Kaip visos pasakos turi savo pabaigą, taip pasibaigė ir Kėdainių rajono Labūnavos pagrindinės mokyklos dvejus metus vykdytas Comenius daugiašalis mokyklų partneryščių projektas „From story to story“.

Projekto metu aštuonių šalių komandos surengė ne vieną susitikimą.

Projekto metu aštuonių šalių komandos surengė ne vieną susitikimą.

Projekto tikslas buvo gilinti žinias apie tradicines lietuviškas pasakas, susipažinti su aštuonių valstybių mokinių išrinktomis tradicinėmis pasakomis, jas iliustruoti, inscenizuoti, dalintis savo meninėmis idėjomis su kitų šalių mokiniais. Gilinome ne tik anglų kalbos žinias, bet kūrėme bendrą, 8 valstybių žodžių, kurie būdingi pasakoms, žodynėlį. O galutinis produktas – 8 skirtingų šalių mokinių pasakos iš 8 tradicinių (kiekvienos šalies mokinių atrinktas pasakos personažas) veikėjų, tiesiog stulbina savo menine ir literatūrine verte ir pristatymų gausa.

Projekto vykdymo metu, visi, kurie domisi mokyklos gyvenimu, galėjo susipažinti su projekto veiklomis, sekdami mokyklos tinklalapio medžiagą bei lankydamiesi specialiai projekto koordinatorių, prancūzų, sukurtame tinklalapyje „From story to story“.

Kiekviena šalis turi kuo pasidalyti ir pasigirti.

Kiekviena šalis turi kuo pasidalyti ir pasigirti.

Aplankyti visi partneriai

Kėdainių rajono Labūnavos pagrindinės mokyklos Comenius projekto komanda lankėsi Lenkijoje, Lodzės mieste. Ten vyko pirmasis šalių susitikimas, veiklų aptarimas, susipažinimas su šalimis partnerėmis bei jų atstovais iš mokyklų, taip pat mokyklų prisistatymai.

Antrojo susitikimo metu susitikome Vengrijoje, Oroshazos mieste. Buvom šiltai sutikti mokinių pasirodymais, vedėme ir stebėjome kitų šalių veiklas su mokiniais klasėse, dalinomės šalių tradicijomis, šokiais, dainomis, pasakomis, aptarėme projekto veiklas, susipažinome su garsia Vengrijos istorija bei didingais istoriniais statiniais Budapešte.

Praėjusių metų birželį mokytojai iš Labūnavos pagrindinės mokyklos lankėsi Rumunijoje, Suceavos mieste, kur vyko trečiasis Comenius projekto „From story to story“ susitikimas. Partneriai supažindino su savo mokyklos mokymo modeliu, mokinių entuziazmas tiesiog tryško per kraštus jų pasirodymo metu, o šalies kraštovaizdis sužavėjo savo kalnų reljefu ir žaluma. O koks gi vizitas Rumunijoje be tradicinio kiaušinių marginimo? Likome sužavėti Rumunų šiluma, paprastumu ir linksmumu.

Tarptautiniam projektui pasibaigus, užmegzta draugystė dar tęsis ne vienerius metus - įsitikinę projekto partneriai.

Tarptautiniam projektui pasibaigus, užmegzta draugystė dar tęsis ne vienerius metus – įsitikinę projekto partneriai.

Sulaukė draugų Lietuvoje

Ketvirtąjį susitikimą organizavome Lietuvoje. Svečiai gėrėjosi mokyklos žalia ir tvarkinga aplinka, žmonių draugiškumu ir vaišingumu. Liko maloniai nustebinti mokinių pasirodymais ir gražiu priėmimu Kėdainių rajono savivaldybėje bei Kėdainių rajono švietimo sistemos modernumu. Per trumpą vizito Lietuvoje laiką, svečiai vedė pamokas su mokiniais bei ugdytiniais. Keliavo į Vilnių, susipažino su didinga Lietuvos istorija Valdovų rūmuose, Trakuose. Senomis lietuvių tradicijomis ir amatais domėjosi Anykščiuose. Gintarus mokėsi rinkti laukiniuose Lietuvos paplūdimiuose. Tradicinėmis dainomis, šokiais ir žaidimais mėgavosi Labūnavos bendruomenės centre.

Anglus mokė lietuvių kalbos

Šių metų pavasarį Labūnavos pagrindinės mokyklos atstovai lankėsi Anglijoje, Liverpulio Lemingtono pradinėje mokykloje. Ten vyko priešpaskutinis Comenius projekto „From story to story“ partnerių susitikimas. Susipažinę su mokykla, aptarę projekto veiklas, lankėmės Anfildo muziejuje ir stadione, taip pat vykome į magišką kelionę po Liverpulio vietas, kurios susijusios su garsia „Beatles“ grupe. Aplankėme muzikantų vaikystės namus, mokyklas, vietas, kurias jie apdainavo savo dainose.

Kaip ir kiekvieno susitikimo metu, vedėme pamokas su mokiniais, mokėme lietuviškų žodžių apie draugystę, dainavome lietuviškas daineles, kartu pynėme lietuviškas, Lietuvos vėliavos spalvų apyrankes. Vaikams labai patiko šis užsiėmimas, o Lietuvos trispalvė ilgam išliks vaikų atminty.

Pabaigai į Prancūziją

Paskutinis susitikimas su partneriais vyko projekto koordinatorių šalyje – Prancūzijoje, Lyono mieste. Buvo aptarti galutiniai projekto produktai – neįkainojamos vertės mokinių sukurtos pasakos iš skirtingų, aštuonių šalių veikėjų, taip pat pasakų žodynėlis aštuoniomis kalbomis. Pasidžiaugėme susitikimų vertingumu, tuo, kad tiek daug vieni iš kitų išmokome, sužinojome, pasidalinome. Vedėme paskutinius užsiėmimus su mokiniais, kurie buvo nepaprastai įdomūs, o mokiniai be galo entuziastingi, aktyvūs ir imlūs. Susipažinome su Lyono istorija, romėnų laikų architektūra, lankėmės lauko amfiteatre bei „Gallo roman“ muziejuje. Nepamirštama kelione laivu Raone ir Saone upėmis, tipinės siauros prancūziškos gatvelės ir be abejo vizitas tradicinėje, autentiškoje ir iki šių dienų vertinamoje šilko gamykloje.

Nauda – neįkainuojama

Projekto nauda mokyklos bendruomenei nepamatuojama. Mokiniai pažino dalį Europos, išmoko vertinti ir suprasti šalių kultūrinį, tautosakinį išskirtinumą, tobulino anglų kalbos žinias, susirado draugų, įgijo geografinių, istorinių, etikos žinių, ugdė kūrybiškumą. Mokytojai gilino anglų kalbos žinias, turėjo galimybę susipažinti su Lenkijos, Anglijos, Vengrijos, Rumunijos, Ispanijos, Turkijos, Prancūzijos švietimo sistemomis, integravo projektines veiklas savo ugdomuosiuose dalykuose, bendradarbiavo su mokinių tėvais, kaimo bendruomene.

Dveji metai pasakų, tradicijų, naujovių, kultūrų apsuptyje prabėgo kaip viena diena. Atrodė, kad ji tęsis tarsi pasaka be galo… Viskas turi savo pabaigą, bet draugystė, bendrystė, užsimezgusi šio daugiašalio Comenius projekto „From story to story“ metu, išliks ilgai Labūnavos pagrindinės mokyklos mokinių, mokytojų, tėvų ir visos mokyklos bendruomenės atmintyje bei darbuose. Kartu su partneriais – draugais tikimės, jog pavyks ir toliau kartu rašyti, kurti ir laimėti daugiau tokių projektų mokinių labui. Pasak, V. E. Čeningo, tikslo atkakliai siekiantis žmogus susiranda priemonių, o jei negali jų rasti, sukuria.

Projekto koordinatorė Sandra Varkalaitė, Kėdainių rajono Labūnavos pagrindinė mokykla

Panašios naujienos