Rugsėjį šalies miškai aidi ypatingomis melodijomis, o tiksliau riaumojimais, kai miškų karaliai – elniai įnirtingai kviečia poruotis pateles. Elniai baubti pradeda rugpjūtį ir liaujasi sulig rudens pabaiga, tačiau intensyviausiai tuoktuvių „dainas“ traukia būtent rugsėjo mėnesį. Šis gamtos „spektaklis“ į miškus sutraukia nemažai smalsuolių. Miškininkai ragina būti atsargiais.

Pasak gyvosios gamtos specialistų, paprastai taurusis elnias laikosi atokiau nuo žmonių, yra ypač atsargus, pajutęs bent menkiausią miško lankytojo ženklą, kaip mat pasišalina. Tačiau rugsėjį patino protą užvaldžius tuoktuvių reikalams, jo budrumas kiek sumenksta, o save gyvūnas išduoda griausmingu, šimtus metrų aidinčiu baubimu. Tuo tarpu elnio patelės, kurių vienas patinas gali turėti ne vieną, yra labai budrios, jos saugo savo patiną, kad šiam nekiltų grėsmės ir jis galėtų susikoncentruoti į giminės pratęsimo darbus bei kovas su kitais patinais.

Valstybinių miškų urėdijos miškininkai, prižiūrintys profesionaliosios medžioklės plotus, prognozuoja, kad tauriųjų elnių ruja piką pasieks antroje rugsėjo pusėje. Prieš rują šių Lietuvos miškų karalių, paprastai gyvenančių nedideliais būriais pagal lytį, elgesys labai pasikeičia – stipriausieji patinai išsirenka teritoriją, kurią ima žymėti ragų karūnomis laužydami medelius ir šakas, palikdami stiprų kvapą, kūną stingdančiu riaumojimu grasindami konkurentams ir viliodami pateles. Šiuo laikotarpiu patinai neėda ir gali prarasti iki 25 proc. kūno masės, tad geriausiai įmitęs ir didžiausia ragų karūna pasipuošęs patinas atkreipia daugiausia patelių dėmesio.

„Rujos metu elniai labai jautrūs, todėl dažnam miško lankytojui nežinant elnių judėjimo kelių, neišmanant šių gyvūnų elgsenos yra pavojinga klaidžioti po mišką be lydinčio profesionalo. Netyčia užklydus į tauriųjų raguočių rujos vietą yra padaroma nemenka žala, nes dažnu atveju elniai iš tokios vietos būna priversti pasitraukti“, – sako Valstybinių miškų urėdijos Dubravos regioninio padalinio girininkas Kęstutis Markevičius.

Norintiems stebėti elnių tuoktuves patariama kreiptis į patyrusius miškininkus ir jų vedamiems organizuotai vykti į mišką, nes taip yra kur kas saugiau nei savarankiškai, nes Lietuvos miškuose prasideda medžioklės sezonas, todėl reikėtų būti itin budriems ir atsargiems.

Parengta pagal Valstybinės miškų urėdijos informaciją

VMU nuotrauka