Ant visų Kėdainių rajono gyventojų, smulkiųjų verslininkų, verslo įmonių pečių jau šiais metais guls dar vieno padidinto mokesčio našta. Kėdainių rajono tarybos didžiausios valdančiosios frakcijos „Mūsų krašto sėkmei“ atstovų balsais buvo patenkintas Kauno regiono atliekų tvarkymo centro (Kauno RATC) prašymas padidinti mokestį už komunalinių atliekų tvarkymą. Nors stipriausios politinės jėgos narius ir valdančiajai koalicijai priklausantys „valstiečiai“, ir opozicinė frakcija „Liberalai Kėdainių krašto žmogui“, kuri net nusišalino nuo balsavimo, ragino pakeisti nuomonę, visi frakcijos „Mūsų krašto sėkmei“ seniūnės Nijolės Naujokienės vedini politikai priėmė Kauno RATC palankų sprendimą.
Faktui, kad už atliekų tvarkymą reikės mokėti gerokai daugiau, Kėdainių rajono gyventojai buvo ruošiami keletą pastarųjų mėnesių. Dar prieš naujuosius metus gyventojų akis pasiekė informacija, kad kainų augimas neišvengiamas. Kitu atveju gresia pats baisiausias likimas – rajonas tiesiog paskęs komunalinėse atliekose.
Kiek vėliau imtasi dar drastiškesnės ir visiems kraštiečiams skaudesnės taktikos. Pranešta, kad jeigu nebus padidintas atliekų tvarkymo mokestis, Pelėdnagių seniūnijoje esantis Zabieliškio regioninis sąvartynas bus plečiamas, į kurį jau daugybę metų plūsta atliekos iš viso Kauno regiono.
Taigi, žinant, kokia ši tema skaudi visiems kraštiečiams, kaip prieš keletą metų buvo kovojama prieš Kauno RATC planus jį plėsti, natūralu, kodėl nuspręsta imtis būtent tokių veiksmų.
„Vartų“ mokesčio nepadidino
Kad Kauno RATC sieks padidinti atliekų tvarkymo mokestį Kėdainių rajono gyventojams, buvo aišku jau praėjusių metų pabaigoje. Dar spalio mėnesį į Kėdainių rajono savivaldybę pristatyti mokesčio didinimo planų atvykusi tuometė Kauno RATC vadovė Ingrida Valavičienė pabrėžė, kad pagrindinė priežastis, dėl kurios tiesiog būtina didinti kainas – tai centrinės valdžios sprendimas nuo 2020 metų sausio 1 dienos tiesiog drastiškai padidinti sąvartynų „vartų“ mokestį. Nuo šių metų pradžios už vieną toną atliekų buvo ketinama nustatyti 27,51 euro mokestį, kai tuo tarpu 2019 metais šis mokestis siekė 5 eurus.
Taigi, kadangi žinoma, jog sąvartyno „vartų“ mokestis nebuvo padidintas, tad kodėl gi kėdainiečiai „nusipelnė“ mokėti gerokai didesnius atliekų tvarkymo mokesčius? Ogi atsakymas daugiau nei paprastas – mokėsime daugiau iš dalies todėl, kad gal po metų, gal po dviejų, o gal po penkerių Kėdainių pašonėje prasidės Zabieliškio sąvartyno plėtra. To sąvartyno, kuris liks vienintelis Kauno regione uždarius Lapių sąvartyną. Taigi, Kėdainių rajono valdžia, praėjusį penktadienį pritarusi mokesčio už atliekų tvarkymą didinimui, galimai pritarė ne tik jam, bet ir Zabieliškio sąvartyno plėtrai.
„Žinoma, vadinamasis sąvartyno vartų mokesčio didėjimas – tai pati didžiausia priežastis, dėl kurios gyventojams turėtų didėti išlaidos atliekų tvarkymui, tačiau ji nėra vienintelė: tai ir augantis darbo užmokestis, taip pat investicijos į atliekų apdorojimo ir šalinimo įrenginius, infliacija“, – tuomet pabrėžė Kauno RATC vadovė.
Kad atliekų tvarkymo mokesčio padidinimo nepavyks išvengti, tuomet teigė ir savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius.
Tačiau blogiausias prognozuotas scenarijus neišsipildė – sąvartyno „vartų“ mokestis praėjusių metų pabaigoje padidintas nebuvo. Kaip ir praėjusiais metais, taip ir šiemet už vieną toną atliekų, šalinamų sąvartyne, tenka mokėti tuos pačius 5 eurus.
Plėtros idėja – dar praėjusiais metais
Kita vertus, tuo pat metu Kauno RATC vadovybė dabartinei Kėdainių rajono valdžiai pranešė ir itin blogą naujieną – užsiminė apie neišvengiamą regioninio Zabieliškio sąvartyno plėtrą, kuriai reikia sukaupti pakankamą lėšų kiekį. I. Valavičienė pabrėžė, kad didėsiančius atliekų tvarkymo įkainius lemia ir būtinybė sukaupti kelių milijonų eurų rezervinį fondą Kauno rajone esančio Lapių sąvartyno uždarymui.
„Kadangi šis sąvartynas anksčiau ar vėliau bus uždarytas, atliekas, kurių negalima deginti ar perdirbti, teks vežti į Zabieliškio sąvartyną. O jo plėtrai taip pat reikės daug finansinių išteklių“, – teigė Kauno RATC vadovė.
Taigi, kadangi žinoma, jog sąvartyno „vartų“ mokestis nebuvo padidintas, tad kodėl gi kėdainiečiai „nusipelnė“ mokėti gerokai didesnius atliekų tvarkymo mokesčius? Ogi atsakymas daugiau nei paprastas – mokėsime daugiau iš dalies todėl, kad gal po metų, gal po dviejų, o gal po penkerių Kėdainių pašonėje prasidės Zabieliškio sąvartyno plėtra. To sąvartyno, kuris liks vienintelis Kauno regione uždarius Lapių sąvartyną.
Mokestis padidėjo visiems be išimties
Taigi, Kėdainių rajono valdžia, praėjusį penktadienį pritarusi mokesčio už atliekų tvarkymą didinimui, galimai pritarė ne tik jam, bet ir Zabieliškio sąvartyno plėtrai.
Šių metų vasario pradžioje Kauno RATC dar kartą kreipėsi į Kėdainių rajono savivaldybės administraciją, kad rajono taryboje būtų sprendžiamas mokesčio padidinimas.
O netrukus buvo parengtas ir tarybos sprendimo projektas, kuriame už komunalinių atliekų priėmimą ir apdorojimą nustatomas 62,81 eurų (be PVM) mokestis už vieną toną. Už kitų atliekų, neturinčių asbesto, priėmimą ir apdorojimą fiziniai ir juridiniai asmenys mokės 80 eurų (be PVM) už vieną toną. Už kitų atliekų, turinčių asbesto, toną visiems teks pakloti 100 eurų (be PVM).
Remiantis šiais skaičiais buvo apskaičiuota ir metinė atliekų tvarkymo kaina fiziniams bei juridiniams asmenims.
Fiziniams asmenims, daugiabučių namų ir sodininkų bendrijoms vienintelė gera žinia ta, kad Kauno regiono žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelėse priduodant žaliasias atliekas už tai mokėti nereikės.
Tačiau juridiniai asmenys, išskyrus daugiabučių namų ir sodininkų bendrijas, už vieną toną žaliųjų atliekų privalės mokėti 47,48 euro.
Ir kad ir kaip atliekų tvarkymo mokesčio augimui valdančiają ir daugiausiai narių turinčią rajono tarybos frakciją „Mūsų krašto sėkmei“ ragino nepritarti tiek opozicijos atstovai, tiek valdančiosios koalicijos partneriai iš frakcijos „Kėdainių rajono valstiečių ir žaliųjų sąjunga“, sprendimas didinti kainas buvo priimtas balsų dauguma.
Tarybos narys, opozicijos lyderis Saulius Grinkevičius:
„Mes prieš mokesčio didinimą ir prieš sąvartyno plėtrą„
Kai mes, tarybos nariai, anksčiau svarstėme šį klausimą, buvo teigiama, kad atliekų tvarkymo mokestį reikia didinti dėl planuojamo didinti sąvartyno „vartų“ mokesčio. Tačiau kaip mes visi puikiai žinome, šis mokestis nebuvo padidintas. Tad kokiu pagrindu reikia dar labiau didinti mūsų gyventojams mokesčių naštą?
Visi puikiai žinome, kad buvusi Kauno regiono atliekų tvarkymo centro vadovė jau prieš keletą mėnesių pristatydama strateginius planus užsiminė apie Zabieliškio sąvartyno plėtrą. Logiška, kad tokiems planams reikia ne tik norų, bet ir daug lėšų.
Taigi, kadangi dabartiniai Kėdainių rajono valdantieji pritaria mokesčio augimui, vadinasi, jie Kauno regiono atliekų tvarkymo centrui leidžia kaupti lėšas greta Kėdainių esančio Zabieliškio sąvartyno plėtrai.
O kiek prieš keletą metų dabartinių valdančiųjų buvome kaltinami, kad mes už sąvartyno plėtrą… Tuo tarpu visai neseniai vienoje rajono žiniasklaidos priemonėje pamatėme stebinantį straipsnį, kuriame žmonėms buvo bandoma pristatyti idėją, kurios pagrindinis akcentas – jei nebus didinamas atliekų tvarkymo mokestis, bus plečiamas Zabieliškio sąvartynas.
Taigi, pamatę šią absurdišką mintį, dar kartą sakome – mes prieš mokesčio didinimą ir prieš sąvartyno plėtrą. Todėl ir nedalyvavome balsavime. Kėdainiuose yra valdžia, ji tegul ir sprendžia.
Tarybos narė Karolina Štelmokaitė:
„Kodėl gyventojai yra baudžiami?„
Mano manymu, Kauno regiono atliekų tvarkymo centras dirba tikrai prastai. Ir tą matau ne tik aš, bet ir ekspertai. Visų pirma, tai Kėdainių rajone turime didžiulę problemą dėl atliekų rūšiavimo.
Modeliai, pagal kuriuos yra apmokestinami gyventojai, tikrai neskatina gyventojų rūšiuoti atliekas. Kodėl gyventojai turi būti baudžiami už tai, kad nėra nei tinkamos infrastruktūros rūšiuoti, nei jie skatinami tą daryti?
Kadangi Kėdainių rajono savivaldybė yra viena iš Kauno regiono atliekų tvarkymo centro dalininkų, mes privalome šią įstaigą versti persitvarkyti, diegti pažangesnes technologijas. Jie puikiai gali pasižiūrėti, kaip dirba, pavyzdžiui, Alytaus regiono atliekų tvarkytojai. Tai puikus pavyzdys. Ten gyventojams sudarytos geros salygos rūšiuoti atliekas ir ten gyventojai tai daro labai sėkmingai.
Jie privalo į mūsų savivaldybę atvežti pažangius pasiūlymus, o ne kas kartą atvykti tik su mokesčio didinimo projektais.
KIEK UŽ ATLIEKŲ TVARKYMĄ MOKĖSIME JAU ŠIAIS METAIS?