Liepos 22–23 dienomis Kėdainių rajono M. Daukšos viešosios bibliotekos kiemelyje skambėjo 6-tojo dainuojamosios poezijos festivalio „Ant Nevėžio kranto 2022“ akordai.

Džiaugėsi atlikėjais ir geru oru

Festivalio iniciatorė ir organizatorė Laima Žilytė pasidžiaugė, kad nė vieno tradiciniu tapusio dainuojamosios poezijos festivalio nebuvo sustabdžiusi net pandemija, mat pernai ir užpernai pavyko festivalį surengti tomis dienomis, kai dar galima buvo rengti viešuosius renginius, žiūrovams laikantis atstumų ir t. t.

,,Festivalis vyksta per patį vidurvasarį, mums visad labai pasiseka ,,užsakyti“ gerą orą, nors liūtys pasitaikydavo ir prieš tai, ir po to. Ir šio šeštadienio popietę ir vakarą galime džiaugtis nuostabiu oru. Tradiciškai norime, kad festivalį pradėtų jaunimas.

Festivalio iniciatorė ir organizatorė Laima Žilytė (iš kairės) ir bibliotekos direktorė Virginija Grigorjevienė.

Šiais metais festivalį pradėjo kėdainietė Agnė Virkutytė. Po to, įsibėgėjant festivaliui ir į jo pabaigą, stiprėja atlikėjai pagal patirtį, pagal sugebėjimus ir muzikos brandumą. Negalėčiau išskirti nė vieno atlikėjo, kuriuo norėčiau labiausiai pasidžiaugti. Manau, kad pandemija mus išmokė kitaip daug ką vertinti, aš iš kiekvieno, stovinčio scenoje, jaučiu begalinį nuoširdumą, tikrumą“, – džiaugėsi festivalio nuotaika, kėdainiečių bendryste ir atlikėjais L. Žilytė.

Kaip sakė L. Žilytė, šiais metais pakeista scenos vieta – ji buvo pastatyta tiesiog ant Nevėžio kranto, o žiūrovams buvo patogiau ir dėl to, jog saulėtą dieną jie visi atsidūrė šešėlyje.

Skambėjo ukrainietiškos dainos

Penktadienio vakarą buvo šiltai sutiktas bardas Vygantas Kazlauskas, atliekantis dainas pagal iškilių Lietuvos poetų eiles, akomponuojant akordeonistui Tadui Motiečiui. Pasirodė Kėdainių–Krakių jaunimo grupė ,,Šviesiai tamsūs“. Karantino metu susibūrusi grupė yra gilių tekstų ir elektroninės muzikos mišinys. Visi grupės nariai – Valentinas Abarius, Dominykas Dubinka, Pijus Cechanavičius, Simas Astrauskas, Mantas Dirda, Jonas Stankevičius – scenoje kartu jau keletą metų. Tačiau prireikė nemažai laiko, kol skirtingą muziką mylintys draugai pagaliau sujungė jėgas vienam tikslui – drąsiai būti šviesiai tamsūs.

Antrąją festivalio dieną pradėjo kėdainietė Agnė Virkutytė. Po jos festivalyje dainavo Rimma Volosevič, atvykusi iš Ukrainos. Ją kėdainiečiai jau girdėjo šiais metais vykusios Gatvės muzikos dienos renginyje. Festivalyje Rimma ukrainietiškai padainavo dvi dainas apie meilę. Po jos pasirodymo kiemelyje susirinkę žiūrovai skandavo ,,Slava Ukraini! Heroiam slava!“.

Dėkojo ir žiūrovams

Festivalyje pasirodė atlikėjai iš Raudondvario, Šiaulių, Jurbarko, Vilniaus, Raseinių, Jonavos, net Olandijos.

,,Noriu padėkoti, kad mes esam čia. Jūs esat nuostabi publika. Ačiū visam kolektyvui, kuris ruošė šį gražų festivalį, labai gera buvo čia būti. Norėčiau paploti jums, mieli žiūrovai, be jokios abejonės jaučiame jūsų buvimą. Mes tikimės, kad susitiksim dar ne kartą“, – po pasirodymo sakė Vilija iš grupės ,,Jonas ir JieDu“ (Klaipėda).

Kiekvienam atlikėjui įteikta ,,Daumantų LT“ pagardų. Nuotraukoje – Vilija iš grupės ,,Jonas ir JieDu“.

Kūrybines, muzikines, poetines pajautas sujungė Jonas Baltokas ir „JieDu“ – tai Vilija ir Ramūnas Šepučiai, Klaipėdos pilies teatro aktoriai. Jiedu drauge ir gyvenime, ir scenoje. Visi trys sako, jog svarbiausia, kad klausytojas taptų jų muzikinių šėlionių dalimi. Pasak jų, gebėjimas kurti – tai dovana ir suvokimas, kad esi. O muzika ir žodis – du dalykai, galintys įrodyti tą buvimą.

Skambėjo muzika ir eilės

Vakarą vainikavo vyresniosios kartos kėdainiečių ypač laukiamas Lietuvos bardas, dainų autorius ir atlikėjas, kultūros veikėjas, verslininkas Kazimieras Jakutis, kuris atvyko su grupe. K. Jakutis pats rengia festivalius autentiškoje savo sodyboje Pagulbyje (Molėtų r.). Dar daugiau žiūrovų pritraukė ypač dvasingas aktoriaus Jokūbo Bareikio pasirodymas.

Vėlų vakarą prie degančio laužo šviesos vyko naktiniai skaitymai ,,Šimtmečio dialogas. Dedikacija Sigitui Gedai ir Maironiui“. Jų kūrybą interpretavo žinoma aktorė Virginija Kochanskytė. Klasikinę muziką gitara grojo Algimantas Pauliukevičius.

Šiltai buvo sutiktas bardas Vygantas Kazlauskas su akordeonistu Tadu Motiečiumi.

Vakaro pabaigoje autorinę poeziją skaitė Kėdainių krašto literatai bei svečiai, vienas iš jų – žemietis Valdas Daškevičius.

Dėkota festivalio rėmėjams

,,Šis festivalis yra vienas iš startinių renginių, pasitinkant gražų Kėdainių 650- ąjį jubiliejų. Koks būtų festivalis, jeigu mes neturėtume rėmėjų? Aš negaliu atsidžiaugti tuo, kad Kėdainių verslininkai supranta žodžio, muzikos, poezijos reikšmę. Ir šiais metais mes turime rekordinį rėmėjų skaičių – net 14“, – sakė bibliotekos direktorė Virginija Grigorjevienė.

Organizatoriai padėkojo rėmėjams: Kėdainių rajono savivaldybei, UAB ,,Josvainių gėlės“, UAB ,,Laumetris“, bendrovėms ,,Daumantai LT“, ,,Eco standartas“, ,,Iškabų cechas, ,,Linėja transport“, ,,Krekenavos agrofirma“, ,,LTP Texdan“, „Šušvės alus“, Kėdainių krašto kredito unijai, ūkininkams Laimai ir Šarūnui Šiušėms bei Jūratei Jodeikienei.

Kiekvienam festivalio atlikėjui įteiktas UAB ,,Laumetris“ pagamintas suvenyras su bibliotekos ir festivalio logotipu, o ,,Daumantų LT“ skonio meistrai dovanojo pagardų.

A. Raicevičienės nuotraukos

Titulinė nuotrauka: Dainų autorius ir atlikėjas, kultūros veikėjas, verslininkas Kazimieras Jakutis su grupe.

Panašios naujienos