Finansų ministrė Gintarė Skaistė aiškina, kad fosforo trąšų gamykla „Lifosa“ veiklą vykdyti gali, o tai priklauso nuo įmonės vadovybės sprendimų. Pasak jos, dėl kiekvieno sandorio įmonė turi kreiptis į laikinąjį administratorių, kuris sprendimus priima „gana sparčiai“.

„Sprendimą dėl įmonės tolimesnės veiklos bet kokiu atveju turi priimti įmonės vadovybė. Jie tą atsakomybę turi. Veiklą įmonė vykdyti gali, jie dėl kiekvieno sandorio turi kreiptis leidimo į laikinąjį administratorių. Naujasis laikinasis administratorius gana sparčiai sprendimus priima, tai įmonė veiklą vykdyti gali”, – trečiadienį žurnalistams teigė G. Skaistė.

„Jeigu jie apsispręstų kitaip, jie būtų kitais argumentais vedini. Kiek žinau, su laikinuoju administratoriumi darbas vyksta ir leidimai sandoriams yra išduodami per vieną dieną. Jeigu įmonė turėtų kitokius sprendimus, ji darytų juos vadovaujantis argumentu ne kad kažkas jiems trukdo dirbti, o kitais dalykais”, – akcentavo ji.

ELTA primena, kad liepos 3 d. „Lifosą“ valdanti Rusijos kapitalo grupė „EuroChem“ pranešė, jog bendrovė gali būti laikinai konservuojama, o su šalies valdžia nepavykus sutarti dėl jos veiklos normalizavimo bus konsultuojamasi dėl gamyklos likimo apskritai. Konservavimo metu dalį darbuotojų žadama išsaugoti.

Taip nutarta po daugiau kaip metus trunkančių tiekimo grandinės sutrikimų ir amoniako trūkumo, Vyriausybei pritaikius „Lifosai“ sankcijas ir paskyrus laikinąjį administratorių.

Reaguodami į šį galimą konservavimą, liepos 26 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ ir „Lifosa“ nepriklausoma profesinė sąjunga prie Vyriausybės surengė mitingą. Jame dalyvavę profsąjungos nariai reikalavo apsaugoti bendrovę nuo uždarymo, bei švelniau jai taikyti tarptautinių sankcijų taisykles.

100 proc. „Lifosos“ akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai bendrovei „EuroChem Group“, kurios 90 proc. akcijų valdo Kipro įmonė „AIM Capital“ – ji iki karo Ukrainoje priklausė oligarchui Andrejui Melničenkai, o šiuo metu jos naudos gavėja yra verslininko žmona Aleksandra. Jie abu įtraukti į Europos Sąjungos sankcionuojamų asmenų sąrašą.

„Lifosos“ valdybos pirmininkas Marcas Hechleris birželio pradžioje teigė, kad gamyklos ateitis priklausys nuo to, ar ji galės būti „EuroChem“ grupės tiekimo ir pardavimų grandinės dalimi, tačiau Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotojas Gintautas Paluckas tuomet sakė, kad toks variantas neįmanomas.

„Lifosos“ vadovas ir jos akcininkės „EuroChem“ darbuotojas Andrijus Savčukas birželį sakė, kad dėl daugiau nei metus trunkančių apribojimų bendrovė jau prarado apie 100 mln. eurų pajamų.

„Lifosa“ pernai uždirbo 30,3 mln. eurų grynojo pelno – keturis kartus mažiau nei 2021 metais (120,7 mln. eurų), bendrovės pajamos sumažėjo beveik perpus – iki 274,5 mln. eurų (2021 metais – 526 mln. eurų).

Įmonėje, „Sodros“ duomenimis, rugpjūčio 1 d. dirbo 905 darbuotojai.

ELTA

(Viršelio nuotr. – „K. m.” archyvo / fotografas Rolanas Valionis)

Panašios naujienos