Pirmadienio vakarą į Naujųjų Bakainių kaimą skubiai vyko policijos pareigūnai ir išminuotojai. Dėl galimos grėsmės teko įvesti planą „Skydas“.

Planas „Skydas“ – tai saugumo užtikrinimo priemonių planas. Paprastai „Skydas“ įvedamas aptikus sprogmenį ir esant sprogimo grėsmei arba kito įvykio vietoje, kuomet būtina saugumo sumetimais užtverti teritoriją ir skubiai likviduoti visuomenei gresiantį pavojų.

Kauno apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio duomenimis, „vakar apie 17.15 val. buvo gautas pranešimas, kad Kėdainių r., Naujųjų Bakainių k., Ąžuolo g., moteris kasdama žemę, aptiko daiktą, panašų į sprogmenį, todėl paskambino Bendruoju pagalbos telefonu 112. Į įvykio vietą atvyko Kėdainių rajono policijos komisariato pareigūnai ir Lietuvos kariuomenės Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono išminuotojai. Buvo įvestas planas „Skydas“, išminuotojai sprogmenį išsivežė“.

Sprogmuo grėsmės nekėlė

Lietuvos kariuomenės Plk. Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono Štabo S5 skyriaus visuomenės
informavimo specialistė Irma Pikienė informavo, kad „į iškvietimo vietą nuvykę Sausumos pajėgų
Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono išminuotojai nustatė, kad tai 82 mm minosvaidžio
minos metalinė dalis be sprogstamosios medžiagos ir pavojaus aplinkiniams nekelia. Metalinę dalį
išminuotojai išsivežė su savimi. Neutralizuoti nereikėjo, nes tai tebuvo tuščias minos „kevalas.“

Su sprogmenimis geriau nejuokauti

Radus įtartiną daiktą, išminuotojai pataria nerizikuoti ir imtis saugumo priemonių. Jokiu būdu nebandyti patiems įsitikinti, ar tai sprogmuo, nekrapštyti, neardyti, nemėtyti, niekur nevežti. Apie įtartiną radinį būtina nedelsiant pranešti Bendruoju pagalbos tel. 112, kuo tiksliau nurodant radinio vietą. Rekomenduojama ir patiems lėtai atsitraukti nuo įtartino daikto saugiu atstumu bei įspėti aplinkinius prie jo nesiartinti. Atvykę specialistai įvertins, ar tai sprogmuo, jei įmanoma, nukenksmins jį vietoje arba išveš susprogdinti į karinį poligoną.

Dažnai žmonės nesiryžta pranešti policijai apie rastus įtartinus daiktus ar sprogmenis dėl dviejų priežasčių: jie nėra įsitikinę, kad rastas daiktas yra sprogmuo ir todėl bijo būti apkaltinti melagingu pranešimu. Pirma – jūs nesate specialistas, todėl negalite ir neprivalote tiksliai nustatyti, ar įtartinas daiktas yra sprogmuo. Klysti yra žmogiška. Geriau išminuotojams patikrinti įtartiną daiktą, kuris nėra sprogmuo, nei atvykti į įvykio vietą po sprogimo. Antra – baudžiama, tik jei jums iš anksto žinoma, kad tai nėra sprogmuo ir jei jūs, skatinami chuliganiškų ar kitų paskatų, pranešate apie rastus sprogmenis.

Pasak specialistų, sprogmenys dažniausiai aptinkami atliekant statybos ar žemės kasimo darbus, griaunant senus pastatus, kasant tvenkinius, tvarkant aplinką. Tad patariama visada būti atidiems.

Kėdainių mugės“, Kauno apskr. VPK inf.

Asociatyvi nuotr.