Erasmus+ programos projekto „Cross into the languages“ partneriai iš Turkijos, Graikijos, Slovakijos ir Lietuvos LSU Kėdainių „Aušros“ progimnazijos komanda susitiko Rumunijoje, Satu Mare miesto vokiečių pastoriaus Johann Ettinger vardu pavadintame licėjuje.

Oficialus tarptautinių projekto veiklų atidarymas tema „Pavasario šventės“ – kovo 28 dieną. Jame dalyvavo mero pavaduotojai Gheorghe Stan ir Adelin Ghiarfaș. Satu Mare apskrities mokyklų inspekcijai atstovavo vyriausioji mokyklų inspektorė Anișoara Boitor ir mokyklų inspektorės pavaduotoja Monica Chiș.

ES himnas – septyniomis kalbomis

Dalyviai visą savaitę kartu mokėsi dainuoti 9-ąją Bethoveno simfoniją (Europos Sąjungos himną) anglų, vokiečių, turkų, rumunų, slovakų, graikų ir lietuvių kalbomis.

Dainuoti kita kalba, kurios nesupranti, net tarimo nežinai, iš pirmo žvilgsnio atrodo neįmanoma. Tačiau ir mokytojai, ir mokiniai įveikė šį iššūkį. Septyniomis kalbomis sudainuotas kūrinys sujungė visus į bendrą kultūrų puoselėjimo malonumą, įsuko į kalbų supratimo vingius.

Pirmokai moka tris kalbas

Johann Ettinger licėjuje visi mokomieji dalykai, išskyrus fizinį ugdymą ir muziką, dėstomi vokiečių kalba.

Ne vienas liko nustebęs, kai išgirdo, jog pirmokai šioje mokykloje jau moka ir puikiai valdo net tris kalbas: rumunų, vengrų ir vokiečių, o anglų kalbos pradeda mokytis dar darželyje. Licėjaus mokiniai mus supažindino ir pristatė mokyklą anglų bei vokiečių kalbomis.

Projekto koordinatoriai taip pat dviem kalbomis (projekto veiklose numatyta puoselėti dvikalbystę) aptarė vykdomų veiklų sėkmingumą, numatė tolesnes veiklas, o mokiniai pristatė savo paruoštus darbus „Pavasario šventės mūsų šalyje“.

Trikalbystė – ir mieste

Tylus, ypatingu saugumu pasižymintis Satu Mare miestas, kuriame gyvena rumunų, vengrų ir vokiečių bendruomenės, sužavėjo visus dalyvius. Štai miesto pavadinimą išvysite trimis kalbomis, bažnyčių gausa atitinka kiekvienos bendruomenės poreikius, žavi ir trikalbiai šventiniai plakatai pagrindinėje miesto aikštėje.

O mūsų apžvalginė ekskursija po Satu Mare miestą prasidėjo gaisrininkų istoriniame bokšte. Saulės apšviesta miesto panorama nustebino ne vieną įspūdingais istoriniais statiniais. Puikiai anglų kalbą mokantys Johann Ettinger licėjaus mokiniai supažindino mus ir su kitomis žymiomis miesto vietomis.

Ruošėsi Velykoms

Projekto „Cross into the languages“ dalyviai Satu Mare miesto kultūros centre edukacinėje programoje „Velykų belaukiant“ ne tik pamatė, bet ir patys išbandė įvairias velykinių margučių dažymo technikas, gamino velykinį sūrį, minkė ir kepė „Kürtős“, pasipuošė savo gamybos apyrankėmis iš vilnos, apžiūrėjo kultūros centro ūkyje auginamus gyvūnus. 22 mokiniai ir 9 mokytojai, lydimi Rumunijos koordinatorės Maria Graur, anglų-vokiečių kalbų mokytojo Bogdan Szekely bei gimnazijos mokinių, vyko į Certeze miestelio istorinio paveldo muziejų.

Rumunijos, Turkijos, Graikijos, Slovakijos ir Lietuvos komandas svetingai pasitiko tautiniais rūbais pasipuošusių mažųjų bičiulių pora, kuri visus vaišino pasca ir palinka. Muziejuje lietuviai pasijuto it namie: tie patys senoviniai lygintuvai, audimo staklės ir kt. Tik tautiniai drabužiai priminė, kad tai Rumunija. Muziejaus kieme visi dalyviai susėdo į mišrias grupes. Tobulindami anglų kalbos žinias bendravo ir pynė tautinių raštų apyrankes, ragavo „sarma“.

Linksmos kapinės

Keistas jausmas apėmė išvydus įdomius ir neįprastus paminklus linksmose kapinėse Sapčinta mieste, Šiaurės Rumunijoje, netoli sienos su Ukraina. Vieta garsėja savo spalvingais antkapiais – originaliu ir poetišku būdu pavaizduotais piešiniais ant jų, apibūdinančiais čia palaidotus žmones bei scenas iš jų pačių gyvenimo. Linksmosios kapinės yra tapusios muziejumi po atviru dangumi ir nacionaline turistų traukos vieta.

Istorijos pamoka

Erasmus+ programos projekto „Cross into the languages“ dalyviai džiaugėsi istorijos pamoka Satu Mare miesto muziejuje. Mokiniai išbandė senuosius mokyklinius suolus, o mokytojai – juodąją lentą. Dalyviai VR akinių pagalba rinko puodynes, vaikščiojo virtualiai po istorinio paveldo pastatus. Galiausiai ir patys išbandė puodynių iš juodojo molio žiedimo meną.

Johann Ettinger licėjuje mokiniai papildė septynių kalbų žodyną tema „Pavasario šventės“, o mokytojai tobulino savo kompetencijas stebėdami kolegų rumunų pamokas. O šios tarptautinės draugystės tikriausias įrodymas – mokyklos kieme pasodintas kiekvienos šalies medis. Taip buvo prisidėta puoselėjant ECO sodą – parką, sukurtą skatinant visų pasaulio tautų draugystę, toleranciją ir supratimą.

Gegužę – Graikijoje

Erasmus+ programos projekto „Cross into the languages“ tarptautinių veiklų vykdymas Rumunijoje Satu Mare mieste užfiksuotas parengtoje įsimintiniausių savaitės įvykių kronikoje – skaitmeninių nuotraukų parodoje, kurioje puikiai atsispindėjo šalių panašumai ir skirtumai. Ant popierinių velykinių kiaušinių ir mokiniai, ir mokytojai surašė savo mintis, padėkojo už nuostabiai suorganizuotą projekto veiklų įgyvendinimo savaitę.

Paskutinės veiklos metu dalyviai suprato, kad per savaitę galima susirasti daug naujų draugų, patobulinti savo kalbos žinias, išdrįsti pakalbinti bendraamžį užsienio kalba. Satu Mare miesto Johann Ettinger mokyklos koordinatorė Maria Graur įteikė kiekvienam dalyviui sertifikatą, o tada, valgydami pyragą, Lietuvoje vadinamą „Draugystės“ vardu, ne vienas iš mūsų tikrinosi kalendorių, kada ir vėl susitiks. Gaila, tačiau kitas kartas bus jau paskutinis – susitiksime gegužės mėnesį Graikijoje, Lesbos saloje, Petra mieste.

Ramunė Misiūnienė,

LSU Kėdainių “Aušros” progimnazijos vokiečių kalbos mokytoja, Erasmus+ projekto “Cross into the languages” koordinatorė

(Nuotraukos autorės).

Panašios naujienos