Praėjusį šeštadienį Dotnuvos slaugos namuose vyko šeimų šventė ,,Apkabinkime savo artimą“. ,,Labai laukėm šios šventės, ypač kada baigsis karantino laikotarpis ir vasarą galėsim susitikti. Šitiek mylinčių širdžių šiandien čia. Iš šalies matant pro vartus įeinančius mūsų gyventojų artimuosius, širdyje labai džiugu“, – sakė Dotnuvos slaugos namų direktorė Irena Staliorienė. Šventėje dalyvavo ir sveikino Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis, Dotnuvos seniūnijos seniūnas Modestas Tvaravičius, Dotnuvos bažnyčios klebonas Gražvydas Geresionis. Šių namų gyventojus, jų artimuosius bei svečius linksmino muzikinė grupė ,,Nešpėtni bernai“ iš Panevėžio krašto.

Linkėjo džiaugtis vieni kitais

Dotnuvos slaugos namų direktorė Irena Staliorienė ypač dėkojo savo kolektyvo nariams, kurių rankos ir širdys guodžia bei atjaučia šių namų gyventojus. Dėkojo visiems už patį širdingiausią darbą.

Dotnuvos seniūnas Modestas Tvaravičius pastebėjo, kad labai dažnai, užsiimdami valdiškais darbais, mes nerandame laiko savo šeimos nariams, artimiesiems. ,,Gera idėja šiandien pakviesti šeimos narius aplankyti šių namų gyventojus. Linkiu džiaugtis šiltais santykiais su pačiais artimiausiais žmonėmis, su kuriais gyvename kiekvieną dieną“, – teigė jis.

,,Mes visi esame didelė graži šeima, o namai yra ten, kur yra mylinčios širdys,“ – sako Dotnuvos slaugos namų direktorė I. Staliorienė.

Dotnuvos bažnyčios klebonas Gražvydas Geresionis pažymėjo, kad senatvėje mes neturime pasirinkimų, todėl tenka burtis į bendruomenes ir tai nėra blogai. Reikia puoselėti santykius, kad žmonės nebūtų vieniši, kad ir senstant ar susergant, kai Dievas atsiunčia kitokį išbandymą – žmonėms reikia būti kartu. ,,Čia žmonės gali bendrauti, pasikalbėti – tai yra svarbiausia gyvenime, kad nebūtum paliktas, nebūtum vienišas ir kad tu nebūtum pamirštas. Šioje įstaigoje praleidau daug akimirkų, visada buvau gražiai sutiktas, priimtas ir išlydėtas. Gyvuokit ir toliau Dievo palaiminti, kurkite gyvenimą, džiaukitės tuo, ką turime, džiaukimės vieni kitais, būkime vieni kitiems geresni,“ – prasmingus linkėjimus išsakė klebonas.

Dotnuvos slaugos namuose – 47 gyventojai

Šiandien Dotnuvos slaugos namuose gyvena 47 žmonės. Jų diena, pasak direktorės, būna tokia, kokią jie patys susikuria. ,

„Kai lauke lyja lietus, mes nupiešiame saulę ir šita saulė apšviečia mūsų namus. Mes stengiamės pragyventi kuo įdomesnę dieną, kad mūsų senolių senatvė būtų gana ori. Daugiau nei pusė gyventojų turi slaugos poreikį. Yra ir gulinčių ant patalo, kiti yra pakankamai aktyvūs. Mes juos stengiamės įtraukti į įvairias veiklas, jie dalyvauja koncertuose.

Šie žmonės yra žingeidūs ir norintys pažinti pasaulį. Mūsų slaugos namų aplinka sutvarkyta per dvejus su puse metų. Lauko darbininko neturime, viską darome savo rankomis.

Aplankyti R. Stogevičienės atvyko dukra Loreta, sūnus Virginijus, anūkės Viktorija ir Miglė bei proanūkė Rusnė.

Turime gerų rėmėjų, kurie mus aprūpina gėlėmis. Tai UAB ,,Flora“, jos direktorius Andrius Valevičius, kuris pasirūpina, kad mūsų aplinka džiugintų gėlių žiedais. Aplinkos grožiu rūpinasi ir patys gyventojai, kurie eina, ravi, laisto, nes be jų mums trūktų rankų, kad galėtume viską prižiūrėti“, – pasakojo I. Staliorienė.

Dirba 34 darbuotojai

Dotnuvos slaugos namuose dirba 34 darbuotojai. Yra aptarnaujantis personalas, kuris tiesiogiai dirba su gyventojais, taip pat virtuvės ir administracijos padaliniai. Maistas gaminamas vietoje – gyventojai maitinami 4 kartus per dieną, maudomi kas septynias dienas.

Kiekviename kambaryje yra televizorius, šaldytuvas. Įstaiga turi užimtumo kambarį. Vyksta mankštos, gyventojai renkasi į užimtumo valandėles, kur su užimtumo specialiste Ieva karpo, lipdo, piešia, tapo, verda, kepa.

Dirba masažistas ir kineziterapeutas, atvyksta šeimos gydytoja. ,,Kilus neaiškumui dėl gyventojų sveikatos, skambinam savo gydančiai gydytojai, jei reikia, kviečiam greitąją pagalbą, niekada nepaliekam žmogaus, nesuteikę jam medicininės pagalbos.

Labai mėgstame šventes, jų reikia mūsų gyventojams ir darbuotojams. Čia yra mūsų namai, čia mes gyvename. Mes visi esame didelė graži šeima, o namai yra ten, kur yra mylinčios širdys“, – patikina slaugos namų direktorė, pridūrusi, kad gyventojų artimieji stengiasi, skambina, ypač tie, kurie yra užsienyje, jiems sudėtingiau dažnai lankytis.

Kol esame sveiki, apie tai nepagalvojame

Į šeimų šventę bei aplankyti savo mamą atvyko Virginijus Stogevičius su savo seserimi Loreta, anūkėmis bei proanūke. V. Stogevičius pastebi, kad visuomenėje vis dar tvyro nuomonė, jei savo mamą, tėtį ar kitą artimąjį atidavei į globos namus, vadinasi, tu jo nenori prižiūrėti ar juo nesirūpini.

„Tačiau yra priešingai. Įkurdinę savo artimuosius slaugos namuose, mes jais ypač norime pasirūpinti, nes reikalinga nuolatinė priežiūra. Mes su seserimi esame dirbantys, anūkai taip pat turi savo gyvenimus. Mama ir su vaikštyne buvo daugybę kartų nugriuvusi. Gerai, kai dar su tėvuku gyveno, bet ir jis buvo su amputuota koja. Kai abu tėvai gyveno savo namuose, nuolat skambindavo ir kviesdavo, kad atvyktume. Tai vienas, tai kitas nugriūdavo, būdavo, kad sustreikuodavo širdis, pakildavo kraujospūdis.

Norėjome pasamdyti žmogų, kuris ateitų į namus prižiūrėti tėvų, bet neradome. Gyveno antrame aukšte, kur praktiškai butas nepritaikytas gyventi neįgaliesiems. Kol esame sveiki, apie tai nepagalvojame. O kai susiduri su tuo, pamatai, kad tau trukdo ir slenkstis, ir laiptai nepritaikyti.

Gerą nuotaiką palaikė muzikos grupė ,,Nešpėtni bernai“. Dotnuvos slaugos namuose vyko šeimų šventė ,,Apkabinkime savo artimą“. (A. Raicevičienės nuotraukos)

Atėjo ta diena, kai su jais reikėjo būti nuolatos. Aišku, gal kas pasakytų, kad namie geriau, bet mūsų norai kartais didesni, nei būna realybė. Gyvenant savo namuose būtinos slaugos priemonės, su kuriomis judėti bute neįmanoma“, – kalbėjo V. Stogevičius.

„Tėvai juokaudavo, sakydami, kai ateis laikas, eisim į tuos gerus namus, kur atidarė, bet aš atsakydavau, kad į juos pakliūti dar ne taip paprasta – nėra taip, kad susigalvojai ir nuėjai gyventi“, – papildė Loreta.

Dėkojo visam slaugos namų kolektyvui

V. Stogevičius patikslina, kad jo mama čia gyvena treji metai. Apsigyveno su tėčiu viename kambaryje, tad jiems buvo žymiai paprasčiau ir lengviau: „Mamai tuomet buvo 80, o tėčiui 85 metai.“ Prieš porą metų Romualdas Stogevičus išėjo Anapilin.

„Rimos Stogevičienės artimųjų vardu norėčiau padėkoti visam kolektyvui už begalinę kantrybę, toleranciją, nuoširdumą, nes dirbti ir bendrauti su vyresniais, neįgaliais žmonėmis, kurie dažnai nebūna geros nuotaikos, nėra paprasta. Dotnuvos slaugos namų kolektyvas labai šaunus“, – dėkojo V. Stogevičius.

Pati R. Stogevičienė prisipažino, jog gyvena gerai ir gyvenimu nesiskundžia. Vaikšto tik su vaikštukais, džiaugiasi gera priežiūra, dažnai aplanko ir sūnus, ir dukra. ,,Namuose negalėčiau viena gyventi, o čia labai gerai, kad yra tokia įstaiga. Jaučiuosi kaip namuose“, – sakė R. Stogevičienė.

Titulinė nuotrauka: Šiandien Dotnuvos slaugos namuose gyvena 47 žmonės.