Į kasmetinį seminarą, vykusį AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ cukraus fabrike, susirinkę cukrinių runkelių augintojai aptarė praėjusių metų cukraus rinkos aktualijas, susipažino su pristatomais tręšimo, fungicidų naudojimo, naujų veislių bandymų rezultatais.

Saulius Mozeris, AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktorius, šiemet tikisi didesnių gamybos apimčių.

Tradiciškai, prieš pat darbų pradžią susirinkę augintojai iš visos Lietuvos aptarė ne tik ypač sudėtingus praėjusius metus cukraus sektoriuje, bet ir vylėsi, kad ateinantys metai bus palankesni.

„Praėję metai buvo išties sudėtingi, todėl šiais metais tikimės geresnio oro nei pernai, aukštesnio cukringumo, didesnio derliaus. Pastebime, kad cukrinių runkelių augintojų skaičius yra banguojantis ir kintantis – ateina nauji augintojai, kiti, nusivylę – išeina. Augintojams svarbus ir auginamų cukrinių runkelių plotas bei jų kokybė. Be to, mus neramina ir dideli kaštai, kuomet reikia pervežti cukrinius runkelius iš laukų“, – sakė Algimantas Šleževičius, ŽŪK „Kėdainių krašto cukriniai runkeliai“ valdybos pirmininkas.

Seminare dalyvavo ir antros pagal dydį Europos cukraus perdirbimo kompanijos „Nordzucker“ (kurios dalis yra ir Kėdainiuose veikianti „Nordic Sugar Kėdainiai“) atstovas, kuris teigė, kad nors produkcijos kainos šiuo metu yra rekordiškai mažos, šiuo metu vienas svarbiausių įmonės uždavinių – per šį kritinį laikotarpį išlaikyti kuo daugiau cukrinių runkelių augintojų.

„Aišku, su nerimu žiūrime į tai, kas vyksta rinkoje, nes čia situacija yra tokia, kad kainos nukritusios iki labai žemo lygio, jos Europos Sąjungoje yra turbūt vienos žemiausių istorijoje. Tačiau tikimės, kad situacija pasikeis. Mums Lietuvos augintojai yra labai svarbūs: lietuviai yra orientuoti į ateitį, į naujoves, nori eiti į priekį. Esame patenkinti jais“, – sakė seminare dalyvavęs kompanijos „Nordzucker“ žemės ūkio generalinis sekretorius Claus-Friso Gellermann.

Pasak Sauliaus Mozerio, AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktoriaus, praėjusio sezono rezultatai nebuvo labai džiuginantys.

„Praėjusio sezono rezultatai buvo išskirtiniai, bet negalime pasigirti, kad jie buvo išskirtiniai gerąja prasme. Praėjusiais metais buvo ypač lietinga vasara, buvo lietingas ruduo, netgi žiema. Todėl tiek derliaus, tiek runkelių kokybės rezultatai (cukringumas) buvo paveikti išskirtinai sudėtingų klimatinių sąlygų. Dideliais derliais, pagamintais cukraus kiekiais, kitų pagamintų produktų kiekiais mes negalime pasigirti“, – pažymėjo pašnekovas. Pasak S. Mozerio, šiuo metu yra turima 250 augintojų – jų skaičius sumažėjęs (praėjusiais metais žaliavą tiekė 300 ūkininkų), tačiau bendrame kontekste auginimo plotai yra nesumažėję.

„Situacija rinkoje yra sudėtinga, nes cuk­raus kainos nukrito į rekordines žemumas. Tačiau visi gamintojai tikisi, kad situacija keisis. Kalbant apie pasaulinę rinką, taip, kainos yra nukritusios, bet jos kaip greit nukrenta, taip greit ir ir pakyla, todėl cukraus kainos, kokios yra dabar, neleidžia mokėti tokios kainos, kokia būtų palanki augintojams“, – pabrėžė S. Mozeris.

Pasak pašnekovo, AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ praeitais metais pagamino 103 tūkst. tonų cukraus, užpraeitais – 104 tūkst. tonų. „Nors skirtumas ir nėra didelis, tačiau būta metų, kai buvome pagaminę net ir 116 tūkst. tonų. Todėl šiais metais tikimės palankesnių oro sąlygų bei didesnių gamybos apimčių“, – pažymėjo žemės ūkio direktorius S. Mozeris.

Panašios naujienos