Penktadienis, 13 birželio, 2025
16.3 C
Kėdainiai
PradžiaIš arčiauEuropoje lietuvės labiausiai išsilavinusios, bet vadovaujančias pozicijas vis dar užleidžia vyrams

Europoje lietuvės labiausiai išsilavinusios, bet vadovaujančias pozicijas vis dar užleidžia vyrams

-

„Tyrimai vis dar rodo, kad vaikinai ir merginos skiriasi įvairių, su lyderyste susijusių indikatorių vertinime. Pavydžiui, mergaičių socialinis pasitikėjimas yra žemesnis, mergaitės pačios daugiau linkusios manyti, kad berniukai yra tinkamesni lyderių pozicijoms“, – sako Lietuvos garbės konsulė Islandijoje.

Anot profesorės, tai viena priežasčių, kodėl tokia reikšminga yra mentorystė.

Prof. I. Minelgaitė atkreipia dėmesį, kad žemesnis pasitikėjimas savimi ir polinkis nesiimti lyderio vaidmens neatsiranda vakuume.

„Mergaitės gyvena visuomenėje, kurioje vis dar girdi komentarus, primetamus stereotipinius vaidmenis, profesinius stereotipus, kurie įtakoja jų savilyderystės ir lyderystės procesus.

Visuomenės požiūris yra iš tiesų be galo svarbus mergaičių ir moterų lyderystės potencialo vystyme.

Mano nuomone, stereotipais neapipintas visuomenės požiūris į moterį lyderę yra vienas svarbiausių prioritetų, siekiant sukurti aplinką, kurioje mergaitės drąsiai sieks savo svajonių, – sako pašnekovė. – O nuostabiausia yra tai, kad be jokių didelių programų, įstatymų, taisyklių prie šio pokyčio kasdien galime prisidėti visi.

Pirmiausia nustodami skirstyti profesijas į vyriškas ir moteriškas. Šiame kontekste manau, kad labai svarbus yra šeimos ir artimos aplinkos pavyzdys.

Jei mergaitės yra drąsinamos šeimoje, turi palaikymą, gali kalbėtis joms rūpimais klausimais, tai jau yra palanki terpė identifikuoti savo tikruosius norus ir tikslus.

O jei dar mergaitės praktikoje mato tiek tėtį, tiek mamą siekiančius savo tikslų – su visomis sėkmėmis ir nesėkmėmis, tuomet ir sveikas požiūris į ilgalaikį tikslų siekimą gimsta.“

Vien standartinio išsilavinimo nepakanka

Prof. I. Minelgaitė atkreipia dėmesį, kad, lyginant su ES šalimis, lietuvės yra priskiriamos prie labiausiai išsilavinusių, o Lietuva taip pat pažangi lyčių lygybės klausime, tačiau vienas iš didžiausių barjerų vis dar tebėra stereotipai, kurie stipriai lemia mergaičių profesinio kelio pasirinkimą. 

„Lietuva per paskutiniuosius 30 metų sukūrė socialinį ir ekonominį stebuklą – kurį socioekonominį rodiklį beimtume, manau, kad tai būtų akivaizdu.

Tačiau net nusileidus nuo statistikos į kasdienybę, pokyčiai akivaizdūs – kaip pasikeitęs yra mūsų požiūris tiek į darbą, tiek į šeimą, tiek į vaikų auginimą.

Kaip daug mokomės, kiek stipriai ieškome ne tik naujovių, bet ir kažkur pasimetusios praėjusių kartų išminties, idant kurtume prasmingus gyvenimus sau ir vaikams.

Šiame kontekste, judėjimas link stereotipų mažinimo profesiniame lauke, manau būtų itin didelė pagalba mergaitėms renkantis savo ateities kelią ir atkakliai siekiant savo pačių tikslų profesiniame kelyje“, – nuomone dalinasi pašnekovė. 

Reikšmingas vaidmuo tenka mentorystei

Suprantama, ne visos mergaitės auga palaikančioje ir stereotipais nesivadovaujančioje aplinkoje, todėl labai reikalingas palaikymas iš šalies, padrąsinančios, įgalinančios ir naudingų įgūdžių suteikiančios iniciatyvos.

Prof. I. Minelgaitė.

Todėl jau prieš kelerius metus I. Minelgaitė prisijungė prie „WoW University“ projekte „Future Heroes“ ir prisideda prie jaunų merginų lyderystės kompetencijų ugdymo. 

„Galimybė matyti kitų, ypač jaunų žmonių, transformacinę kelionę, yra be galo didelė dovana ir įkvėpimas man pačiai. O įkvėpimo stengiuosi semtis kasdien, iš visų situacijų.

Projekte esu inspiruojančios kalbėtojos vaidmenyje. Turiu iššūkį įkvėpti mergaites, perteikiant joms bent dalį savo patirties, tačiau be pamokslavimo.

Savo darbe dažniausiai kalbuosi su įvairaus lygio vadovais. Todėl rasti būdus perteikti žinutę kur kas jaunesnei publikai, ir dar merginų, man yra iššūkis, tačiau labai malonus, – sako pašnekovė. – Žinau, kad šiais laikais jauni žmonės turi begaliniai platų pasirinkimą – kur eiti, ką veikti, kuo užsiimti. Tokioje gausoje pasirinkimų, atsiranda problemą atsirinkti kur kreipti savo energiją.

„Future Heroes“ siūlo itin kompetentingus dėstytojus, mentorius, įdomias užduotis, patyriminį mokymąsi. Manau, kad tai be galo prasminga.“

 Apie „Future Heroes“

„Future Heroes“ programą Lietuvoje organizuoja „WoW University“, bendradarbiaudamas su Šveicarijos filantropiniu fondu „The Ella Fund“ ir „British Counsil“. „Future Heroes“ yra augimo mąstysena grįsta lyderystės ir entreprenerystės/verslumo programa, skirta 14–17 metų mergaitėms, siekiant atskleisti jų potencialą ir sukurti teigiamą poveikį pasauliui.

Anglų kalba vykstančią nemokamą programą sudaro 7 įgūdžių ir mąstysenos seminarai, kuriuos veda žinomi savo srities specialistai ir įkvepiantys pavyzdžiai.

Programa taip pat yra konkursas, kurio metu merginos dirba komandose ir yra vertinamos už savo pažangą. Per 5 mėnesius ir 7 seminarus merginos gali išbandyti savo stipriąsias puses, sustiprinti gyvenimo įgūdžius, ugdyti seserystę ir semtis įkvėpimo iš įvairių pavyzdžių.

Galiausiai merginos gauna unikalią galimybę pradėti savo pirmąjį verslą. Kiekvienas programos metu sukurtas verslas ar socialinė iniciatyva atitinka „Future Heroes“ vertybes ir daro teigiamą poveikį visuomenei. „Future Heroes“ tiki bendruomene, augimu ir pokyčiais.

Pranešimas žiniasklaidai

Taip pat skaitykite