„Kažkas anksčiau padarė klaidą nutaręs mūsų šalyje laisvėje apgyvendinti stumbrus. Kažkieno sugalvoti planai pakrypo kita linkme ir laisvėje sparčiai besidauginantys stumbrai tapo didele našta Lietuvos viduryje ūkininkaujantiems žemdirbiams. Turime planą, kaip stumbrų populiaciją suvaldyti, tačiau tam prireiks kantrybės – bent dešimties–penkiolikos metų“, – Kėdainių rajone sprendžiant aplinkosaugos aktualijas sakė Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos skyriaus vyriausiasis specialistas Laimutis Budrys.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas įsiklausė į Kėdainių rajono mero Sauliaus Grinkevičiaus pastabas dėl stumbrų problemos.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas įsiklausė į Kėdainių rajono mero Sauliaus Grinkevičiaus pastabas dėl stumbrų problemos.

Kėdainių rajono mero Sauliaus Grinkevičiaus inicijuotame posėdyje dalyvavo ir Aplinkos ministerijos specialistai ir Seimo Aplinkos apsaugos komiteto nariai. Drauge buvo ieškoma galimybių išspręsti kėdainiečiams svarbiausias problemas, tarp kurių ir stumbrų bandos klajonės.
„Labai įdomu, kad prieš keletą dešimtmečių kilo mintis stumbrus laisvėje apgyvendinti agrariniame rajone. Gaila, kad tie išminčiai nepagalvojo, kokios to žingsnio pasekmės gali būti. Šiandien turime sudėtingą situaciją – saugomais pripažinti stumbrai negali būti medžiojami, jų banda sparčiai didėja ir daro vis didesnę žalą ūkininkams. Reikia rasti išeitį, kaip suvaldyti tokią situaciją“, – sakė S. Grinkevičius.
Gamtininkų teigimu, šiuo metu laisvėje gyvena apie 130 stumbrų, jie greičiausiai susibūrę į tris bandas. Stumbrų daroma žala pastaraisiais metais vien Kėdainių rajone nuolat didėja: 2013 metais nuostolių žemdirbiams paskaičiuota už 42 tūkstančius eurų, 2014 metais – už beveik 98 tūkstančius, o praėjusių metų preliminari žala siekia 135 tūkstančius eurų.

Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Virmantas Ivanauskas baminasi, kad stumbrų suvaldymas gali tapti problematiškas, nes jie gana sparčiai dauginasi.

Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Virmantas Ivanauskas baminasi, kad stumbrų suvaldymas gali tapti problematiškas, nes jie gana sparčiai dauginasi.

Aplinkos ministerijos atstovai kėdainiečiams priminė, kad yra parengtas stumbrų išgabenimo iš Vidurio Lietuvos planas: apie dvylika stumbrų planuojama perkelti į Telšių rajone esantį „Žvėrinčių“, maždaug trisdešimt galiūnų norima išvežti į Dainavos girią. Kėdainių ir Panevėžio rajone turėtų likti apie 30 žvėrių banda, nes kasmet norima leisti sumedžioti po keletą paliegusių, sergančių stumbrų. „Jau dabar matome, kad toks planas neblogas, tačiau viską įgyvendinti gana sunku. Reikia įrengti aptvarus, kur gyvens perkelti stumbrai. Be to, jų sugaudymas gana komplikuotas. Specialistų bandymai užmigdyti stumbrus ir juos pervežti į kitą vietą parodė, kad tai bus sunku padaryti. Greičiausiai teks pasitelkti stacionarias gaudykles, bet jų įrengimas taip pat reikalauja ir žinių, sumanumo, ir lėšų. Taigi greito rezultato tikrai nebus. Reikės daugelio metų, kad būtų sureguliuota stumbrų populiacija“, – sakė L. Budrys.
stumbrai_1203Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Virmantas Ivanauskas pastebėjo, kad stumbrų gyvenimas laisvėje yra nutolęs nuo gamtos dėsnių: „Žvėrys lyg ir laukiniai, bet jie nesivargina gyventi tik miškuose. Stumbrai įprato vis užsukti į ūkininkų laukus ir ten pasistiprinti tai kukurūzais, tai cukriniais runkeliais, tai javais. Vadinasi, jie maitinasi kaip pusiau prijaukinti žvėrys. Specialistų siūlomas stumbrų suvaldymo planas gal ir neblogas, tačiau mūsų krašto ūkininkai baiminasi, kad pradėtos įgyvendinti priemonės nebūtų momentinės. Nereikia pamiršti, kad stumbrų bandose yra daug produktyvių patelių. Stumbrai pastaruoju metu dauginasi labai sparčiai, tad tų žadamų priemonių gali būti mažai, norint Kėdainių rajone palikti tik trisdešimties žvėrių bandą.“
Kėdainių rajono vadovai ir ūkininkai Seimo narius prašė nepamiršti stumbrų problemos, ragino kuo greičiau kreiptis į Vyriausybę su siūlymais gauti leidimus medžioti paliegusius žvėris ir neapleisti stumbrų perkraustymo planų.