Skaudi šių metų pradžios nelaimė Saviečiuose atskleidė ne vieną socialinių darbuotojų darbo aktualiją. 

Rajono meras Saulius Grinkevičius (pirmas iš dešinės) ne kartą tarėsi su atsakingais pareigūnais ir specialistais, kaip padėti socialinės rizikos šeimoms, kad būtų mažinamos jų problemos.

Rajono meras Saulius Grinkevičius (pirmas iš dešinės) ne kartą tarėsi su atsakingais pareigūnais ir specialistais, kaip padėti socialinės rizikos šeimoms, kad būtų mažinamos jų problemos.

Nuo socialinių darbuotojų, kurie kasdien lanko socialinės rizikos šeimas, iki pačių aukščiausių šalies vadovų užvirė diskusijos, kaip reikia gerinti socialinę politiką, kad būtų mažinama socialinė kai kurių šeimų atskirtis ir slystantieji į užribį grįžtų į normalias gyvenimo vėžes.

Parengta nauja probleminių šeimų stebėjimo tvarka
Kėdainių rajone yra 250 socialinės rizikos šeimų. Jų gyvenimu rūpinasi 19 socialinių darbuotojų. Kiekvienam jų tenka dirbti vidutiniškai su keturiolika šeimų ir stebėti maždaug 33 vaikų gyvenimo sąlygas.
Kėdainių rajono savivaldybės meras Saulius Grinkevičius operatyviai inicijavo darbo grupę ir nurodė paruošti naują tvarką darbui su socialinės rizikos šeimomis.
Darbo grupė, sudaryta iš savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Antano Pavolio, Tarybos narių Jūratės Judickienės ir Onos Šulcienės, Socialinės paramos skyriaus vedėjos Jūratės Blinstrubaitės bei Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos Vilimos Jucevičiūtės daug diskutavo apie darbo su šiomis šeimomis tvarką ir jos pakeitimus, išgrynino esamas problemas, parengė analizes ir pateikė pasiūlymus, kaip pagerinti situaciją.
„Specialiai suburta darbo grupė dirbo labai operatyviai ir dalykiškai, o per dvi savaites atliktas didelis paruošiamasis darbas, kuris turi virsti realiu darbu su socialinės rizikos šeimomis“, – sakė S. Grinkevičius.
Rajono vadovams atrodo, kad pirminis darbas atliktas gerai, ruošiami sprendimai yra konstruktyvūs, todėl naująją tvarką darbui su socialinės rizikos šeimomis telieka teikti rajono tarybai.
Meras taip pat norėtų, kad rajono tarybos nariai išsakytų savo siūlymus šios tvarkos tobulinimui.

Nuveikta daug būtinų darbų
„Po skaudžių įvykių mes iš karto ėmėmės veiksmų, ką galėtume padaryti, kad ateityje išvengtume skaudžių nelaimių socialinės rizikos šeimose. Buvo ne vienas susitikimas su atsakingais pareigūnais ir specialistais, taip pat kalbėjomės su seniūnaičiais ir bendruomenių pirmininkais, kad jie drąsiai kalbėtų apie šalia esančių problemas. Visi geranoriškai pažiūrėjo į prašymus padėti socialiniams darbuotojams rinkti informaciją ir stebėti probleminius kraštiečius.
Kadangi akivaizdžiai pastebėta, jog trūksta bendradarbiavimo tarp kai kurių institucijų, tai savivaldybės administracijos direktorius parengė ir artimiausiu metu pasirašys sutartis su Kėdainių ligoninės, Pirminės sveikatos priežiūros centro ir rajono policijos komisariato vadovais dėl glaudaus bendradarbiavimo. Socialiniai darbuotojai jau netolimoje ateityje turėtų gauti visą informaciją apie nukentėjusius dėl smurto artimoje aplinkoje ar kitų teisėtvarkos pažeidimų“, – permainas vardijo rajono meras Saulius Grinkevičius.
Mero teigimu, labai svarbu, kad bus pokyčių ir socialinės rizikos šeimų lankymo grafikuose – savivaldybė numatė papildomų lėšų, kuriomis bus apmokėtas socialinių darbuotojų darbas po įprastų darbo valandų ir savaitgaliais. Taip pat ruošiamasi įvesti tiesioginę karštąją telefono liniją, kurioje slenkančiu grafiku budės Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai. Tai šeimoms padės operatyviau prisišaukti pagalbą.
Šiemet iš rajono savivaldybės biudžeto planuojama skirti lėšų socialinių darbuotojų atlyginimui už viršvalandžius ir darbą švenčių bei tiesioginės telefono linijos įvedimui.
Be to, vakarais socialinius darbuotojus į lankymus žada geranoriškai lydėti policijos pareigūnai. Taip pat bus griežtinama socialinių darbuotojų kontrolė, atsiras jų darbo žurnalų, kuriuose fiksuojami visi apsilankymų socialinės rizikos šeimose įrašai, tikrinimai.

Pokyčių nedaug, bet jie reikšmingi
Socialinės paramos skyriaus vedėja Jūratė Blinstrubaitė sakė, kad esminiai būsimos tvarkos darbo su socia­linės rizikos šeimomis pakeitimai yra keli. Pirmiausia – šeimos pagal rizikos laipsnį bus suskirstytos į tris grupes: vidutinės, padidintos ir didelės rizikos. „Pagal grupes bus sudaromi ir lankymų grafikai. Jei šeima priklausys vidutinės rizikos grupei, tai ji bus lankoma ne mažiau kaip keturis kartus per mėnesį, jei – padidintai rizikai, tai bus stebima ne mažiau šešis kartus, o didžiausios rizikos šeimas socialiniai darbuotojai lankys ne mažiau aštuonių kartų per mėnesį. Rizikos grupę socialiniai darbuotojai nustatys pagal parengtą anketą“, – sakė J. Blinstrubaitė.
Kita naujovė – atsiras stebimų šeimų sąrašai. Pasak J. Blinstrubaitės, neretai problemų kyla ir ne socialinės rizikos šeimose. Jei bus pranešta apie šeimas, kuriose smurtaujama, neprižiūrimi vaikai ar tėvai piktnaudžiauja savo valdžia, tai tokia šeima gali atsidurti stebimų šeimų sąraše ir sulaukti socialinių darbuotojų vizitų.

Skirtingose šeimose – skirtingos problemos
Socialiniams darbuotojams atsiras prievolė pildyti lankomų šeimų stebėjimo žurnalus. Juose bus fiksuojamas ne tik vizitų laikas ir trukmė, bet ir užduotų užduočių suvokimas ir atlikimas. „Socialinės rizikos šeimos turi itin daug problemų. Vienose labai daug bėdų kyla dėl alkoholio vartojimo, kitose trūksta socialinių įgūdžių, trečiose neprižiūrimi vaikai, o neretai ir visa puokštė vienoje vietoje veši. Tad socialiniams darbuotojams tenka ne tik aplankyti problemines šeimas, bet ir jas mokyti labai paprastų dalykų – ruošti valgį, skalbti drabužius, tvarkyti namus. Kiekvieną kartą šeimos gauna namų darbų. Dabar tie namų darbai bus ne tik užfiksuoti, bet ir įvertintos priežastys jų atlikimo ar neatlikimo“, – sakė Socialinės paramos skyriaus vedėja. Ji pastebėjo, kad šiek tiek bus griežtinama ir socialinių darbuotojų darbo kokybė: „Kadangi darbai kiek keisis, tai jie negali likti be stebėjimo. Mes kontroliuosime, ar viskas daroma taip, kaip suplanuota. O galbūt tikrinimų metu atsiras tokių pastabų, kurios dar labiau pakeis darbus“, – sakė J. Blinstrubaitė.
Pasak J. Blinstrubaitės, nors socialinės rizikos šeimų priežiūros tvarka ir keisis, darbo socialiniams darbuotojams nepadaugės: „Darbai lieka tie patys, tiesiog atsiras daugiau aiškumo ir susikalbėjimo, bei daugiau dėmesio ir laiko dirbant su pačia šeima, o ne prie aprašymų apie šeimą. Be to, daugybės aktų ir ataskaitų rašymą pakeis vieno žurnalo pildymas.“

Problemas ėmėsi spręsti pirmieji
Iškart po skaudaus įvykio Saviečių kaime rajono vadovas S. Grinkevičius kalbėjosi su Socialinės apsaugos ir darbo ministre Algimanta Pabedinskiene, kuriai išsakė sistemines, socialinėje srityje įsisenėjusias problemas, būdingas ne vienai savivaldybei, o visai šaliai.
Panašias mintis tuo klausimu viešai išdėstė ir ministrė, ir aukščiausi šalies vadovai. Jų nuomone, tarpinstitucinio bendradarbiavimo, vaiko teisių apsaugos ir smurto artimoje aplinkoje bei kitas problemas reikia spręsti kompleksiškai.
„Siekdami užkirsti kelią kitoms skaudžioms nelaimėms ir nelaukdami atitinkamų ministerijų, Vyriausybės, Seimo sprendimų ir siūlymų, kaip keisti probleminę situaciją, patys ėmėmės esminių pakeitimų darbui su socialinės rizikos šeimomis. Pirminį darbą padarėme. Laukiame ir skubesnių valdžios sprendimų šiais klausimais“, – sakė S. Grinkevičius.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.