Trečiadienio vakarą Kėdainių miesto Janušavos g. gyventojai patyrė išgastį, kai namuose pajuto degėsių kvapą. Baiminantis galimos nelaimės nedelsiant skambinta ugniagesiams.
Pranešimas apie tai gautas 20.50 val. Atvykus ugniagesiams rastas virdulys su apsilydžiusiu kaitinimo elementu. Išsiaiškinta, kad mediniame dviejų aukštų, 12×12 m dydžio name, pirmame aukšte dūmų detektorius buvo įrengtas, bet antrame aukšte, kur ir buvo virdulys, detektoriaus nebuvo. Tikėtina, kad problemos dėl virdulio kilo dėl Elektros įrangos įrengimo ir eksploatavimo taisyklių pažeidimo.
Ką svarbu žinoti apie elektrinių prietaisų saugų naudojimą?
Ugniagesiai prašo atkreipti dėmesį į dažniausiai pasitaikančias priežastis, kodėl kyla gaisrai, kuriuos sukelia elektros prietaisai.
Neteisingas elektros įrenginio eksploatavimas. Deja, ne visi vartotojai būna susipažinę su gamintojo parengtomis instrukcijomis, o neteisingai eksploatuojamas įrenginys kelia gaisro pavojų.
Elektros įrenginiai eksploatuojami su pažeista elektros instaliacija. Pasitaiko, kad dėl kažkokių veiksmų yra pažeidžiama elektrinio įrenginio laido izoliacija. Kyla grėsmė, kad toje vietoje gali vykti elektroterminis kaitimas arba trumpasis jungimas, tai gali tapti gaisro priežastimi.
Elektros įrenginiai paliekami be priežiūros. Nemažai žmonių išeidami iš namų palieka elektros įrenginius įjungtus į elektros tinklą, pvz., mobiliųjų telefonų kroviklius. Be to, vertėtų atkreipti dėmesį, kad dauguma elektros įrenginių nėra pritaikyti dirbti nuolatiniu režimu ir jei įrenginys yra paliekamas įjungtas į elektros tinklą, tai laikui bėgant jis pradeda kaisti ir tai tampa gaisro priežastimi.
Elektros tinklo perkrova. Tai irgi dažnas reiškinys.
„Norint išvengti šių nelaimių, reikėtų naudoti elektros įrenginį taip, kaip numato gamintojas, nepalikti elektros įrenginių be priežiūros, naudoti tik techniškai tvarkingus elektros įrenginius. Pajutus specifinį aitrų kvapą iškart išjungti elektros įrenginį iš elektros tinklo. Rekomenduojame nejungti kelių elektros įrenginių į vieną buitinį elektros ilgintuvą. Taip pat nerekomenduojama vienu metu namuose įjungti kelių elektrinių prietaisų, nes kyla grėsmė perkrauti elektros tinklą. Dėl perkrovos elektros tinkle staiga pradeda kaisti laidai ir užsidega jų izoliacija. Apie namo elektros tinklo perkrovimą signalizuoja dažnas elektros automatinių saugiklių išmušimas.
Patariama išjungti nenaudojamus elektros prietaisus iš elektros lizdo, nes palikti budėjimo režimu elektros prietaisai ne tik naudoja elektros energiją, bet gali ir perkaisti. Taip pat reikėtų periodiškai tikrinti, ar nepažeisti, nesusidėvėję, nenutrūkę elektros prietaisų laidai, ar nepažeista izoliacija, pasirūpinti, kad elektros laidai, kištukiniai lizdai, kištukai ar patys elektros prietaisai nesudrėktų.
Pastebėjus gaisrą elektros įrenginyje, jį būtina išjungti iš elektros tinklo ir bandyti užgesinti pirminėmis gaisro gesinimo priemonėmis (gesintuvu, nedegiu audeklu). Jokiu būdu ant elektros prietaiso negalima pilti vandens, jeigu jis yra įjungtas į elektros tinklą. Kiekvienas gyventojas turi žinoti, kur yra jo buto ar namo elektros įvadas, kad galėtų išjungti elektros tiekimą, kilus gaisrui“, – gaisro prevencijos ir suvaldymo veiksmus vardija ugniagesiai.
Specialistai teigia, kad elektros instaliaciją būtina tikrinti ne tik senos, bet ir naujos statybos namuose, nes statybų brokas ar defektai pasireiškia iš karto pradėjus pastatą eksploatuoti. Geriausia būtų kviesti ekspertus, kurie įvertintų, ar nepažeista elektros laidų izoliacija, ar kontaktai yra sandarūs ir pan.
„Kėdainių mugės“, Kauno PGV ir PAGD inf.
Asociatyvi nuotr.