Praėjusį šeštadienį kėdainiškiai traukė į Didžio­sios Rinkos aikštę, kur visą die­ną šurmuliavo Kazimierinių kermošiaus mugė. Prekybi­ninkai, atkeliavę iš visos Lietuvos, siūlė įvairiausių gaminių: nuo gomurį lepinančių maisto produktų, tautodailininkų ir amatininkų rankdarbių iki dizainerių kūrinių. Buvo ir velykinių atributų – spalvingų rankų darbo verbų, kitokių dekoracijų. Gerą nuotaiką mugės lankytojams palaikė energingas muzikantų duetas „Turgaus taburetė“.

Nupirkai širdelę – parėmei Ukrainą

Iš Vilniaus atvykusi Jolanta Matulevičiūtė pasakojo, jog gamina papuošalus iš polimerinio molio, akmenukų, kitokių medžiagų. Taip pat gamina ir padėk­liukus žvakutėms, papuošalams laikyti.

Kūrėja iš polimerinio molio pagamino Ukrainos vėliavos spalvų ir širdeles formos sagių, už kurias prašė po 2 eurus. Galima įsisegti dvi širdelės – ir Lietuvos, ir Ukrainos vėliavą. O kas pirko daugiau gaminių, Ukrainai skirtą širdelę gamintoja padovanojo.

Dažnos mugės atributas – mediniai padėklai.

Jolanta patikino, kad surinkti pinigai atiteks Ukrainai: ,,Šį kartą už šiuos pinigus pirksim higienos priemonių ir nuvešim į centrą, iš kurio parama keliauja į Ukrainą. Pirmas dvi tragiškų įvykių Ukrainoje savaites esame pervedę ,,Blue-yellow“ organizacijai. Šios iniciatyvos mes ėmėmės kartu su drauge, kuri gamina džemperius, o šiuo metu prekiauja kitoje mugėje.“

Iš Mažeikių atvykusi vaismedžių ūkio savininkė – Renata Šverevienė mugės lankytojams siūlė vaismedžių bei vaiskrūmių.

Pasidomėjus, ar kėdainiškiai perka papuošalus, pašnekovė sakė, kad taip.

,,Šešiolika metų užsiimu tuo, ir savo pomėgį paverčiau pagrindine veikla. Jau septynerius metus sau leidžiu niekur nedirbti, o daryti tai, kas labiausiai patinka. Kiekvieną savaitgalį ir kitomis savaitės dienomis važinėju po muges, per mėnesį jų būna po šešias, septynias, aštuonias. Vasarą laukia daug miesto švenčių, todėl vėl nemažai keliausiu. Ruošiuosi atvykti ir į Kėdainius, žinau, kad miesto laukia gražus jubiliejus. Reikės pasižiūrėti, gal miesto herbą ar kokį simbolį pagaminsiu“, – kalbėjo mergina, pridūrusi, kad Kėdainių mugėse jau yra buvusi ne kartą.

Keramikės Linos gaminiai iš baltojo molio žavėjo mugės lankytojus.

Džiaugėsi ne tik pirkimu, bet ir žmonių atsiliepimu

Iš Garliavos atvykusi Lina prekiavo rankų darbo keramika, gaminiais iš baltojo molio, taip pat ir su šamotiniais. ,,Dirbu, nes labai myliu šitą veiklą. Esu mėgėja, o mano gyvenime ši veikla atsirado atsitiktinai. Dalyvauju mugėse, produkciją teikiu ir parduotuvėms. Tai rankų darbo indai, angeliukai, statulėlės, dekoro elementai, vazelės – įvairūs mieli daiktai interjerui pagyvinti“, – pasakojo prekeivė.

Katinų ūkiui mugėje atstovavo jų sūnus Laurynas, prekiavęs įvairiais aliejais, sėklomis, arbatomis.

Paklausta, ar šiuo metu tokie gaminiai turi paklausą, Lina sakė, kad turi, ko ir pati nesitikėjo. ,,Man daug kas sakė, ar reikia žmonėms tokių daiktų, ar bus koks nors uždarbis? Bet žmonės pirko ir dabar perka. Ypatingai kalėdiniu laikotarpiu galiu pasidžiaugti ne tik pirkimu, bet ir žmonių atsiliepimais. Kėdainiškiai labiausiai pirko indus – dekoratyvines lėkšteles“, – šiltai apie kėdainiškius pirkėjus atsiliepė Lina.

Jolanta Matulevičiūtė iš Vilniaus mugėje prekiavo Ukrainos vėliavos spalvų pagamintomis širdelės formos sagėmis.

Populiarūs aliejai, pagardai

Katinų ūkiui, esančiam Utenoje, mugėje atstovavo jų sūnus Laurynas ir jo būsimoji žmona Justė. Ant prekystalio stovėjo šalto spaudimo aliejus iš linų sėmenų, kanapių, margainio, juodgrūdžių ir kt. ,,Daug metų spaudžiame, todėl produkcija išsiplėtė. Malame miltus iš įvairių sėklų, iš jų spaudžiame aliejų, taip pat gaminame kanapinę druską, fasuojame pluoštinių kanapių arbatą be narkotinių medžiagų, veikiančią raminančiai ir labiausiai tinkamą prieš miegą, prekiaujame įvairiomis sėklomis“, – pristatęs tėvų ūkį Laurynas pastebėjo, kad kėdainiškiai daugiausiai pirko moliūgų, juodgrūdžių bei kitų aliejų.

Dažnas iš mugės parsinešė iš pajūrio ar pamario krašto atvežtos, ką tik išrūkytos žuvies.

Linas iš bendrovės ,,Smagurys“ mugėje pristatė pačių gamintus pagardus, daugiausia jų –iš česnakų. ,,Tai dviejų šeimų verslas. Vieni augina česnakus, kiti – ieškome įdomumo, skanumo, recepto, pagaminam ir vaišinam. Ieškom tokio skonio, kol pasidaro skanu mums patiems, tada siūlome ir kitiems paragauti“, – apibūdino pagardus Linas.

Gerą nuotaiką mugės lankytojams palaikė energingas muzikantų duetas „Turgaus taburetė“.

Mugės metu galima buvo pamaloninti gomurį česnakų pagardais su petražolėmis, paprika, citrina, ruduoju cukrumi, pagamintais iš česnako žiedkočių. Taip pat totoriškų krienų, garstyčių, pagamintų su klevų sirupu.

Velykinės dekoracijos ir verbos

Iš Kauno atvykę Lina ir Tomas mugės lankytojams prieš Velykas siūlė įsigyti Linos vąšeliu nertų viščiukų, kiaušinių, zuikučių. ,,Rankų darbo gaminiais prekiaujame laisvu nuo darbo laiku, dažniausiai mugėse prieš Velykas. Vienos Velykos baigiasi, pradedame ruoštis kitoms“, – sakė Lina.

Vilniškiai Vidmantas ir Ivona į mugę atvežė velykinių zuikių, viščiukų bei verbų.

Vilniškiai Vidmantas ir Ivona į mugę atvyko irgi su velykiniu atributu – iš šieno pagamintais velykiniais zuikiais, viščiukais.

„Naudojame daugiausia natūralias medžiagas, bet padekoruojame ir dirbtinėmis detalėmis. Šias dekoracijas galima pastatyti terasoje ar ant stalo, tiesiog kur norisi ar yra vietos. Verbos – tai mūsų močiutės darbas. Tai Vilniaus krašto spalvotos verbos, susuktos, supintos iš įvairių žolynų. Būtent verbas labiausiai kėdainiškiai ir pirko“, – teigė prekeivė.

Prekiavo iš vaismedžiais

Iš Mažeikių atvykę vaismedžių ūkio savininkai mugės lankytojams pasiūlė daug vaismedžių, vaiskrūmių, apie kuriuos galėjo išsamiai papasakoti. Tai obelys, kriaušės, serbentai, agrastai, spanguolės, vynuogės, aktinidijos, persikai, abrikosai, skiepyti į kotą ir krūminiai. Azalijos, rododendrai, šilauogės, sausmedžiai.

Svetlena ir Vaidotas Janeliūnai iš Pelėdnagių iš mugės parsivežė daugiausia valgomų pirkinių.

,,Labiausiai pirko vaismedžius – kriaušes, obelis, trešnes ir visžalius augalus, braškių daigus“, – pasakojo Renata Šverevienė.

Populiariausi pirkiniai – valgomi

Ne vienas pakalbintas lankytojas pasakojo, kad mugėse dažniausiai perka valgomų dalykų. Vienas populiariausių pirkinių buvo žuvis iš pajūrio bei pamario krašto, kuri čia pat vietoje buvo ir rūkoma. Taip pat riestainiai, įvairūs mėsos gaminiai, aliejai, pagardai, egzotiniai saldumynai, chalva. Populiarumo nestokojo gira bei alus.

,,Iš anksto nieko neplanavome pirkti, tiesiog vietoje apsisprendėme. Nusipirkome žuvies iš pajūrio, gruziniškos duonos, riestainių, kanapių aliejaus. Gal dar kažką pirksim, nes dar ne viską apėjom. Mugėse mums patinka lankytis. Kai tik jos vyksta Kėdainiuose, visuomet apsilankome.

Labai didelė prekių įvairovė, ir dažnai būna sunku apsispręsti: – arba tau reikia visko, arba nusprendi, kad tau nereikia nieko. Kaip ir kiekvienai moteriai, akį traukia papuošalai. Bet mano amžius ne tas, kad žavėčiausi niekučiais, pagamintais iš plastiko ar panašiais. Jei renkuosi, tai iš natūralaus akmens, bet kol kas nelabai kas sužavėjo. Labiau vilioja natūralios arbatos, aliejai.

Maloniai leidžiame laiką, nes dabar toks metas, kai dar nėra ką veikti daržuose, oras saulėtas, jau atėjo pavasaris. Tuo ir reikia džiaugtis“, – sakė Svetlana, kartu su vyrui Vaidotu atvykusi iš Pelėdnagių.

Astos Raicevičienės nuotraukos

Panašios naujienos