Jau šią vasarą tikimasi, kad kraštiečiai galės naudotis žymiai patogesniais, atliekų surinkimui skirtais konteineriais. Teigiama, kad dėl naujųjų konteinerių bus galima išlaikyti didesnę tvarką, be to, ir jų aptarnavimas bus žymiai paprastesnis.

Jau netrukus mieste bei rajone atsiras 37 pusiau požeminės bei 2 požeminės konteinerių aikštelės. Šiam projektui žalią šviesą uždegė bendrovės „VSA Vilnius“ valdoma, Kėdainiuose komunalines atliekas surenkanti ir išvežanti įmonė „Skongalis“ ir Kėdainių rajono savivaldybės administracija, pasirašiusi bendradarbiavimo sutartį.

Kėdainių rajonas pasikeis neatpažįstamai

Jau netrukus Kėdainiuose bei kai kuriuose rajono miesteliuose atsiras tokio tipo konteineriai.

Prieš pat Naujuosius metus kraštiečiai buvo informuoti, kad gali nemokamai pasiimti net 12 tūkst. rūšiavimui skirtų konteinerių, o po švenčių buvo pasirašyta sutartis, pagal kurią artimiausiu metu turėtų prasidėti naujųjų – požeminių bei pusiau požeminių – konteinerių montavimo darbai.

Pusiau požeminiai konteineriai – tai suomiški „Molok Domino“. Lygiai tokie patys, kokiais artimiausiu metu naudosis arba jau naudojasi vilniečiai bei kauniečiai. Visiškai požeminiai – tai olandiški „Vconsyst“ firmos gaminiai.

Teigiama, kad pagrindiniai tokių aikštelių privalumai – akivaizdus vietos sutaupymas bei dailesnė aplinka. Konteineriai yra kelis kartus talpesni už dabar naudojamus, todėl juos aptarnauti reikės maždaug kartą per dvi savaites. Kadangi didžioji atliekų dalis sandėliuojama po žeme, nebus nemalonaus kvapo, nesiveis bakterijos. Be to, jie reikalauja ir mažiau eksploatacinių išlaidų, o konteinerių gamintojai jiems suteikia daugiau nei dešimties metų garantiją.

Artimiausiu metu prasidės atliekų aikštelių projektavimo darbai, o pavasarį planuojamos statybos. Bendra įgyvendinamo projekto vertė – 543 tūkstančiai eurų.

Naujieji pusiau požeminiai konteineriai bus įrengti ne tik Kėdainių mieste (28 preliminarios konteinerių aikštelių vietos), bet ir kaimiškosiose vietovėse: Šėtoje, Pelėdnagiuose, Josvainuose, Truskavoje, Gudžiūnuose, Vilainiuose, Akademijoje, Krakėse, Surviliškyje.

Vasarą projektą tikimasi užbaigti

Plačiau apie naujuosius konteinerius pasakoja UAB „VSA Vilnius“ padalinio vadovas Gintaras Kairys.

Kokie esminiai požeminių ir pusiau požeminių konteinerių aikštelių skirtumai? Kodėl pastarųjų nuspręsta įrengti tik dviejose vietose?

– Pusiau požeminiai konteineriai yra dalinai įkasti po žeme – apie 1,5–1,6 m. Tuo tarpu požeminiai konteineriai yra įrengti visiškai po žeme – išorėje yra tik kolona, per kurią metamos atliekos. Dėl to, kiek ir kokių talpų įrengti, sprendė pati Kėdainių rajono savivaldybės administracija. Pusiau požeminių konteinerių aptarnavimas yra paprastesnis, o požeminiai daugiau naudojami senamiesčių zonose arba kur erdvės yra gerokai mažesnės. Pastarosios, planuojama, atsiras Kėdainių mieste Paeismilgio g. 12A ir Didžiosios Rinkos a. 5.

Kokioms atliekoms šie konteineriai bus skirti? Gal atsiras ir konteineriai, skirti tekstilei?

– Mūsų įrengtos aikštelės bus skirtos mišrioms komunalinėms atliekoms, išrūšiuotam plastikui ir popieriui bei stiklui. Kiek žinoma iš pirkimo dokumentų, tekstilės atliekoms surinkti planuojama pastatyti tik antžeminius konteinerius. Jų pirkimas vykdomas atskirai.

Kaip tokie konteineriai bus iškraunami?

– Tiek pusiau požeminiai, tiek požeminiai konteineriai ištuštinami, iškėlus konteinerio vidinę kapsulę. Konteineriai aptarnaujami su šiukšliavežiu, turinčiu tam pritaikytą gervę. Iškeliama visa kapsulė, o suveikus atidarymo mechanizmui atliekos per maišo dugną subyra į šiukšliavežį. Panašiai bus ir su požeminiais, tik čia bus pakeliama visa atliekų įmetimo kolona su atliekų talpykla. Kai kapsulė iškeliama, konteinerio šachta uždengiama automatiškai iškylančia apsaugos platforma, kuri įstatant kapsulę grįžta į pradinę padėtį.

Gal po tokius konteinerius bus sunkiau „kapstytis“ benamiams, paukščiams, gyvūnams ir nebus tokios netvarkos, kokia kartais būna dabar, prie dabartinių konteinerių?

– Vienas iš tokių konteinerių privalumų ir yra, jog jie eliminuoja netvarką, kurios nebuvo galima išvengti su pastatomais konteineriais. Ne paslaptis – jie būdavo vartomi, daužomi ir pan. Kai tvarką palaikyti nėra sudėtinga, gyventojai taip pat stengiasi pasitempti, puoselėja savo gyvenamąją erdvę. O naujosios atliekų surinkimo aikštelės ir vizualiai daug patraukliau atrodo.

Kada visi darbai bus pabaigti ir gyventojai jau galės naudotis šiais naujaisiais konteineriais?

– Sutarties trukmė – 6 mėn. su galimybe pratęsti dar 3 mėn. Tikimės, jog pavyks projektą įgyvendinti laiku ir vasarą atliekos Kėdainių rajone bus surenkamos jau kiek kitaip.

Panašios naujienos