Kasos ligos dažnai pasireiškia skirtingai – kartais simptomai būna panašūs į kitų ligų, dėl to gali prireikti įvairių tyrimų tam, kad ligos būtų tiksliai diagnozuotos. Toliau aptarsime, kaip atpažinti pirmuosius kasos ligų požymius.

Cukrinis diabetas

Cukrinis diabetas – lėtinis medžiagų apykaitos sutrikimas, kurio metu sutrinka hormono insulino išskyrimas ir/arba audinių jautrumas jam. Cukrinis diabetas gali būti dviejų tipų, pirmojo tipo pasireiškia jau vaikystėje, antrojo tipo vystosi bėgant metams ir dažniausiai pasireiškia vėliau.

Antrojo tipo cukrinis diabetas pasireiškia troškuliu, odos niežėjimu, blogai gyjančiomis žaizdomis ar dažnomis infekcijomis, ligai progresuojant gali pasireikšti regėjimo sutrikimai. Cukrinio diabeto gydymą turėtų skirti ir koreguoti gydytojas endokrinologas.

Ūminis pankreatitas

Tai greitai besivystantis kasos uždegimas, galintis atsirasti dėl daugybės skirtingų priežasčių. Pankreatitas paprastai siejamas su stipriu, juosiančiu viršutinės pilvo dalies skausmu, apetito praradimu. Kiti ūminio pankreatito simptomai yra pykinimas, vėmimas, viduriavimas, vidurių pūtimas ir karščiavimas.

Viena iš dažniausių ūminio pankreatito priežasčių – tulžies pūslės akmenligė. Ūminį pankreatitą taip pat gali sukelti ilgalaikis alkoholio vartojimas, paveldimos ligos, patirtos traumos, vartojami vaistai, infekcijos, elektrolitų pusiausvyros sutrikimai, didelis lipidų kiekis kraujyje, hormonų sutrikimai ir kitos priežastys.

Ūminis pankreatitas gydomas ligoninėje intensyviai stebint pacientą, ribojant suvartojamų skysčių ir maisto kiekį. Taip pat gali prireikti lašelinių su elektrolitų ar kitais tirpalais, gali būti skiriami nuskausminamieji vaistai ir, jei reikia, antibiotikai. Siekiama kuo skubiau, jei tik įmanoma, pašalinti ūminį pankreatitą sukėlusią priežastį, pavyzdžiui, tulžies latakuose įstrigusį akmenį.

Lėtinis pankreatitas

Tai lėtinis paūmėjantis sutrikimas, pasireiškiantis negrįžtamu kasos audinio pažeidimu. Lėtinis pankreatitas dažniau pasireiškia 30-40 m. amžiaus vyrams. Jos paūmėjimai pasireiškia panašiai kaip ūminio pankreatito, todėl šias būkles reikėtų diferencijuoti atliekant reikalingus laboratorinius ir vaizdinius tyrimus. Dažnai prie lėtinio pankreatito diagnozavimo ir tolesnio sekimo prisideda gydytojas endokrinologas.

Sergant lėtiniu pankreatitu paprastai pasireiškia viršutinės pilvo dalies skausmas ir viduriavimas, pacientams gali pradėti kristi svoris. Esant didelio laipsnio kasos pažeidimui gali išsivystyti cukrinis diabetas.

Viena iš dažniausių lėtinio pankreatito priežasčių – pastovus alkoholio vartojimas. Tokią sveikatos būklę taip pat gali sukelti cistinė fibrozė ir kiti paveldimi kasos sutrikimai. Dalis lėtinio pankreatito priežasčių nėra žinomos.

Jo gydymas priklauso nuo simptomų. Paprastai daugiausiai dėmesio skiriama skausmo valdymui ir tinkamos mitybos palaikymui. Gali būti skiriami vaistai mažinantys uždegimo požymius, taip pat gali būti reikalingi pakaitiniai virškinimo fermentai. Kitiems gydymo metodams neveikiant, pacientas gali būti operuojamas.

Kasos dariniai

Kasa yra kompleksiškas organas sudarytas iš daugybės skirtingų ląstelių. Kasa atlieka endokrininę (išskiria hormonus) ir egzokrininę funkcijas (išskiria virškinimo fermentus). Dėl skirtingų ląstelių gausos kasoje gali atsirasti ir skirtingos kilmės (gerybinių, piktybinių) darinių. Dalis darinių gali būti cistinio (skysto) pobūdžio, jie dažnai nelinkę supiktybėti, likusi dalis gali supiktybėti ir privalo būti stebima. Šie dariniai dažniausiai diagnozuojami vaizdiniais tyrimais.

Kasos vėžys

Tai itin klastinga liga, nes simptomai gali prasidėt itik vėlyvose ligos stadijose. Net jei simptomai pasireiškia anksti, dažnai būna neryškūs. Tai gali būti neįprasti, nemalonūs ir sunkiai apibūdinami pojūčiai viršutinėje pilvo dalyje, bendras silpnumas, greitai atsirandantis nuovargis, mažėjantis kūno svoris.

Ligai progresuojant pasireiškia daugiau simptomų. Jie priklauso nuo naviko vietos, t. y. nuo to, kokius artimiausius organus šis pažeidžia: tulžies pūslę, latakus, skrandį, kepenis, blužnį. Kasos vėžys paprastai diagnozuojamas taikant skirtingus vaizdinius metodus kaip ultragrasinis tyrimas, kompiuterinė tomografija (KT), ar esant reikalui magnetinio rezonanso tomografija (MRT).

Ligą aptikus ankstyvoje stadijoje, ją galima gydyti chirurginiu būdu pašalinant naviką. Nustačius ligą vėlesnėse kasos vėžio stadijose, gali būti taikoma kiti gydymo metodai, taip pat siekiama gerinti sergančiojo gyvenimo kokybę, kontroliuojant ligos simptomus ir komplikacijas.

Susidūrus su bet kokiomis kasos problemomis svarbu kuo greičiau reaguoti. Atlikę reikalingus tyrimus, gydytojai gali išsiaiškinti sutrikimų priežastį ir paskirti reikalingą gydymą.

anteja.lt inf.