1. Pagerės Jūsų gyvenimo kokybė.

2. Pagerės Jūsų sveikata: pradings kosulys, sumažės dusulys, širdies ir kraujagyslių ligų, plaučių vėžio ir kitų ligų rizika bus mažesnė, nekankins rėmuo.

3. Metus rūkyti, po 10 metų širdies priepuolio tikimybė prilygsta nerūkančio žmogaus širdies priepuolio tikimybei, o plaučių vėžio tikimybė sumažėja du kartus.

4. Naktį geriau miegosite, o dieną būsite žvalesnis ir turėsite daugiau energijos.

5. Pagražėsite ir apsisaugosite nuo ankstyvo odos senėjimo.

6. Sutaupysite pinigų.

7. Jausitės mažiau suvaržytas įvairių draudimų.

8. Nerūkantiems bus maloniau su Jumis bendrauti. Maloniau kvepėsite.

9. Pagerės Jūsų skonio ir uoslės pojūčiai.

10. Jūsų gyvenimo trukmė pailgės 6–8 metais. Pamąstykite, kiek daug įdomaus ir prasminga per tą laiką būtų galima nuveikti.

Parengė Asta Raicevičienė

 

 

 

 

 

Panašios naujienos