Šeštadienį, gegužės 13 d. nuo 18 val. iki vėlyvo vakaro Janinos Monkutės-Marks muziejaus-galerijos kiemelyje, pirmą kartą po šio muziejaus perdavimo Kėdainių krašto muziejui, šurmuliavo Europos muziejų naktis 2023 dalyviai. Čia jaukiose erdvėse vyko improvizacinis pleneras, veikė įvairios kūrybinės dirbtuvės, kuriose galėjo dalyvauti ir vaikai, ir suaugusieji, o renginiui įsibėgėjus, visų nuotaiką pakėlė gaivus energijos pliūpsnis – grupės ,,The Swamp Shakers“ iš Latvijos pasirodymas.

Muziejaus naktis – 19-tą kartą

Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis teigė, kad šis pastatas tuometiniam Kėdainių krašto kraštotyros muziejui atiteko maždaug apie 1967 m. ir jam priklausė iki 2000-ųjų. Po to daugiau nei dvidešimt metų čia veikė J. Monkutės-Marks muziejus-galerija. Šis muziejus čia ir yra, tačiau tai yra naujas, septintasis Kėdainių krašto muziejaus filialas. Pats Rimantas Žirgulis maždaug prieš 35 metus pradėjo čia savo muziejininko karjerą ir beveik ketverius metus čia dirbo.

,,Žmonės galbūt galvoja, kad J. Monkutės muziejus uždarytas, kad čia neveikia jokios parodos. Muziejus veikia, vyksta parodos, kurias galima lankyti kol kas nemokamai ir ateityje čia bus daug įvairių gražių parodų. Bet šiandien turime Muziejų naktį. Nuo 2005 metų Lietuvoje Europos muziejų naktis yra pažymima, suskaičiavau, kad šiemet 19-tą kartą. Ir mes Kėdainiuose tą dieną darydavome renginius kartu su Janinos Monkutės-Marks muziejumi.

Dažniausiai pavakare prasidėdavo renginiai čia, o jau vėliau veiksmas persikeldavo į kitą Kėdainių muziejaus filialą – Daugiakultūrį centrą, patį muziejų ar Evangelikų reformatų bažnyčią. Tačiau šiemet stengiamės viską koncentruoti čia, norėjome, kad ateitų žmonės į šitą gražią teritoriją, erdvę, pabūtų, praleistų laiką įvairiuose edukaciniuose užsiėmimuose. Čia galima rengti ir pikniką ir ruoštis žiūrėti Euroviziją, bet pirmiausia pasiklausyti labai smagių latvių grupės senovinių melodijų“, – sakė Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis.

Vyko meninės dirbtuvės

,,Labai džiaugiamės, kad tradiciškai gegužės mėnesį į Janinos Monkutės-Marks muziejų sugrįžo Muziejų naktis. Taip kaip ir anksčiau, džiaugiamės, kad karantinas baigėsi ir Muziejaus naktis gali vėl vykti“, – pasidžiaugė Janinos Monkutės-Marks muziejaus-galerijos vadovė Asta Fedaravičiūtė-Jasiūnė.

Šeštadienio vakarą kėdainiečiai galėjo dalyvauti įvairiose meno dirbtuvėse, kurios kartu su partneriais ir savanoriais buvo surengtos muziejaus kiemelyje. Veikė grafikos dirbtuvės, kurias rengė Kėdainių dailės mokykla. Tekstilės dirbtuvėje buvo galima pasigaminti įvairiausių apyrankių keliais rišimo būdais, išbandyti makrame techniką, kurios kaip visuomet kantriai mokė žinoma Tradicinių amatų centro Arnetų namų tautodailininkė, tradicinių amatų meistrė, juostų pynėja Loreta Steponavičienė. Mažieji lankytojai galėjo susikurti sau instrumentą – būgnelius ir jį išsimarginti. Taip pat galima buvo pasigaminti žibintus, nes kaip gi Muziejų naktis be žibintų. Didelio populiarumo susilaukė tapyba ant molbertų.

,,Bendradarbiaudami su Mikalojaus Daukšos viešąja biblioteka surengtas pleneras, džiaugiamės, kad turime partnerių, turime savanorių, kurie noriai prisijungia į veiklas. Mažieji dar turėjo galimybę pūsti milžiniškus muilo burbulus, prisiminti vaikystę galėjo ir suaugusieji. O visi atėjusieji galėjo pasidžiaugti šiltu vasaros vakaru. Veiklų nėra daug, jas išdėstėme koncentruotai. Stengiamės atsižvelgti į įvairaus amžiaus publiką, kad kiekvienas rastų sau mėgstamą veiklą“, – pasakojo Asta.

Ruošiamasi naujai parodai

O tie, kurių nedomino jokios veiklos, galėjo prisėsti ant žolės, mėgautis muzika, nors tiesą sakant, ramiai nusėdėti negalėjai, nes užvedanti grupė iš Latvijos savo energija kūrė gerą nuotaiką, dovanojo puikų šou, profesionaliai grodami rokenrolą, džaivą, kantri bei bliuzą.

,,Šiuo metu muziejuje veikia Janinos Monkutės-Marks dovanotų darbų paroda ,,Dovana tėviškei“. Birželio mėnesį bus surengta dovanotų darbų parodą, iš muziejaus fondų – tai, kas buvo dovanota muziejui kitų menininkų. Rugpjūčio mėnesį startuos nauja paroda, kuri šiuo metu rengiama, vyksta derinimo darbai“, – informavo muziejaus vedėja.

Dalyvių įspūdžiai geri

Renginyje sutikta iš Ukrainos, Nikolajevo miesto pernai vasarą atvykusi jauna moteris Alesia pasakojo, kad muziejuje lankosi pirmą kartą ir čia jai labai viskas patinka – buvo ir muziejaus viduje, labai patiko eksponuojami darbai. Sūnus Daniel mėgdavo lankytis menininkų parodose ir Ukrainoje, o jaunesnioji dukra Alisa taip pat pratinama prie meno. Moteris su mažaisiais išbandė beveik visas menines dirbtuves.

,,Stengiausi nepraleisti nė vienos Muziejų nakties, todėl norėjau apsilankyti ir šį vakarą“, – sakė ilgametė Janinos Monkutės-Marks muziejaus narė kėdainietė Vilma Lukošienė.

,,Nepamenu, nuo kurių metų tiksliai esu muziejaus narė, tačiau aktyviai dalyvaudavau visose muziejaus parodose, o taip pat ir Muziejaus nakties renginiuose. Labai džiugu, kad šita tradicija yra tęsiama, kad šitas kultūros židinys puoselėjamas toliau. Nuo 2005 metų čia vykdavo pačios įspūdingiausios Europos muziejaus naktys. Daug visko yra buvę – įvairių atlikėjų ir muzikos grupių pasirodymai, kūrybinės dirbtuvės vaikams, fejerverkai, kiniški žibintai, kurie sutemus būdavo paleidžiami į dangų. Bet dėl ekologijos žibintų bei fejerverkų yra atsisakyta, bet vis tiek džiugina ir geras oras, vykdoma veikla, gyva muzika ir susirinkę žmonės. Labiausiai norėjau išbandyti muilo burbulus, bet tikriausiai trūksta įgūdžių, nes nepavyko taip gerai, kaip pavykdavo mažiesiems muziejaus lankytojams“, – įspūdžiais dalinosi V. Lukošienė.

Panašios naujienos