Nuo gruodžio 10-osios iki kitų metų sausio 9 dienos Janinos Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje veikia Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui skirta IX tekstilės bienalė „RIBA # 30“.

Kadangi dėl karantino parodos aplankyti gyvai negalima, muziejus-galerija kviečia apžiūrėti ją virtualiai – „Facebook“ paskyroje arba internetinėje svetainėje http://www.jmm-muziejus.lt/.

Dairantis po parodą ne vienam suvirpės širdis, atpažinus savo vaikystės ar jaunystės laikų ženklus, kurie po menininkų prisilietimo kelia prasmines asociacijas, verčia susimąstyti ir net provokuoja. Tarp daugiau nei penkiasdešimties autorių – ir pripažinti, ir nauji vardai. Parodoje dalyvauja ne tik įvairių kartų tekstilininkai, bet ir kitų sričių menininkai (grafikai, tapytojai, videomenininkai), eksponuojantys specialiai šiai parodai sukurtus darbus.

Štai ką apie parodą rašė menotyrininkė Lijana Šatavičiūtė-Natalevičienė:

Šios tekstilės bienalės idėja grindžiama mintimi, kad valstybė, kaip ir žmogus, išgyvena vaikystės, jaunystės ir brandos amžių, kurį skiriančios ribos žymi jau kitą, analitinį, aplinkos ir egzistencijos vertinimą. „RIBA # 30“ nėra formali pagarbos duoklė atkurtos šalies jubiliejui. Ji skirta apmąstyti ribines valstybės raidos atkarpas bei laiko ir ribų poveikį žmogaus gyvenimui. (…)

Į ribos kaip skirties tematiką menininkai žvelgia plačiai, kurdami prasmines asociacijas, poetines metaforas, medžiaginius ir technologinius akibrokštus, neretai provokuodami ir stebindami tradicijų ir inovacijų sampynomis. Parodos dalyviai mąsto apie žmogui ir valstybei kylančius iššūkius – paliečia ekologijos, emigracijos, geopolitinės situacijos, pasaulinės pandemijos ir karinių grėsmių tematiką, iš asmeninių patirčių gvildena ribos ir takoskyros svarbą savo kūryboje, mąstysenoje ir privačioje aplinkoje. Parodos dalyviai neabejingi skirčiai tarp ribos ir užribio, ne tik savo (šeimos, genties, bendruomenės), bet ir kito (svetimo) išgyvenimams. Juk erdvės skiriamosios ribos dalija ne tik vietos atkarpas, bet ir socialines grupes.

Tas pats objektas skirtingame laike, dabarties ir istorijos simboliniai ženklai, prieš daug metų nešiotas drabužis, kūriniai iš antrinių žaliavų, moterų, patyrusių smurtą, istorijos, papasakotos rankdarbių fragmentais – tai tik dalis problemų, jaudinančių parodos autorius. Priklausomai nuo sumanymo, renkamasi raiškos forma – nuo asociatyvios bedaiktės iki realistinės plastikos ir figūratyvo. Pasakojimai pasižymi skirtingomis intonacijomis – ramiu, sukauptu, racionaliu, poetiniu ar pašaipiu, net groteskišku tonu. Kūriniai išsiskiria individualiu autorių stiliumi ir technikų įvairove: klasikinės tapiserijos ir instaliacijos, rankinis ir žakardinis audimas, siuvinėjimas rankomis ir kompiuterinėmis mašinomis, mišri technika ir tapyba, fotografija ir videomenas, įprastos ir inovatyvios medžiagos. (…)

Kviečiame pasidairyti po galerijos sales paspaudus šią nuorodą: https://www.youtube.com/watch?v=aIc2gs5iCUQ

„Kėdainių mugės“, Janinos Monkutės-Marks muziejaus-galerijos inf.

Panašios naujienos