Moterys savo švytėjimo viršūnėje. Spindinčios grožiu, elegancija, jaunyste, branda, išmintimi, santūrumu ar gaivališkumu. Nuo sienų žvelgiančios taip įtaigiai, lyg būtų įminusios giliausias visatos paslaptis. Pasigėrėti, kaip atsiskleidžia vidinis ir išorinis moters grožis kraštiečio fotomenininko Vaidoto Grigo fotografijose kviečia Daugiakultūris centras. Jame, pirmą kartą Kėdainių mieste, sausio 17 dieną atidaryta moterų grožio ekspertu vadinamo kūrėjo paroda „Moterų visata“. Šią parodą dar galite suspėti pažiūrėti iki vasario vidurio.

Kūrybos tema – moterys

Moterys – iš Šėtos kilusio fotomenininko V. Grigo kūrybos pagrindinė tema. „Džiaugiuosi, kad naujus metus pradedame tokia nuostabia, šilta, be galo profesionalia paroda apie mus – moteris“, – pristatydama autorių ir jo darbus prisipažino Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūrio centro vadovė Audronė Pečiulytė.

V. Grigas – daugiau kaip pusšimčio personalinių parodų autorius, sukūręs apie 500 žurnalų viršelių, išleidęs keletą fotografijų albumų ir sukūręs įsimintinų nuotraukų ciklų. Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys, vienas iš Lietuvos spaudos fotografų klubo įkūrėjų, Lietuvos meno kūrėjo statusą turintis fotomenininkas neatsitiktinai vadinamas moterų grožio žinovu: jis yra mados, modelių ir grožio konkursų fotografas, 1997–2008 m. fotografavo žurnalui „Stilius“. Fotomenininkas taip pat dėsto universitetų studentams.

Kėdainiuose pirmą kartą surengta paroda „Moterų visata“ apima dvidešimties metų kūrybos laikotarpį. Ankstyviausia fotografija šioje parodoje – ponios Almos Adamkienės portretas 1998 metais, o kelionę moterų pasaulio erdve ir laiku tarsi užbaigia šios elegantiškiausios šalies damos nuotrauka, daryta 2018 m. projektui „Go red for women“.

Nuo mados iki sveikatos

Parodoje eksponuojamos fotografijos iš ciklų „Rūta“, „Kūnas kaip drobė“, „Moterys“, „Mados metamorfozės“, „Šypsenos kodas“, „Ievos dukterys“, „Go red for women“. Beje, pastarąjį ciklą, kuriuo siekiama atkreipti dėmesį į moterų sergamumą širdies ligomis, V. Grigas vadina prasmingiausiu savo kūrybiniu projektu. Jo idėją įkūnija raudonos spalvos suknelėmis vilkinčios arba kitokiu raudonos spalvos akcentu pasipuošusios žinomos, tituluotos ar paprastos šalies moterys. Dėmesį patraukia tamsiai vilkinčios olimpinės šaudymo į skriejančius taikinius čempionės Dainos Gudzinevičiūtės nuotrauka. Pasirodo, sportininkė, sutikusi dalyvauti projekte, fotografui atskleidė nedėvinti raudonų suknelių, jai ši spalva nepatinkanti. „Paklausiau, ką ji turi raudonos spalvos. Atsakė, kad raudonų šovinių! Pasakiau, kad juos atsineštų, ir štai, išėjo puiki fotografija“, – šypsosi V. Grigas.

Pasak projekte dalyvaujančio fotomenininko, Lietuvoje nuo širdies ligų kasmet miršta 13 tūkst. moterų, o iš šimto Lietuvoje nuo širdies ligų mirusių žmonių 65 yra moterys. „Mitas, kad infarktai – vyrų liga. Kai moteriai suskausta širdį, mes sakome – tiek to, susijaudino, pavargo, moterys jautrios, praeis. Nepraeis. Nuolat raginu žmones pasirūpinti savo ir artimųjų sveikata. Jei šis projektas padės išgelbėti gyvybes – tai bus geriausias atpildas man“, – pabrėžė pašnekovas.

Pasiekė ir Kėdainius

Praėjusiais metais paroda „Go red for women“ buvo surengta Šėtoje, iš kurios fotomenininkas yra kilęs. O iki Kėdainių miesto parodų erdvių V. Grigo fotografijos keliavo ilgai – dar nuo pažinties su Janina Monkute-Marks, kuri 2000-aisiais dalyvavo atidarant fotografo darbų parodą Šėtoje ir pasiūlė surengti parodą jos kuriamame muziejuje-galerijoje. „Pasikeitėme telefono numeriais, bet viskas taip ir baigėsi, paskui intensyviai dirbau spaudoje, nebuvo ir laiko. Mintis surengti šią parodą gimė bekalbant su Audrone Pečiulyte, Daugiakultūrio centro vadove, su kuria esame tikri kraštiečiai – abu iš Šėtos“, – pasakojo V. Grigas, pabrėždamas, jog didžiuojasi kilęs iš Kėdainių krašto, Radvilų miesto.

Prieš objektyvą kiekviena moteris – žvaigždė

Parodoje eksponuojami darbai traukia akį savo elegancija, spalvų ar charakterių ryškumu, išbaigtumu, iki smulkmenų apgalvotomis detalėmis. Visos moterys čia – skirtingos, įkūnijančios skirtingus tipažus, kiekviena ypatinga, žavi, nepakartojama. Kaip tai pavyksta? Pasak paties autoriaus, gyvenime, bet kokioje jo sferoje, svarbiausia yra harmonija, fotografijoje – taip pat. „Fotografijoje svarbu ir moters išvaizda, ir charakteris, ir aplinka. Portreto fotografijoje yra 50 proc. fotografavimo ir 50 proc. psichologijos, o fotografuojant moters portretą kartais gali būti ir 99 proc. psichologijos“, – moters portreto fotografavimo subtilybėmis dalinosi V. Grigas.

Pasak fotomenininko, labai svarbus elementas yra pagarba žmogui. „Kiekviena moteris, atsidūrusi prieš objektyvą, man yra modelis, „žvaigždė“, ji yra tuo metu vienintelė, nepakartojama, nuostabiausia, ir mano tikslas – ją atskleisti, atvaizduoti jos emociją, nuotaiką. Mano darbas – sukurti tam tinkamą atmosferą“, – sakė parodos autorius.

Tad šią parodą tikrai verta aplankyti ne tik tikintiems, kad „grožis išgelbės pasaulį“, bet ir ieškantiems optimizmo, pozityvumo. „To negatyvumo ir taip visur yra daug. Yra gal, kas piktybiškai skleidžia tą negatyvumą, formuoja blogą įvaizdį, skleidžia blogą nuotaiką (…) Bet mes, kaip tauta, kaip valstybė, turime labai daug teigiamų dalykų ir turime, kuo didžiuotis, – sakė fotomenininkas. – Per fotografiją, per vaizdą stengiuosi pateikti savo požiūrį. Žinoma, labai reikalinga ir socialinė fotografija, kurioje keliamos socialinės problemos. Aš sukurtas kitokiai fotografijai, parodyti gyvenimo grožį.“

„Kėdainių mugės“ inf.