Tarptautinė patirtis užtikrina geresnę mokymo kokybę, tad Kėdainių profesinio rengimo centro bendruomenė nuolat dalyvauja mobilumo mokymosi tikslais projektuose. Pastarąjį kartą Kėdainių PRC mokytojai į dėstymo bei darbo stebėjimo vizitą pas kolegas Turkijoje vyko pasidalyti gerąja patirtimi statybos apdailos technologijų, automechanikos, verslumo, specialybės anglų kalbos srityse.

Mokytojų komandos bagažą sudarė ne tik sukauptos žinios ir patirtis, bet ir tikras pilnas lagaminas… statybos apdailos įrankių bei priemonių.

„Mat tai, kas įprasta dekoruojant paviršius pas mus – turkams naujovė“, – šypsosi apdailininkų (statybininkų) profesijos mokytoja Vida Radavičienė.

Dalijosi patirtimi

Šis vizitas vyko įgyvendinant projekto Erasmus+ programos 1 pagrindinio veiksmo – Asmenų mobilumas mokymosi tikslais – projektą Nr. 2019-1-LT01-KA116-060163 „Tarptautinė patirtis – profesinio mokymo kokybės užtikrinimas“.

Vizitas vyko stambiame centrinės Turkijos pramonės mieste Kaiseryje vasario 17–22 dienomis. Mokytojai, pasiskirstę komandomis, dirbo dviejose šio miesto profesinėse mokyklose su 10–12 klasių mokiniais. Pristatę Lietuvą, Kėdainių kraštą ir profesinio rengimo centrą, visi kibo į darbus.

V. Radavičienė ir ekonomikos mokytoja Rima Pužauskaitė dirbo Kaiserio miesto statybininkų mokykloje, kurioje vedė integruotas ekonomikos ir apdailos pamokas. O kolegos – automechaniko specialybės profesijos mokytojas Kęstutis Gužys ir anglų kalbos mokytojas Žilvinas Kapočius – technikos mokykloje mokė automechaniko specialybės mokinius.

Kėdainių PRC mokytojos R. Pužauskaitė ir V. Radavičienė džiaugiasi, kad jų pamokos labai sudomino statybininko profesijos mokinius ir jų mokytojus.


Turkams – naujovė

Profesijos mokytoja V. Radavičienė sako, kad pamokų temą padiktavo jos ankstesnė patirtis vizito šioje šalyje metu: „Pastebėjau, kad Turkijoje yra praktiškai dvi vidaus apdailos rūšys: dekoravimas plytelėmis ir paprastas dažymas. Tad pasirinkome temą apie apdailos priemones ir per dešimtį pamokų supažindinome turkus su keliais jiems visiškais naujais dekoravimo būdais. Vežėmės pilną lagaminą priemonių ir įrankių, nes jie tokių neturi. Vyko ne tik teorinės pamokos, bet ir praktiniai užsiėmimai, o svarbiausia, kad ne tik mokiniai, bet ir mokytojai, skyriaus vedėjas labai susidomėję išbandė dekoravimą juostelėmis, trafaretais, voleliais, skystais tapetais… Jie viską noriai bandė praktiškai, veržėsi išmėginti.“

Profesijos mokytoja atkreipė dėmesį, kad dekoravimas – ne tik amatas, bet ir labai kruopštus kūrybiškas dalykas, tad netgi neturėdami visų būtinų statybinių priemonių, lietuviai pasitelkia išradingumą ir gali dekoruoti dažais net naudodami polietileninį maišelį… Turkijos mokytojams ir mokiniams šios naujovės labai patiko, ir, tikimasi, praplėtė jų apdailos pasirinkimo galimybes. O ir darbo rezultatas liko: geometrinėmis fi gūromis dekoruotos abiejų šalių vėliavos, trafaretais dekoruotos plytelės su kiekvieno mokinio Zodiako ženklu ir kt.

Į paviršių apdailos mokymą buvo integruotas verslumo ugdymas, ekonomikos žinios. Pasak ekonomikos mokytojos R. Pužauskaitės, mokiniai atliko verslumo ugdymo užduotis, siūlė apdailos būdą, skaičiavo ir lygino skirtingų apdailos būdų medžiagų ir darbų kainas.

„Paaiškinome, kodėl naudinga įsisavinti naujas technologijas, mokėti „parduoti” savo gebėjimus ir kompetencijas potencialiam darbdaviui – visa tai padidintų jaunų specialistų konkurencingumą darbo rinkoje“, – sakė mokytoja.

Mokiniai – susidomėję ir aktyvūs

Kėdainių PRC mokytojai Ž. Kapočius ir K. Gužys pasakojo parengę 10 pamokų medžiagą automobilių mechaniko specialybės mokiniams: „Programą sudarė ne tik profesijos pamokos, kurias integravome į anglų kalbos mokymą, bet ir bendrosios pamokos, kurių metu pristatėme Lietuvą, jos švietimo sistemą, Kėdainių kraštą bei savo Centrą. Pasiruošimo metu vyko glaudus bendradarbiavimas tarp profesijos ir anglų kalbų mokytojo, nes reikėjo atrinkti profesiniam mokymui aktualias temas bei parengti medžiagą anglų kalba. Priimančiajai organizacijai išsiuntėme reikalingų įrankių, detalių bei priemonių sąrašą.“

Kaiserio technikos mokyklos mokiniams anglų kalbos mokytojas pristatė profesinius terminus, susijusius su automobilio detalėmis, mokiniai atliko įvairias profesinės anglų kalbos praktines užduotis. Praktinėse automechanikų pamokose buvo pristatyta informacija apie generatorių, starterį bei akumuliatorių. Profesijos mokytojas Kęstutis Gužys pademonstravo, kaip veikia šie mechanizmai, kokie galimi jų gedimai bei diagnostika. Mokiniai rodė didžiulį susidomėjimą ne tik dalyku, bet ir uždavė daug klausimų apie mūsų šalį, miestą, mokyklą.

„Turkijos mokyklose gana gera profesinio mokymo bazė, mokiniai turi galimybę dirbti su nauja įranga, atlieka praktiką geriausiose regiono techninio aptarnavimo stotyse, pabaigus mokslus geros įsidarbinimo galimybės“, – pastebėjo K. Gužys.

Svarbu tinkamai pasiruošti

Kėdainių PRC mokytojai dėstymo vizitų vyko ne pirmą kartą, tad žinojo, kokie iššūkiai laukia.

„Vizito sėkmę lemia pasirengimas ir mokėjimas elgtis netikėtose situacijose kūrybiškai, – įsitikinusi R. Pužauskaitė. – Prieš vizitus galima susirašinėti ir tartis, bet dėl kalbos ar kultūrų skirtumų neįmanoma visų dalykų ir visų situacijų numatyti iki galo. Lieka erdvės kūrybiškumui.“

Kolegei pritaria ir V. Radavičienė, sakydama, kad išėjimas iš komforto zonos pradžioje kelia jaudulį ir įtampą, nes nežinai, kaip būsi priimtas. „Tačiau mes labai kruopščiai rengėmės pamokoms ir buvome nuoširdžiai priimti. Turkai labai aktyvūs, jiems labai įdomu matyti svečius mokykloje, jie labai daug klausinėja, domisi, fotografuojasi. Per pertraukėles siūlo išgerti arbatos, pabendrauti, neskubėti, – šypsosi mokytoja. – Turkijoje mokiniai labai gerbia mokytojus, įėjus mokytojui į klasę atsistoja, pamokose tvarka. Labai nori mokytis, dirbti, labai žingeidūs, vertina pagyrimus.“

Anglų kalbos mokytojas metodininkas Ž. Kapočius pastebėjo, kad darbas su užsienio šalių mokiniais yra įdomus ir kartu sudėtingas, nes niekada nežinai, kokio lygio yra jų užsienio kalbos žinios.

„Dirbant Turkijoje dažnai reikalinga ir vietinių mokytojų pagalba verčiant informaciją į turkų kalbą“, – sakė mokytojas. Jis taip pat akcentavo pasirengimo svarbą: „Ruošdamiesi vizitui tobulinome kalbines (sudarėme profesinių terminų sąrašą) bei profesines kompetencijas, stengėmės parinkti tokią medžiagą ir metodus, kad jie būtų informatyvūs, inovatyvūs, skatinantys mokinių motyvaciją mokytis. Pavyzdžiui, didelį susidomėjimą sukėlė interaktyvios programėlės „Kahoot“ panaudojimas pamokose, kadangi Turkijos mokyklose mobiliųjų telefonų ir interneto naudojimas ugdymo tikslams yra ribojamas.“

Sulaukė grįžtamojo ryšio

Mokytojams Ž. Kapočiui ir K. Gužiui taip pat įsiminė nuoširdus bendravimas, bendradarbiavimas, kolegų dėmesys. Aptariant vizitą dalyvavo ir Kaiserio miesto švietimo skyriaus darbuotojai. Ne tik profesinę, bet ir emocinę naudą pabrėžia visi vizito dalyviai mokytojai. Puikūs įspūdžiai, didelis dėmesys, ir netgi džiovintų vaisių rinkiniai į kelionę – taip buvo išlydėti kėdainiečiai.

Mokytojoms R. Pužauskaitei ir V. Radavičienei mokyklos direktorius įteikė po turkiškų arbatos puodelių rinkinį, o kolegos – kaligrafiškai popieriuje užrašytus jų vardus. Tokios smulkmenos parodo kolegų geranoriškumą ir žmogišką šilumą. Laisvalaikiu kėdainiečiai aplankė stulbinančio grožio geologinį stebuklą Kapadokiją, kuriame gausu neįtikėtinos formos kalvų, urvų, sudėtingų tunelių sistemų, sudarančių ištisus požeminius miestus. Taip pat aplankytas archeologijos muziejus, seniausia pasaulyje išlikusi gydymo įstaiga, kurioje įrengtas Kaiserio miesto medicinos istorijos muziejus.

Tąsos teks palūkėti

Kovo mėnesį buvo numatyta automechanikų specialybės mokytojų iš Estijos stažuotė Kėdainių profesinio rengimo centre, respublikinis seminaras, kitos veiklos. Tačiau dėl Covid-19 pandemijos projekto įgyvendinimas nukeltas vėlesniam laikui.

„Dėstymo vizitai yra tarsi žinių pasitikrinimas, naujų kompetencijų įgijimas, įgytų tobulinimas, profesinių žinių gilinimas, todėl atsiradus galimybei vėl juose dalyvausime“, – tvirtina anglų kalbos mokytojas Ž. Kapočius.

O tuo tarpu mokytojai rūpinasi projekto sklaida, paruoštą mokymo medžiagą deda į viešąją erdvę. Jie tikisi, kad bendravimo tarpkultūrinėje aplinkoje įgūdžiai padės ateityje dalyvaujant kituose tarptautiniuose projektuose, o parengtą mokomąją medžiagą naudos ne tik Centro, bet ir kitų institucijų bei valstybių mokytojai.

Irmina Pryvalova

Šis projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai, „Erasmus+“ programos, kurią Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas, lėšomis. Šis kūrinys atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.
rinkiniai
.

Panašios naujienos

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.