Ugniagesiai gelbėtojai turėjo neeilinę situaciją. Covid-19 sergančių asmenų namuose teko surinkti gyvsidabrio liekanas. Be specialiųjų kostiumų neapseita.

Tokia situacija užfiksuota sekmadienį, prieš pat 11 val. Buvo pranešta, kad Kėdainiuose, Respublikos g., sudužo medicininis gyvsidabrio termometras, asmenys serga Covid-19. Du ugniagesiai gelbėtojai su cheminės apsaugos kostiumais ir 1 su Covid-19 apsaugos kostiumu atliko bute žvalgybą, 6 m² kambaryje 1 m² plote atliko demerkurizaciją. Buvo panaudoti rankinis ir cheminis demerkurizatoriai, chloro tirpalas, patalpos išvėdintos.

Pasak Kauno apskrities gelbėjimo valdybos atstovės spaudai Džiugintos Vaitkevičienės, tokios situacijos, nors ir retokai, vis dar pasitaiko.

Atvykę į iškvietimo vietą ugniagesiai dažniausiai randa sudužusio buitinio termometro liekanas bei šalia pabirusio gyvsidabrio. Visos pavojingos atliekos būna saugiai surenkamos į stiklinį indą, užpilamos vandeniu. Atliekama patalpos, kurioje išsiliejo nuodingas metalas, demerkurizacija, t. y. patalpa išplaunama muilo ir sodos tirpalu. Pastato konstrukcijos, kurių mechaniškai nuvalyti neįmanoma, išpurškiamos specialiais pavojingų medžiagų likučius neutralizuojančiais tirpalais. Daiktai, kurie gali būti prisisotinę pavojingų garų, pašalinami iš patalpų.

Ką daryti sudužus termometrui?

Išsiliejusį nedidelį gyvsidabrio kiekį gyventojai gali surinkti patys. Pasklidusius ant grindų, stalo ar kiliminės dangos gyvsidabrio burbuliukus sustumkite lazdele ant popieriaus lapo. Gyvsidabrį galima surinkti ir lipniąja juosta, klijais pateptu popieriumi ar gumine kriauše su specialiu stikliniu rinktuvu. Vyresnio amžiaus žmonės žino, kad gyvsidabrio rutuliukai gerai limpa prie ruginės duonos plutos. Surinktą gyvsidabrį suberkite į stiklinį indą su vandeniu (vandenyje šis sunkusis metalas negaruoja) ir, sandariai uždarę dangteliu, pristatykite į Kėdainiuose esančią Stambiagabaričių ir pavojingų atliekų surinkimo aikštelę (J. Basanavičiaus g. 97A; tel.: 8 682 55784, 8 682 55780).

Jokiu būdu sudužusio termometro nemeskite į kanalizaciją ar šiukšlių konteinerius, nes užteršite aplinką.

Surinkę gyvsidabrį, paviršių, ant kurio jis buvo patekęs, nuplaukite ūkinio muilo ir geriamosios sodos tirpalu. Dezinfekcijai tinka ir vandeninio kalio permanganato tirpalas arba parūgštinta druskos rūgštis. Išdezinfekavę paviršius, nepamirškite jų perplauti vandeniu, o išplautas patalpas gerai išvėdinkite. Rinkdami gyvsidabrį bei valydami patalpą apsimaukite gumines pirštines, dėvėkite apsauginę kaukę, jei jos neturite, galite pasidaryti iš marlės. Atlikę minėtus darbus nepamirškite nusiplauti rankas, persirengti.

Nesiurbkite pasklidusio gyvsidabrio dulkių siurbliu, nes esant aukštesnei nei patalpų temperatūrai gyvsidabris garuoja daug kartų intensyviau. Nesigriebkite ir šluostės – gyvsidabris pasklis dar plačiau, padidės jo garavimo paviršius.

Reikia saugotis

Gyvsidabris yra skystas, sunkus, nuodingas sidabro baltumo metalas. Kai aplinkos temperatūra yra 0º C ir daugiau, metalinis gyvsidabris garuoja – virsta gyvsidabrio garais. Taigi aišku, kad kambario temperatūroje jis garuoja ypač intensyviai. Patekęs į virškinamąjį traktą, gyvsidabris pasišalina nepadarydamas žalos organizmui. Daug pavojingiau yra įkvėpti nuodingų jo garų, nes per plaučius gyvsidabris patenka į kraują, jungiasi su baltymais, kaupiasi inkstuose, kepenyse, smegenyse. Gyvsidabrio garai pažeidžia centrinę nervų sistemą. Pirmieji ūmaus apsinuodijimo gyvsidabriu požymiai – silpnumas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, seilėtekis. Apsinuodijusysis gali jausti metalo skonį, kartais būna pilvo skausmai.

Išsiliejus didesniam gyvsidabrio kiekiui, būtina nedelsiant išvesti iš patalpos žmones ir paskambinti į Bendrąjį pagalbos centrą telefono numeriu 112. Atvykę ugniagesiai patars, kaip elgtis konkrečiu atveju.

Gyvsidabrio termometrai yra nesaugūs ne tik dėl juose esančio nuodingojo metalo, bet ir dėl smulkių stiklo šukių, ypač jei namuose yra mažų vaikų, todėl rekomenduojama tokių termometrų nebenaudoti. Juos geriausia yra nuvežti į Stambiagabaričių ir pavojingų atliekų surinkimo aikštelę.

Kėdainių mugės“ ir Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos inf.

Panašios naujienos