Praėjusį šeštadienį kėdainiečiai ir miesto svečiai, lankydami Kėdainių miesto jubilieji­nius renginius, užsukę į M. Daukšos viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyrių, turėjo galimybę apžiūrėti kėdainiečio Juozo Baniotos rekordinę tušinukų kolekcijos paro­dą bei susitikti su pačiu kolekcionieriumi. J. Baniotos kolekcijoje netrūksta ir netradicinių formų bei atvežtų iš egzotinių kraštų rašiklių.

Eksponavo trečdalį kolekcijos

,,Tai tik trečdalis kolekcijos, dar du kartus tiek liko namuose. Visi kolekciniai tušinukai „įkurdinti“ jiems skirtame atskirame kambaryje, į kurį žmona neįleidžiama net dulkių nuvalyti“, – juokaudamas kolekcijos pristatymą pradėjo J. Baniota.

Parodoje buvo pristatyta tik trečdalis tušinukų kolekcijos.

Paprašytas priminti pačią pradžią, J. Baniota pasakojo, kad po 2000-tųjų metų vienas žinomas kėdainietis rinko tušinukus. Tuomet Juozas daug kur keliaudavo ir atveždavo jam tušinukų. Prisirinko pilnas stalčius, o kolekcininkas taip ir neatvažiavo jų paimti.

,,Žinai ką, aš pradedu rinkti ir noriu aplenkti tave“, – pasakė jam J. Baniota.

Tai buvo 2006 metai, o kolekcininką J. Baniota aplenkė per keletą metų: „Po to sužinojau, kad kažkas turi 10 tūkst. tušinukų. Pamaniau, reikia ir jį aplenkti. Paskui mane susirado Lietuvos rekordų knygos autorius Vytautas Navaitis ir pranešė, kad mano kolekcija didžiausia Lietuvoje ir ją reikia registruoti kaip rekordinę. Taip 2018 metais užregistravome rekordą. Tada kolekcijoje buvo 18 tūkst. 620 tušinukų. Po to truputį ,,atšalau“, per daug nesistengiau. Nes reikia dirbti – mainytis, keistis. Pasaulyje labai daug tokių kolekcininkų.

Gydytojas O. Pauliukevičius su žmona Jūrate papildė Juozo Baniotos tušinukų kolekciją.

Beje, viena vokietė turi daugiau nei 300 tūkst. tušinukų. Tai jau pasaulio rekordas. Bandžiau užmegzti su ja kontaktus, bet, deja, nepavyko.“

Kolekcija pasipildė ir jos pristatymo metu

Šiuo metu J. Baniotos kolekcijoje yra 20 213 rašiklių iš 106 pasaulio šalių: daugiausia iš Lietuvos, taip pat iš Lenkijos, Vokietijos, Jungtinės Karalystės, Italijos, Danijos, Prancūzijos, Švedijos, Rusijos, Olandijos ir kitų. Kolekcijoje taip pat galima rasti po vieną egzempliorių iš šių egzotinių šalių: Antigvos ir Barbudos, Arubos, Bahamų, Džersio, Etiopijos, Gabono, Kongo, Mozambiko, Palestinos.

Šiuo metu jis yra didžiausias tušinukų kolekcionierius Lietuvoje. ,,Aktyviai keičiantis su kitų šalių kolekcionieriais ir prisidedant draugams bei pažįstamiems siekti rekordo, per metus surinkdavau iki 3 tūkst. tušinukų arba iki 8 per dieną. Šiuo metu per metus surenku 200–300 vienetų. Kolekcijoje – rašikliai tik su užrašais: kompanijų, organizacijų, bendrovių, įvykių ir pan. Svarbiausia, kad čia nerasite nei vieno pasikartojančio tušinuko.

J. Baniota apžiūri ką tik gautus eksponatus.

Pats seniausias yra 1961 m. Sovietų Sąjungoje pagamintas – tai baltas tušinukas be dangtelio, kurių galus mėgdavom kramtyti. Vieną kitą tokį turiu. Standartinių, naudojamų masiniam rašymui, kurių lengvai gali įsigyti kanceliarinių prekių parduotuvėje – nekolekcionuoju“, – pasakojo kolekcininkas.

Prieš pristatymą į kolekciją atkeliavo tušinukas su užrašu „Širvintų sporto mokykla“, o kolekcijos pristatymo dieną dovanų maišelį su bemaž 30 tušinukų jam įteikė gydytojas Olegas Pauliukevičius.

Pasikartojantys tušinukai – į atsargų dėžę

Kolekcininkas prisipažįsta, kad draugams nėra problemų atvežti lauktuvių – tai labai paprasta ir lengva.

Juozas teigia palaikantis ryšį su kitais kolekcininkais, ypač iš Lenkijos. Jie siunčia vienas kitam po 50 tušinukų, tarp jų pasitaiko ir besikartojančių. Bet apgavysčių nepasitaikė.

,,Istorinės, išliekamosios vertės kolekcija, manau, neturi. Dar nežinau, kam ją galėčiau palikti“, – apie kolekcijos ateitį svarstė kolekcininkas, prisipažinęs, kad šiuo metu kolekcionuoti tušinukus azartas jau dingęs.

Turbūt nelengva Jus nustebinti? – „Kėdainių mugė“ paklausė J. Baniotos.

– Kartais būna, kad žmogus įteikia tušinuką, o tu jam pasakai: ,,Atsiprašau, bet tokį aš jau turiu“. Pasikartojantys tušinukai keliauja į atsargų dėžę, iš kurios vyksta mainai. Tokių dabar yra apie 4 tūkst. Visame pasaulyje toks ,,sportas“ pakankamai populiarus. Vokietija, JAV, Indija, Lenkija – tai šalys, kuriose vyksta pasauliniai kolekcininkų susitikimai. Dar yra ir klubų, per kuriuos irgi vyksta mainai.

Kolekcijoje – originalūs bei atvežti iš egzotinių kraštų tušinukai.

Ar visi rašikliai iš kolekcijos rašantys?

– Apie 10 proc. rašančių, mat nenaudojami jie paprasčiausiai išdžiūva.

Ar mintinai žinote, kokius tušinukus turite kolekcijoje?

– Kiekvieną gautą tušinuką užregistruoju.

Iš kokių medžiagų jie pagaminti?

– Dauguma tušinukų pagaminti iš plastiko. Kiekvienas jų sveria apie 9–10 gramų. Tad stendas, kuriame yra 9,5 tūkst. tušinukų, sveria apie 100 kilogramų. Kiti pagaminti iš medžio, gumos, metalo, mišrių medžiagų. Yra brangesnių, supakuotų – tai suvenyriniai, verslo dovanos. Pasitaiko nemažai iš perdirbto popieriaus, įvairių spalvų.

A. Raicevičienės nuotraukos

Titulinė nuotrauka: Kolekcininką J. Baniotą sveikino Daugiakultūrio centro vadovė Audronė Pečiulytė.

Panašios naujienos