Besiplečiantys turistiniai maršrutai po Kėdainių rajoną kviečia miestiečius, rajono gyventojus bei svečius pamatyti, paragauti, patirti bei sužinoti ką nors nauja apie mūsų kraštą.

Traukos centru tampa praėjusių metų rugsėjį duris atvėrusi kavinė „Josva House“, kurioje įsikūrusi kepyklėlė, svečių namai bei edukacijų erdvės. Apie šį projektą pasakoja Josvainių moterų klubo „Aušra“ pirmininkė Aušra Vaidotienė.

Patirtimi dalijasi ir Krakių bendruomenės centro pirmininkė Daiva Dubinkienė, viena iš 2021 m. itin populiarios žydiškų valgių edukacijos Krakių bendruomenės įkurtoje kavinėje „Svetainė“ rengėjų. Ji pristato ir rekordinio populiarumo sulaukusios edukacijos Ažytėnuose, Mikalojaus Katkaus muziejuje, sėkmės paslaptį.

Kavinės „Josva House“ gimimas

„Mintis turėti savo kavinę Josvainių moterų klube „Aušra“ kilo jau seniai, bet gauti finansavimą maitinti vienišus senelius yra gana sudėtinga. Pastebėjom, kad Josvainių krašte yra nemažai vyresnio amžiaus gyventojų, turinčių vaikų, anūkų, kurie gyvena iš pašalpų, turi žalingų įpročių ir iš tų senų žmonių atima paskutinius pinigus. Tie senoliai tikrai nesikreipia pagalbos. Nors, iš kitos pusės, mes jiems neturėtume padėti. Kaimynai, pažįstami mato, kad yra tokia problema. Nusprendėme, kad reikia mums pačioms ką nors sugalvoti – sukurti socialinį verslą, kad mes galėtume kuo daugiau ne tik vienišiems, bet ir tai socialiai pažeidžiamai grupei padėti.

Josvainių moterų klubo ,,Aušra“ pirmininkė džiaugėsi, kad išsipildė klubo moterų svajonė įkurti kavinę.

Pradžioje būta įvairių minčių, kad pasiimame pirmąjį aukštą ir įsteigiame labdaros valgyklėlę, bet nežinojome, ar pavyks gauti finansavimą. O realybė yra tokia – atėjai pas seną žmogų, vieną kartą atnešei maisto, tai jis ir toliau laukia. Juk nepasakysi, kad pinigų neturi, kad jų neskiria“, – pasakojo Aušra Vaidotienė.

Įsikūrė Josvainių keturmetės mokyklos pastate

„Projektas „Josvainių krašto kultūrinio ir kulinarinio paveldo turistinių maršrutų sukūrimas“ teiktas Kėdainių rajono VVG pagal kaimo vietovių vietos veiklos strategiją, gautas finansavimas ir startavo nuo praėjusių metų rugsėjo 1 dienos. Kavinė „Josva House“ įsikūrė Josvainių gimnazijai priklausančiame buvusios Josvainių keturmetės mokyklos pastate, iš kurio maždaug prieš ketverius metus buvo iškelti mokiniai.

Projekto tikslas – bendradarbiaujant su Josvainių seniūnijos įvairių sektorių dalyviais įkurti turistinių-edukacinių ir viešųjų paslaugų centrą.

Kavinės pastate yra nedidelis konditerijos cechas, kuriame kepami kibinai, mielinės bandelės su varške, obuoliais, keksiukai, pyragai, tradiciniai pyragaičiai, kurių receptai sukurti Josvainių krašto žmonių, niekur kitur tokių nenusipirksi. „Norėjome, kad jie būtų kaip naminiai, be jokių pridėtinių priedų. Kad vaikai galėtų vieną kitą pyragaitį ar bandelę nusipirkti. Darbo dienomis veikiančioje kavinėje galima suvalgyti dienos pietus“, – teigė moterų klubo „Aušra“ pirmininkė.

„Josva House“ produkcija – pienių žiedų skanėstas ir liofilizuoti burokėliai.

Maisto pristato į namus

„Likusį nuo dienos pietų maistą pristatome vienišiems žmonėms į namus. Tikslas ne tik juos pamaitinti, bet svarbu ir pabendrauti, nuvežti į polikliniką, vaistų nupirkti, malkų atnešti, namus patvarkyti. Padedame ne tik seneliams, bet ir daugiavaikėms šeimoms, kurios negali gauti socialinės pašalpos. Mes bendradarbiaujame su Josvainių seniūnija, klausiame, kam galime padėti, ir kuo galime, tuo padedame. Esame ir ukrainiečiams pabėgėliams padėję, ruošę humanitarinius paketus. Maisto gamybai daržoves perkame iš vietos ūkininkų. Nesivaikom akcijų didžiuosiuose prekybos centruose, bet geriau įsigyjame iš savo ūkininkų. Tokiu būdu ir juos paremiame“, – pasakojo šios idėjos sumanytoja.

Įsigijo liofilizatorių

Pasak A. Vaidotienės, rengiant projektą, su Josvainių gimnazijos direktoriumi buvo sutarta, kad čia tam tikromis dienomis ir valandomis galės lankytis Josvainių mokiniai. Apsilankę kavinės virtuvėje galės pasimokyti su profesionalia įranga gaminti maistą. Ką gali žinoti, gal iš tų mokinių kuris nors pasirinks virėjo ar konditerio profesiją.

Parengus projektą ir jį pateikus, prasidėjo karantinas. Kadangi vietos augintojai negalėjo savo produkcijos perdirbti, jie pasiūlė savo išaugintų gėrybių, iš kurių galima būtų išvirti senoliams uogienės ar dar kitaip naudingai panaudoti. Tada gimė idėja nusipirkti liofilizatorių ir taip „pailginti“ vaisių bei uogų gyvenimą. Liofilizavimo paslaugos teikiamos ir vietos gyventojams. Klubo moterys irgi sugalvojo keletą rūšių uogų, vaisių bei daržovių liofilizuoti ir parduoti. „Mūsų tikslas nėra uždirbti, nes, pagal asociacijos įstatymą, pelnas turi būti skiriamas klubo veiklai“, – komentavo klubo vadovė.

Keksiukai bei kiti kepiniai gaminami pagal moterų klubo narių firminius šeimos receptus.

Vyks batų edukacija

„Esame sukūrę edukacinę programą apie batų atsiradimą. Pasirodo, kad pirmas batas rastas prieš 7,5 tūkst. metų prieš mūsų erą. Viena mūsų klubo narė padovanojo mums suvenyrinių batelių kolekciją, kuri eksponuojama kavinėje. Jei namuose kas rastų tokių batelių, mielai lauktume, jau turime ir padovanotų. Už tai gausite puodelį kavos. Norėjosi su Krakių bendruomene ne konkuruoti, bet bendradarbiauti. Žinome, kad ir Josvainiuose labai daug žydų gyvenę. Pagalvojom, kad rajone reikia daugiau turistinių maršrutų sukurti ir daugiau edukacijų pasiūlyti, bet ne konkuruoti. Turime edukacijoms parengtą žmogų, kuris pagal laikotarpius, kuriuos iliustruoja piešiniai bei kiti šaltiniai, supažindins, kokius batus žmonės avėjo. Kai kuriuos iš jų, atkurtus, bus galima apsiauti ir pavaikščioti“, – supažindino pašnekovė.

Populiarėja agroturizmas

Su mūsų rajono įvairių kultūrų augintojais derinamos ekskursijos po vietos agroūkius. Nes yra toks poreikis – agroturizmas Lietuvoje populiarėja. Žmonės nori nuvažiuoti į gėlių, gyvulininkystės ūkį, pasižiūrėti, kaip auginami agurkai, pomidorai.

Kavinė,,Josva House“ Josvainiuose duris atvėrė praėjusių metų rugsėjį.

Atsiliepimai tik geri

Kavinėje sutikta iš „Agrošiltnamių“ papietauti atvykusi moteris sakė, jog čia pietaujanti dažnokai. „Kai turime galimybę atvykti, čia ir pietaujame. Labiausiai patinka aplinka ir maistas. Visada parvežu į namus bandelių ir keksiukų. Pati stengiuosi jų nevalgyti. Kainos normalios, svarbiausia, kad visada skanu ir viskas šviežia. Ypač skanūs cepelinai, blyneliai su įdarais, sriubos“, – teigė ką tik papietavusi Asta.

Šioje kavinėje josvainiškiai užsisako švęsti gimtadienius. Čia galima įsigyti įvairių Josvainiuose spaustų sulčių.

Kavinės barmenė administratorė Ineta pasakojo dirbanti dar neseniai. O ji, gimusi ir augusi Josvainiuose, šiuo metu gyvena Kėdainiuose. „Tiesiog traukė į gimtinę. Tokioje sferoje dirbu pirmą kartą, kol kas patinka, smagu dirbti. Įdomu tai, kad šiame pastate lankiau pradinę mokyklą. Tada eidavau į mokyklą, o dabar – į darbą. Niekada nesitikėjau, kad vietoj klasių čia bus kavinė. Kol kas nusiskundimų tikrai negavome, kas apsilanko – visi labai patenkinti, o svarbiausia, sako, kad maistas kaip pas mamą. Dėl to čia ir atvyksta žmonės, norėdami naminio maisto. Čia galima rasti močiutės kotletukų, cepelinų, keptos žuvies, blynelių, karbonadų. Lankytojų lūkesčius tikrai išpildom. Meniu įvairus, kiekvieną dieną vis keičiasi – galima rinktis iš dviejų–trijų antrųjų patiekalų“, – sakė Ineta.

Galima rasti ir nakvynę

„Kavinėje įdarbintos 3 moterys – konditerė, virėja ir barmenė. Maistas pagamintas su meile, todėl ir daug skanesnis“, – teigė Aušra ir pridūrė, kad, sudarinėjant kavinės meniu, klubo narės siūlė savo šeimos firminius patiekalus, kurie ir atkeliavo į kavinės virtuvę – išbandyti, patikrinti ir pasiteisinę.

Norima, kad kavinė prisidėtų prie Lietuvos gastronomijos turizmo plėtojimo. Ateityje čia bus galimybė paragauti triušienos, vištienos patiekalų, o žaliavos bus perkamos iš pačių augintojų. Taip pat ir daržovės iš vietos augintojų. O šiandien kavinėje galima įsigyti įvairių Josvainiuose spaustų sulčių, pienių žiedų skanėstų, liofilizuotų burokėlių bei vaisių.

Antrame aukšte – svečių namuose – įrengti triviečiai, dviviečiai kambariai – iš viso 11 vietų. Jau yra buvę ir užsakymų. Svarstoma galimybė, nes yra poreikis, kavinėje paragauti mūsų krašto vyno, midaus.

A. Raicevičienės nuotraukos

Titulinė nuotrauka: kairėje – ,,Josva House“ kavinės barmenė administratorė Ineta, gimusi ir augusi Josvainiuose, šiuo metu gyvena Kėdainiuose.

Panašios naujienos