Trečiadienis, 15 sausio, 2025
2.2 C
Kėdainiai
PradžiaKrašto žiniosDžiugina ir rezultatas, ir bendrystė

Džiugina ir rezultatas, ir bendrystė

-

Kėdainių dailės mokyklos Suaugusiųjų studijos tekstilės dizaino programos dalyvių baigiamųjų užsiėmimų atgarsiai, paviešinti socialinėje erdvėje, manau, kad abejingų nepaliko. Baigiamasis užsiėmimas, įvykęs tekstilės dizaino mokytojos Astos Fedaravičiūtės-Jasiūnės sodyboje, bendru dalyvių sutarimu skambiai buvo pavadintas pleneru.

Dalyvės augalais ir dažais išmargino šilko skareles – rezultatas pranoko lūkesčius. ,,Relaksas, kūryba, malonus bendravimas, jauki Astos Fedaravičiūtės- Jasiūnės sodyba, Ingridos Naciuvienės burtai su dažais, užrišimo mazgais, stebuklingu garo puodu…“ – teigė plenero dalyvės, dėkojusios už buvimą kartu, naujus įgūdžius, potyrius, kūrinius.

Ne viena prisipažino jau laukianti rugsėjo, kai vėl prasidės užsiėmimai Dailės mokyklos Suaugusiųjų tekstilės dizaino studijoje.

Suaugusiųjų mokymo programa Kėdainių dailės mokykloje, kuri skirta tiems, kam arti širdies kūrybiški užsiėmimai bei noras patiems kažką meniško pasigaminti – nėra naujiena.

O kas apie tai išgirsta pirmą kartą, Kėdainių dailės mokyklos direktorė Jovita Buinevičienė sutiko papasakoti plačiau.

Siūlo keletą programų suaugusiems

,,Su suaugusiais mes dirbame jau gana seniai, berods nuo 2004 metų, jau beveik dvidešimtį metų. Suaugusiems siūlome tapybos, keramikos, meninės odos ir tekstilės dizaino programas. Šiais metais pasiūlysime – yra toks poreikis, tikimės, kad gausime finansavimą, ir fotografijos programai.

Ypatingai yra paklausi keramikos programa. Ką tik pasibaigusiais mokslo metais turėjome dvi suaugusiųjų grupes ir negalėjome priimti visų norinčiųjų, nes neturėjome tiek ugdymui skirtų valandų.

Norėdami populiarinti keramiką, įsigijome naują keramikos degimo krosnį, kad keramikos mylėtojai galėtų kokybiškiau, greičiau ir ekonomiškiau dirbti.

Taip pat žadame didinti ir šių užsiėmimų mokestį, kadangi dirbant su keramika yra nemažos sąnaudos. Kadangi yra labai daug norinčiųjų, manome, kad keramikos programa bus paklausi ir toliau,“ – teigė Kėdainių dailės mokyklos direktorė Jovita Buinevičienė.

Kūrybiški ir mokytojai

Pasak direktorės, ypatingai kūrybiškai užsiėmimus veda, o mokslo metų pabaigoje ir plenerą surengia tekstilės dizaino mokytoja Asta Fedaravičiūtė-Jasiūnė. Taip pat ir tapybos mokytoja Irina Dima kasmet suaugusiems rengia plenerus – vyksta su mokiniais į gamtą ir ten vyksta tapybos pamokos. Meninės odos užsiėmimai gyvavo gal ketverius metus, paskui tiesiog išsisėmė. Vietoj jos siūloma grafikos programa, kuri pakeis odą. Grafikos technikos mokys mokytoja Inga Čičinskė. Keramikos subtilybių moko mokytojai Mindaugas Mažalis ir Giedrė Nagreckienė.

J. Buinevičienės teigimu, tiems, kas vis dar kūrybiniuose ieškojimuose, galima lankyti du ar tris užsiėmimus pagal tvarkaraštį, svarbu suderinti grafiką. Suaugusiems kaip ir mokiniams užsiėmimai vyksta nuo Rugsėjo 1- osios vieną kartą per savaitę po dvi pamokas, kurių trukmė 45 min.

Prisijungti kviečia nuo rugsėjo

,,Priimame visus norinčius, jeigu yra vietų. Reikia atvykti į Dailės mokyklą, užpildyti prašymą arba užpildyti elektronines prašymų formas. Lankantys Suaugusiųjų programą, kiekvienas turi savo tikslų.

Vieni ateina kažko išmokti, kiti – kažką sau pasigaminti, dar kiti – pabūti bendruomenėje, jaunos mamos – ,,pabėgti“ nuo vaikų – kiekvieno skirtingi tikslai ir kiekvienas pasirenka ir randa mėgstamą veiklos sritį.

Yra tokių suaugusiųjų, kurie vėliau patys individualiai užsiima ta veikla jau savarankiškai, su savo kūrybos darbais dalyvauja parodose.

Šiuos mokslo metus baigė apie 40, nors mokslo metų pradžioje buvo apie 60 Suaugusiųjų studijos dalyvių. Suaugusiųjų judėjimas yra nuolatinis ir natūralus.

Rudenį ir pavasarį, prasidėjus darbams soduose, dalyvių sumažėja, o vėlyvo rudens ir žiemos vakarais dalyvių būna daugiau.

Mokslo metų pabaigoje Dailės mokyklos Mini galerijoje rengiamos suaugusiųjų darbų parodos,“ – skatino kėdainiečius atrasti Suaugusiųjų studiją Dailės mokyklos direktorė.

Susidomėjusiems tekstilės dizainu

Suaugusiųjų studijos tekstilės dizaino mokytoja Asta Fedaravičiūtė-Jasiūnė pasakojo, kad prieš trejus metus kėdainiečiai buvo kviečiami į neformaliojo suaugusių švietimo tekstilės dizaino mokymo programą Kėdainių dailės mokykloje, tačiau nesusirinkus grupei ir vėliau prasidėjus karantinui, programa nebuvo vykdoma. Karantino metu, nuotoliniu būdu įgyvendinus suaugusiems projektą „Tekstilės meno kūrybinė laboratorija“, suaugusiųjų susidomėjimas tekstile jau padidėjo. 

,,Praėjusiais mokslo metais susidarius grupei, tekstilės dizaino programa suaugusiems jau buvo įgyvendinama. Dalyvės – moterys, rinkdavosi vieną kartą per savaitę, po darbų į Kėdainių dailės mokyklą ir ten jau mokėmės įvairių kūrybinių tekstilės paslapčių, įvairių technikų. Daugiausiai kuriami darbeliai, kuriuos būtų galima pritaikyti kasdienoje ar namuose.

Po kiekvieno pusmečio fotografavau sukurtus darbus ir kūriau virtualias parodas. O mokslo metų pabaigoje su programos dalyvėmis sutarėme, kad kūrybinis pleneras gamtoje yra pati geriausia forma pabendrauti neformalioje aplinkoje, kurti ir atsisveikinti iki kitų mokslo metų.

Praėjusių metų plenere išmėginome kontaktinį dažymą augalais ant įvairių tekstilės gaminių: prijuosčių, marškinėlių, tunikų, kojinių, ir pan., o šiais metais jau marginome šilko gaminius – skareles ir šalikėlius įvairiais augalais ir tekstiliniais dažais. Šių metų plenere kūrybinio proceso vadove buvau ne aš, o programos dalyvė Ingrida Naciuvienė. Ji dalijosi savo žiniomis, o mes su malonumu mokėmės,“ – pasakojo tekstilės dizaino mokytoja. 

Kuria ir namuose

Pasak A. Fedaravičiūtės-Jasiūnės, pamokos tekstilės dizaino programoje būna neformalios. Suaugusieji čia ateina gerai praleisti laiko, pailsėti po darbų, susitikti su bendraminčiais ir įgyvendinti savo kūrybines idėjas. Mokslo metų pradžioje aptariama, ką programos dalyviai norėtų kurti, sudėliojamas planas ir per visus metus tos idėjos įgyvendinamos.

Jau tampa tradicija, kad pirmojo pusmečio metu skiriama daugiau dėmesio kalėdinei temai, kuriamos rankų darbo tekstilinės dovanėlės ar suvenyrai artimiesiems, o antrojo pusmečio metu daugiau dėmesio – velykinei tematikai. Taip pat dalyvės dalijasi savo žiniomis, savo atradimais ir taip bendradarbiaudamos visos tobulėja, išmoksta vis naujų dalykų ir tuo džiaugiasi.  

,,Vienos dalyvės kuria tik dailės mokykloje, yra tokių, kurios pagautos įkvėpimo, jau ir namuose kuria papildomai. Tačiau namų darbų čia tikrai nėra. Kiekvienas pasirenka ar kurs papildomai, ar ne.

Pažymių, atsiskaitymų taip pat nėra, tačiau manau, kad žinojimas, jog bus organizuojama paroda (kaip šį pavasarį atidaryta dailės mokykloje) ir kuriama virtuali paroda, galbūt motyvuoja programos dalyves pradėtus kūrinius užbaigti. Taip galime pasidžiaugti puikiu rezultatu,“ – kūrybiniais sumanymais dalijosi mokytoja Asta.

Anksčiau lankiusi vėl sugrįžo

Suaugusiųjų programos dalyvė senbuvė Ingrida Naciuvienė pasakojo, jog Dailės mokyklos Suaugusiųjų studiją lankiusi jau labai seniai, paskui padariusi dešimties metų pertrauką, o pernai vėl pradėjusi lankyti.

,,Pasiilgau bendravimo, be to, noriu kažką naujo sužinoti. Esu lankiusi tekstilės dizaino ir keramikos pamokas. Tekstilė labiau traukia dėl jos pritaikomumo. Pradžioje kai lankiau tekstilę, mes ir gobelenus ausdavome ir aplikacijas darydavome, ir batiką išbandėme, vėlėme vilną sausuoju ir šlapiuoju būdu.

Pastaraisiais metais išbandėme makrame techniką, įvairius siuvimo būdus. Traukia pritaikomumas, kad daug ką iš tekstilės gaminių galima pritaikyti ar prikelti antram gyvenimui. Nusipirkai tekstilinių dažų, nuėjai į parką, mišką, prisirinkai gamtos dovanų ir taip gali atnaujinti rūbą. Jei kažkas nebetinka, gali sukarpyti, panaudoti kitam gaminiui – aš nieko neišmetu,“ – prisipažįsta Ingrida Naciuvienė.

Paklausta, iš kur ji semiasi idėjų ir minčių meniškiems darbams, Ingrida sako, kad galbūt dar iš tų sovietinių laikų, kai parduotuvėse nebuvo to, ko norėjai. Ji pamena, kai nusipirkdavo kojines, jas ardydavo, o iš siūlų megzdavo megztinius.

Kai pritrūksta įkvėpimo, ji perka pamokas internetu, kurių pasiūla labai didelė. Šį, Joninių savaitgalį savo iniciatyva ji žada vykti į Kauno rajoną, kur vyks tekstilininkų pleneras, reiks gaminti 3D darbą, pagal raktinius žodžius, susijusius su Joninėmis.

Patirti dalinasi su kitomis

Tekstilės pamokų metu ji negaili sukauptos patirties ir savo žiniomis mielai dalinasi su kitomis tekstile besidominčiomis moterimis.

,,Man negaila pasidalinti tuo, ką žinau, aš džiaugiuosi, kad kažkas nori mokytis, kad aš galiu užvesti ant kelio, kažką parodyti, pamokyti. Išgirdę žodį veltinis, daug kas galvoja, kad tai veltiniai batai ar šlepetės, bet veltinis gali būti ir labai plonas, vėjyje besiplaikstantis. Su vilna labiau norisi dirbti šaltuoju metų laiku, o vasarą, naudoti kitas priemones. Įvairios informacijos kūrybiniams darbams internete pilna, bet labiausiai traukia būti čia dėl bendravimo, pasidalinimo kūrybinėmis idėjomis, su visomis dalyvėmis labai susidraugavome,“ – pasakojo I. Naciuvienė.

Mokymų užbaigimui, Ingrida mokė kaip nusidažyti balto šilko šalikėlį. Moterys prisirinko žolynų, augalų lapų, juos atitinkamai sudėliojo ant balto audinio, padažė šilko dažais, stangriai suvyniojo, kaitino garuose ir štai – originalus šalikėlis. Pati Ingrida šalikėlį dažė paparčių lapais, kuris itin tiks Joninių vakarui. Pasak Ingridos, pavyko originalus gaminys, nes antrą kartą tokio nepavyktų pakartoti.

Gerai praleisti vakarai ir rezultatas Bajorūnė

Verslininkė Irma Bajorūnė, lankanti tekstilės dizaino pamokas dalijosi savo kūrybiniais pasiekimais ir šiltai atsiliepė apie atmosferą tekstilės dizaino studijoje.

,,Tik pora valandų per savaitę – o kiek naujų įgūdžių, malonaus bendravimo, kūrybinių idėjų! Tai suteikia Dailės mokyklos suaugusiųjų tekstilės studija. Gerai praleisti vakarai, be to, dar ir apčiuopiamas rezultatas: savo rankomis sukurti darbeliai.

Užsiėmimuose išbandėme įvariausias technikas: šibori, makrame (skamba kaip burtažodžiai, bet iš tiesų tai mėgėjui „įkandami“ darbai), kūrėme sapnų gaudykles. Keli užsiėmimai buvo skirti vėlimui. Čia studijos vadovei Astai Fedaravičiūtei- Jasiūnei talkino studijos narė Ingrida. Jos padedamos nusivėlėme šiltas jaukias kepures, pirštines. Kaip maži vaikai džiaugėmės žaisminga paveikslėlių perkėlimo ant audinio technika.

Studijos narės Mildos padedamos derinome nėrimą su oda, rezultatas – dailios dėžutės. Mokslo metus vainikavo pleneras mokytojos Astos sodyboje. Iš jo grįžome su spalvingomis šilko skarelėmis, kurias nusimarginom čia pat skintais augalų lapais ir tekstiliniais dažais. Šįkart darbams vadovavo Ingrida, pati jau profesionaliai įvaldžiusi įvairius šilko dažymo metodus.

Ištrūkti iš „namai-darbas“ rato, jaukiai bendrauti su tokius pat pomėgius turinčiais bendraminčiais – labai prasminga kiekvienam suaugusiam žmogui.

Kartais pamąstau – kol vaikai lanko mokyklą, tėvai skatina juos lankyti papildomus užsiėmimus, kad plėstųsi akiratis, mokytųsi naujų įgūdžių, įgytų naujų draugų. O patys savo akiračio plėtimu, pomėgiais dažnai nepasirūpina, užsidarę mažame šeimos-darbo pasaulėlyje. O pasaulis už to pasaulėlio ribų toks platus!

Įdomius užsiėmimus Kėdainiuose siūlo Dailės, Muzikos, Kalbų mokyklos – tik rinkis! Jau dabar laukiu rugsėjo, kai po atostogų prasidės Suaugusiųjų studijos tekstilės dizaino užsiėmimai. Gera bus sutikti bendramintes, jau tapusias draugėmis, ieškoti ir dalintis idėjomis, mokytis naujų dalykų, kurti sau, šeimai, namams, draugams skirtus rankdarbius.“

Balto šilko šalikėliai buvo dekoruojami žolynais, lapais bei šilkui skirtais dažais. (Kėdainių dailės mokyklos ir asmeninio archyvo nuotr.)

Kita Vaida Nargelavičiūtė Darulienė

Kita tos pačios programos dalyvė, šiuo metu prekių priežiūros vadybininke dirbanti Vaida Nargelavičiūtė- Darulienė taip pat džiugiai dalinosi gerąja patirtimi. Užsiėmimus lankė dar tik vienerius metus, bet nuo rugsėjo tikrai žadėjo sugrįžti.

,,Įspūdžiai – visada geri, visada iš tekstilės dizaino užsiėmimų grįžtų pasisėmusi idėjų, minčių, naujos informacijos. Labai puikus kolektyvas, labai puiki mokytoja. Labai patinka, kad tuose mokymuose nesi įspraustas į jokius rėmus, visada pasitariam ką darom, apie ką norim sužinoti daugiau.

Užsiėmimuose nėra sunku, sunkiausia gal buvo pats pasiryžimas užsirašyti į tuos mokymus, nes buvo minčių, kad gal renkasi ten kokios profesionalės, jau parodų dalyvės, o čia aš iš kaimo išlindus būsiu,“ – juokavo Vaida pridūrusi, kad užsiėmimai vyksta jai asmeniškai geru laiku. Ji 17 val. baigia darbą, dar spėja parvažiuoti namo, užkąsti ir 18 val. važiuoti į užsiėmimą. O ar ji kūrybiška, jos nuomone, gal čia labiau pasakytų žmonės iš šalies, kurie mato jos darbus. Ji pati mananti, kad kiekvienas žmogus savyje daugiau ar mažiau yra kūrėjas.

Buvo tarsi burtai prieš Jonines

Bibliotekininke dirbanti Irmina Pryvalova tekstilės dizaino studiją prisipažino lankanti dveji metai.

,,Labai patinka, patinka tai, kad visos dalijasi tuo, ką moka, palaiko viena kitą. Labai geras poilsis po darbų, tai tarsi meditacija. Niekada nemėgau rankdarbių, o dabar labai džiaugiuosi juos atradusi.

Mūsų bendrystė, tarsi moteriškas klubas. Pajuokaujame ir gražių darbų pasigaminame.

Visos išmėgintos technikos labai patiko. Labai patiko ir praėjusio sekmadienio rezultatas – augalais bei tekstiliniais ir šilkui skirtais dažais dekoruotos šilko skarelės. Tai buvo tarsi vasaros magija ir burtai prieš Jonines,“ – šiltai apie tekstilės dizaino užsiėmimus atsiliepė Irmina.

Taip pat skaitykite